Sari la conținut

Comana


jupanu77
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa merg maine dimineata (sambata 17 august), pe la 8, pana la Comana. Am vazut pe harta ca exista varianta "clasica", Frumusani - Hotarele - Adunatii Copaceni/ Calugareni - Bucuresti sau mai este un drum prin Berceni - Falastoaca - Gostinari - Comana.

 

Daca este cineva interesat, aveti nr. de tel in semnatura. Aveti in vedere faptul ca sunt incepator.

 

Daca nu sunteti interesati, dar aveti ceva sfaturi, sunt binevenite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a asfaltat recent varianta pe Brăniștari - Budeni, DJ 411, cu intrare pe el din DN 5 (la Călugăreni).

 

Varianta pe Frumușani - Hotarele nu o recomand! La Teiușu intri pe un drum de căruță cu șleauri făcute de roata de tractor, nu te văd bine pe el.

 

Cel mai des merg pe următoarea variantă: 1 Decembrie - Adunații Copăceni - Grădiștea - Comana, fără a merge prin Falaștoaca ci din Grădiștea la dreapta pe DJ 412A (singura porțiune proastă a traseului).

 

Drept urmare, îți recomand să mergi pe o parte si să te întorci pe cealaltă dintre cele propuse de mine.

 

L.E. Văd că ai Aprilia Pegaso, eu am mers cu Uralul pe Frumușani - Hotarele, dar cunosc drumul, merg de cîteva ori pe an la un prieten din Comana. Dacă nu cunoști drumul ai impresia că te-ai rătăcit (ba chiar poți s-o și faci, că la ieșirea din Izvoarele se termină brusc asfaltul și te trezești în cîmp!). Asfalt se mai vede apoi numai la bifurcația de după Mironești unde faci stînga spre Comana. Toată porțiunea de care vorbesc este asta!

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult pentru sfaturi. Cred ca o sa merg pe Bucuresti - Berceni - Dobreni - Colibasi (cica e asfaltat recent) - Comana (nu prin Falastoaca) - Gradistea - Adunati - Jilava - Vidra - Berceni - Bucuresti.

Cel putin asa am in plan. Vad maine ce si cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca esti posesor de enduro, drumul cu sleauri de tractor este super amuzant...totusi, daca esti incepator, sa nu mergi singur sau cu un alt incepator. drum bun

 

:)))))))).

 

Merci mult de sfaturi...

 

Am plecat bine intentionat din Buc, cu gandul sa merg pe asfalt pana acolo... din pacate, am ratat drumul pe care trebuia sa merg, sa pot ajunge pe asfalt, asa ca am nimerit fix la drumul ala de care imi era teama: Hotarele - Isvoarele - Mironesti - Comana. M-a avertizat un carutas ca a ramas blocat pe hartoapele alea, da' m-am gandit ca nu detine skill-ul necesar pentru a trece prin vaile alea... :)) Si ce stie el? Eu am Enduro... :)) mare greseala... Am ajuns fleasca (de transpiratie) dincolo, da' am ajuns...

 

Concluzia: Daca vreti sa ajungeti la Comana, mergeti pe Adunatii Copaceni - Gradistea...

Pe Buc - Oltenita, nu exista indicator de Comana...

In alta ordine de idei, deja Comana e plina de X6, ceea ce, in mintea mea, inseamna ca e prea comerciala...

Daca sunteti foarte curiosi din fire, dati o fuga pana acolo,.. daca nu, nu ati pierdut mare lucru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Între Izvoarele și Mironești.

 

Exact... da' a fost tare ca un carutas cu care m-am intalnit pe drum mi-a zis ca a ramas intepenit pe acolo si mi-a recomandat ca la biserica din sat sa intreb pe cineva cum pot sa ocolesc padurea, ca nu se poate trece...

 

Si am oprit in sat si l=am intrebat pe un nene cu o dacie alba cum pot sa ocoloesc... si mi-a zis ca a trecut el ieri si ca nu e problema...

Si mi-am zis: carutasul... what a pussy... stie el ce motoreta am eu? :)) am inteles 500 m mai tarziu... acu' pt cei care fac asta frecvent, cred ca nu ar fi fost asa de greu, da' pentru mine, care nu a mai trecut prin asta, faptul ca mobra sarea in toate partile pe sleaurile alea, nu mi s-a parut asa funny atunci... desi, acum, ca imi aduc aminte, parca as repeta experineta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă am trecut eu de două ori cu Alioșa, pe udeală, nu văd de ce n-ai fi putut să treci cu Aprilia p-acolo, deci factorul FUN a făcut să merite, nu-i așa?

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))

 

Clar, da...

Doar ca atunci am avut ceva momente de nesiguranta...

Pe de o parte, lipsa de experienta, apoi pustietatea aia... ca am intalnit doua carute in 20 min...

Plus mobra care fugea intr-una...

 

Dar asta imi voi aduce aminte din drumetie, nu restul de 95% asfalt...

:))



p.s. tare Aliosa... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să vezi pe unde m-a dus Alioșa, printre altele, dă click pe poza de la semnătura mea, citește și comentariul autorului clipului și vei ajunge și la un link de aici, de pe motociclism... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut o balta acolo. Nu am vazut pescari. Nu am analizat foarte bine situatia, pt ca prima impresie a fost negativa, in raport de asteptarile mele.

Nu vreau sa fiu inteles gresit. Locatia arata foarte bine, oamenii aia chiar au facut ceva frumos acolo, doar ca eu ma asteptam la altceva, mai multa salbaticie, poate.

Adica, primul lucru pe care l-am vazut au fost baldachinele, ceea ce m-a dus cu gandul asa, la un fel de Mamaia.

 

 

Apoi, desi am vazut o multime de biciclisti (lucru care mi-a placut), multi dinre ei isi dadeau jos cube-urile jos de pe jeep-urile polisate.

Iar trebuie sa precizez faptul ca imi place sa vad ca lumea face miscare, dar senzatia pe care am avut-o a fost aia de "mergem la Comana ca e cool", si nu pentru ceea ce ofera natura acolo.

Ma rog, probabil ca e problema mea, dar experienta m-a invatat un lucru: cu cat vezi mai multe masini (luxoase) intr-o locatie unde natura ofea ceva special, cu atat locatia respectiva se va strica. Vedeti Vama Veche, Corbu, Balea si exemplele pot continua.

 

Cam asta e senzatia pe care am avut-o, lagat de Comana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

propun sa ne luam toti dacia 1300

sa stii ca si la astia cu jeep intrarea mancarii se face tot pe gura iar ca,catul tot pe c.;ur iese

 

nu toti cu jeep sunt violatori de vama sau corbu

 

EXPANSIUNEA UMANA distruge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat si, recitind ce am scris, mi-am dat seama (prea tarziu) ca a sunat aiurea.

Nu toti cu jeep sunt prost crescuti/ snobi (poate chiar putini dintre ei), cum de altfel nu toti cu Dacii 1300 sunt mari iubitori de natura. Probabil insa ca aia mi-au sarit mie in ochi.

Ideea este ca, acolo unde apar banii, apare si pofta (oportunitatea) de castig, apar comerciantii, care randul lor atrag mai multi turisti si tot asa, pana se duce totul de rapa.

Nu am vrut sa generalizez, desi am vazut ca am prostul obicei sa o fac uneori, dar cred ca intelegi ce am vrut sa spun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...