Sari la conținut

targu secuiesc - 20-21 iulie


neutrino
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 205
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

zic ca nu ar fi rau sa mai asteptam o saptamana ca sa marim turma, weekendul asta e cam din scurt pentru toata lumea.

hai sa vedem cine vine weekendul viitor :)



deci sa dam un refresh!

pentru 27-28 iulie mana sus:

 

1. neutrino

2. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raman de parere ca ar fi mai ok weekendu viitor. Dar asta inseamna ca trebuie sa dea un raspuns sigur si cei ce sunt nehotarati pentru weekendu asta. Adica asteptam cu un scop sau nu mai asteptam. Asadar , va rog sa luati initiativa si sa dati un verdict clar. Facem o lista organizam si ne tinem de program. Altfel se duce totul de rapa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja s-a inceput ca se merge daca...una si alta

 

deci se merge week asta sau nu?

neutrino eu zic ca week viitor nici cat suntem aucm nu o sa fim :))

Editat de crbl69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sinteti macar 2 motorete, mergeti, nu stati dupa turma! Cind sinteti prea multi, apare de multe ori spiritul de competitie intre voi(nu la toti), si deaici pot aparea evenimente.Cei aare dau startul la plecare vor fi cei mai cistigati. Daca vine canicula din vara asta, sezonul e compromis, nu poti sa te dai toata ziua la 35grd.

 

Luati macar o trusa de scule, canistra de benzina, daca aveti manete, scarite de rezerva-luati-le !

 

Cei care mergeti, ce cauciucuri si ce presiune aveti la ele?



Si-a facut cineva un minim set-up la suspensii? Circuitul are niste denivelari notabile.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu d211,fata 1.9 spate 1.5,trusa este

suspensiile m-am bagat eu putin in ele.nu stiu daca am facut ceva bine.am fost o tura pe amckart si fata mi s-a parut putin cam rigida in rest mobra statea ok!mai am de invatat si de reglat sunt abia la inceput de drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de presiune, ne poate ajuta cineva cu un aparat de masura bun. Eu nu ma mai iau dupa vulcanizari pentru ca sunt patit!

 

Cat despre plecare nu am nimic de comentat. Merg si acum cu tine eusebiu, mai ales daca tot zici ca vii cu duba.

Observ ca suntem cam singurii care se mai sinchisesc sa scrie aici si asta inseamna ca suntem probabil singurii care vor cu adevarat sa mearga.

Eu diseara voi pleca din buc pana vineri seara dar ne auzim la tel si mergem sa ne facem damblaua :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci cati suntem pana la urma?:))



acu 2 min am primit tel de acasa si e posibil sa trebuiasca sa merg acolo :((((

te sun mai dupa amiaza sa iti zic



mda tre sa merg acasa:((( se pare ca sanatatea nu anunta din timp

 

week urmator cu placere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok atunci amanam pentru weekendul urmator.

Daca tot amvem 7 zile in plus hai sa ne organizam din timp!

 

Hai sa incepem cu o lista sa stim care suntem. Hai sa vedem care cu ce vine. Avem dube/remorci? Hai sa cautam (in functie de cati suntem) o varanta de cazare avantajoasa.

Astep sa va hotarati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok facem lista finala:

 

1. Neutrino

2. Crbl

3. Hardcore

 

Cei ce vor sa se bage pe lista dati-i quote edit si continuati treaba.

 

@Crbl sigur vine cu duba (deci 2 motoare), e posibil sa vin si eu cu o dubita (alte doua motoare). Trebuie sa facem loc la intoarcere si pt zahei sa ii recuperam mobra.

Am un prieten cu un sprinter mare (cel mai voluminos din serie) care se conduce cu cat. B si pe care il putem inchiria pt weekend. Intra probabil 5-6 bobre in el dar ne mai trebuie auto de persoane. Daca e dispus cineva sa vina cu masina, luam sprinterul si scapam de griji.

Solutii exista, doritori de distractie sa fie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, nu va complicati cu dube mari, pt citiva zeci de lei , am experientza cu asa ceva. Sa stai cu ORELE sa incarci si sa descarci 4 mobre in Sprinter, nu se renteaza. Se pierd multe ore. Cel mai rapid , ori cu remorca, ori o duba medie care ia 2-3 moto. Ideea e sa se incarce rapid. Poti sa bagi 5-6 mobre in Sprinterul mare, dar iti trebuie suporti pt imobilizat rotile fatza. Al doilea set de suporti care se monteaza in spatele dubei trebuie sa fie demontabil, ca sa poti sa cobori mobrele.Mergeti in Hornbach si luati chingi moto(culoare bleu), nu va complicati cu chingi care au clicket, mecanismul acestora poate zgiria vopseaua de pe carene.

 

Daca aveti duba, luati saltele gonflabile si dormiti in duba, nu dati banii pe cazare.

 

Presiunea:se poate face la OMV, au acolo minim un aparat portabil de umflat, desumflat. La D211 GP, presiunea spate e de 1.3, nu 1.5, mai ales la circuit de viteza mica, unde nu poate atinge presiunea necesara.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu duba mare e mai dificil intradevar.

