Sari la conținut

Bucharest - Nordkapp - Bucharest, 10days


Tsunami
 Share

Postări Recomandate

Ok am priceput. Deci este practic o casuta. Multumesc de lamuriri.

Stiu ca sunt unele campinguri care inchirieaza si rulote, si primul gand a fost ca aceea "cabina" = rulota. Dar m-am inselat.

Dar gata ca suntem off topic.

Referitor la camping, intradevar sunt de acord ca intr-o zi ploioasa nu ai ce face cu cortul ... trebuie o pensiune, hotel, sau aceste casute, dar in zilele frumoase, sunt faine si cateva nopti la cort...



In FInlanda, Suedia si Norvegia poti pune cortul oriunde, am vazut si in parcari cu vc-uri.

Insa cortul iti mananca din timp.. sa-l pui, sa-l strangi, sa-l umplii si sa-l impachetezi.

Sa inteleg ca acolo e legal campatul in natura ... sau in parcari?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A doua zi, plecarea dupa un mic dejun serios. Am iesit pe centura unde se mergea bine (cu motorul) si la iesirea spre Deva 2 motoare touring cu numar de bucuresti, un vfr si un fjr, baieti de pe forum. Salut si-I dau..

Dupa lipova mi se face sa merg in scari, era cald si descheiat la piept, asa ca am luat o insecta cu acul in piept, fapt care m-a facut sa opresc sa ma dezbrac rapid si sa leg relatia de amicitie cu cei 2 care au oprit imediat cand m-au vazut pe dreapta.

Ne-am despartit pe autostrada ca ei au ramas la o benzinarie sa alimenteze, eu la OMV sa beau o cafea cu o bikerista.

 

Salutari si aici. Mi-a facut mare placere mersul impreuna, am invatat multe de la tine.

Din pacate, intrasem de ceva timp pe rezerva si nu stiam cat poate sa duca FJR-ul asa ca i've chickened out si am tras in prima benzinarie. Mare greseala, ne-a lasat alternatorul VFR-ului, dar Honda-i Honda, a facut-o macar cand eram aproape de casa. :D

Poate ne mai vedem la o bere. Toata admiratia pentru drumul tau, povestea din spatele lui si modul in care mergi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari si aici. Mi-a facut mare placere mersul impreuna, am invatat multe de la tine.

Din pacate, intrasem de ceva timp pe rezerva si nu stiam cat poate sa duca FJR-ul asa ca i've chickened out si am tras in prima benzinarie. Mare greseala, ne-a lasat alternatorul VFR-ului, dar Honda-i Honda, a facut-o macar cand eram aproape de casa. :D

Poate ne mai vedem la o bere. Toata admiratia pentru drumul tau, povestea din spatele lui si modul in care mergi.

 

pai si de ce n-ati sunat baaaaiii....????

ca d-aia v-am sunat din dreptul omv...

 

admiratia e la voi c-ati oprit la lipova

eu vroaim sa nu opriti, :)

asa ca mi-am transformat figura crispata de durere de la insect intr-un zambet fermecator sa va dau binete..

cand ati oprit deja am crezut ca zambetul putea fi interpretat...

damn it!

 

nasol, sper insa ca erati in bucuresti.

 

Ok am priceput. Deci este practic o casuta. Multumesc de lamuriri.

Stiu ca sunt unele campinguri care inchirieaza si rulote, si primul gand a fost ca aceea "cabina" = rulota. Dar m-am inselat.

Dar gata ca suntem off topic.

Referitor la camping, intradevar sunt de acord ca intr-o zi ploioasa nu ai ce face cu cortul ... trebuie o pensiune, hotel, sau aceste casute, dar in zilele frumoase, sunt faine si cateva nopti la cort...

 

Sa inteleg ca acolo e legal campatul in natura ... sau in parcari?!?

 

.ba ai ce face si la ploaie, depinde de cort. eu mil ridic p-al meu si pe ploaie, a fost una dintre conditii sa-l cumpar.