Cu presiunea, aparatele de masura de la omv nu prea pot fi de incredere cand te gandesti ca toata lumea le freaca, le tranteste zilnic... cel mai sfant e un aparat profesional sau faci 1.4 la omv ai iti faci cruce de 3 ori :))

Eu sunt patit cu preaiunea si prefer sa o verific cu un aparat profesional inainte de pista. Si mai alea cu guma rece.

 

Treaba cu dormitul in duba nu suna rau deloc dar treaba e ca mai trebuie facut si un sus ca altfel ne mananca gandacii peste noapte :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu a fost trantit lovit maltratat e mult mai credibil ca aparatele de la benzinarii.

 

Rugam un moderator sa modifice titlul topicului in: "Trackday - Tg. Secuiesc - 27/28 iulie", sa nu mai deschidem un alt topic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu e in stare perfecta!am vazut manometre la 30-40 lei,cu eroare de 0.1 bar or fi bune?si cel care il avea cezar era la fel cu eroare 0.1bar

Editat de crbl69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eroare de 0.1 e super ok pentru skatkart. Dar sa functioneze bine. Eu am bagat odata 1.5 la omv in drum spre amckart si am tavalit-o din cauza preaiunii. Am masurat cu victor preasiunea dupa tranta si soc! Aveam 2.1 :)

-------------------------------

 

Cei ce nu au mai fost pe circuitul skatkart din Targu Secuiesc isi pot forma o idee urmarind filmuletul asta!

 

eu deja nu mai pot de nerabdare sa ajung acolo cat mai repede sa descarc glandele si sa plec fericit

 

in luna august poate reusim sa ne adunam cativa si sa dam o fuga la greci pe Serres, asta e targetul meu pe 2013!

 

de la anul visez la alte nazbatii, dar inca mai am de invatat si cred ca serres-ul ma va ajuta sa bag la cap multe si sa corecrez multe din greselile pe care le fac. sper la anu sa vina mos craciun si cu o mobra mai reusita, cu un echipament mai bun si sa imi aduca mai multa rabdare :)

 

eu am multe planuri, voi ce dumnezeu mai asteptati! targu e colea aproape si va foiti ca niste domnisoare, eu merg doar cu duba, eu nu dorm decat la 5 stele, eu nu vin ca mi-a murit pisica, eu nu am nu stiu ce... fiecare gaseste o scuza! hai sa ne organizam un pic si sa mergem cumva.

am salivat azi de dimineata la filmarea aia de imi venea sa ma urc pe mobra sa fug acolo de nebun singur... eu vreau sa invat ceva, si amckartul nu te invata decat cum sa iti potolesti oboseala. sunt convins ca e mai comod sa suni un prieten si sa plecati la 16:00 pe amckart, te dai de 2-3 ori si pleci de acolo transpirat pana in glezne, ofuscat ca nu ti-a iesit trasa cu care ai plecat in gand si ca ai vazut unul mai bun ca tine, insa amckartul e un circuit la care poti merge la 2-3 zile si chiar reusesti sa te tii de program. ei bine skatkartul e un circuit la care sa mergi odata la 2-3 saptamani, ce poate fi asa de greu...!?

serresul e un circuit pe care il poti face odata la 2-3 luni. deci daca ai de gand sa renunti la iesirile din fiecare seara la victoriei unde spargi o groaza de bani pe gaz si clatite mai degraba faci 2-3 pusculite (1.serres 2.skatkart si eventual 3.amckart)

si uite asa totul se rezuma la "2-3" chestii marunte care le poti indeplinii daca faci rabat la 2-3 chestii inutile (1. iesiri zilnice la cu mobra 2. victoriei in fiecare seara 3. burnout sau wheelie pe magheru ca sa moara fetili) lista poate continua dar cine intelege si e de accord ca circuitul e mult mai instructiv decat clovnareala de strada atunci dati-i bataie!

 

vor veni si la noi zile mai bune, cel putin cand o da bunul dumnezeu sa se finalizeze circuitul de la adancata, atunci vom avea unde sa ne facem dambaua mai usor. pleci dimineata si te intorci seara si esti fericit, dar nici atunci nu te poti limita la o singura pista, trebuie sa le iei la rand pe toate (eventual atunci mai adaugi o pusculita)... e greu?

 

p.s. textul de mai sus are un continut ironic cu un caractez usor comic, deci va rog nu ma injurati prea tare, am vrut doar sa va impuslionez un pic! multumesc!

 

p.p.s. ne apucam si noi serios de lista pentru weekendul ce vine? sunte-ti in stare sa ridicati mana sus si sa va scrieti pe tabla sau ce facem aici!? :P

Editat de neutrino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta tot incerc sa spun, sa mai taiem din neprevazut! mai sunt fix 7 zile pana la plecare si vreau sa facem o lista si un program de care sa ne tinem! eu anunt de pe acum ca merg indiferent ce s-ar intampla. mi-am organizat lucrurile incat sa nu dau gres. asta astept sa aud si de la voi! stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...