 

n-am vazut nicaieri interdictii, in toata Scandinavia, mai mult, am vazut ca se pune cortul.

eu eram pregatit s-o fac.. dupa nkapp. chiar n-aveam nici o retinere, decat ca imi mananc ceva timp, dar tare l-as fi ridicat si inauntru, dupa umflarea saltelei, inainte sa intru-n sac sa-i dau o dusca de rom din bidonas...

imi place cand afara e frig si bate vantul, ba mai si ploua si eu sa stau in cort sa ascult asa ca prostu'... cred c-as uita si sa adorm..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

la magadan era in plan, dar nu se mai poate.

 

pai trebuia sa te apuci de construit flotoarele mai din timp ... pai tu crezi ca poti ajunge in halul asta la magadan, bre "dubluclicule"? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neah, o arta a plimbarilor lungi este sa ai bagajul cat mai suplu, simplu, usor accesibil. fata de ce am avut acum la mine poate-as mai fi adaugat un bear fence de vreun kilogram.

problema cu magadanul este ca nu il pot conecta nicicum cu America de Nord.

vladivostockul e mai accesibil, dar nu are acealsi gust. Acum e oricum prea tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:)

eu credeam ca am terminat-o cu nkapp, rovaniemi.. si daca te trezeai mai repede aveai si renul...

 

mai aveti idei mai?

bine hai fa-o sa gasesc ceva mai rapid si iarna acum.. damn it!

thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti bagi pla, 1 sapt pt un rulemt. :mellow:

Da ce rulmenti are frate bmw-ul, de aur?

 

Ca fapt divers mie tot pe langa Brasov mi-a crapat un rulment pe spate la Transalp si l-am cumparat in Fagaras de la un magazin de piese pt tractoare si am continuat drumul.

 

In rest, nebuneasca excursie!

Hai cu Magadanu! :D

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti bagi pla, 1 sapt pt un rulemt. :mellow:

Da ce rulmenti are frate bmw-ul, de aur?

 

Ca fapt divers mie tot pe langa Brasov mi-a crapat un rulment pe spate la Transalp si l-am cumparat in Fagaras de la un magazin de piese pt tractoare si am continuat drumul.

 

In rest, nebuneasca excursie!

Hai cu Magadanu! :D

 

rulmentul are o clasa speciala de precizie

era un singur rulment valabil in romania in momentul ala, il reperasem, dar se indrepta catre granita cu ungaria.

dupa cateva zile l-am prins la nkapp. era in traista lui dan cata plecat si el si rulmentul la nkapp in aceeasi dimineata

 

tu platesti taxe acolo in cehia, ca al dracu sa fiu de nu prefer arad deva autostrazii din cehia.

cel mai mult in cehia m-au impresionat oamenii. am stat la vaca si am avut un dinner ca-n povesti la arca lui noe parca se numeste, in vecinatate

 

in rest, mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rulmentul are o clasa speciala de precizie

era un singur rulment valabil in romania in momentul ala, il reperasem, dar se indrepta catre granita cu ungaria.

dupa cateva zile l-am prins la nkapp. era in traista lui dan cata plecat si el si rulmentul la nkapp in aceeasi dimineata

 

tu platesti taxe acolo in cehia, ca al dracu sa fiu de nu prefer arad deva autostrazii din cehia.

cel mai mult in cehia m-au impresionat oamenii. am stat la vaca si am avut un dinner ca-n povesti la arca lui noe parca se numeste, in vecinatate

 

in rest, mersi

 

Da, si rulmentul initial te-a lasat in drum tocmai din cauza acelei clase de precizie, speciale. :D

 

Da, platesc o caruta de taxe, chestia e ca autostrada D1 e in forma actuala din 1969 si sunt si vesti bune - au inceput reparatiie la ea, va fi gata in 2017-18. Asta daca n-ai observat ca se lucreaza pe diferite tronsoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am observant, cum dracu sa nu observ, acolo unde cu masina stateam si motorul mergeam cu 20-30km/h

 

e o problema de proiectare rulmentul ala. oricum, da, suna misto, clasa de precizie mare te lasa (doar) la 40,000km

acum, daca nu se monteaza correct, ori pui un rulment de ceas sa tina un enduro-touring, ori amandoua, asta e rezultatul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...