Sari la conținut

Vopsea moto - de unde ?


Postări Recomandate

am si eu niste zgirieturi adinci pe carena de plastic. stie careva daca se poate folosi chit poliesteric auto pentru umplerea si netezirea suprafetei ?

Exista chit pentru plastic - si exista pentru masini, normal, maj masinilor au barele fata/s[ate din plastic. Chitul pt tabla nu prea prinde pe plastic..

 

Se foloseste chit pentru plastic. Nu e acelasi ca si cel pentru masini.

 

MAsinile au multe parti din plastic.

 

Chitul e pentru plastic, pentru tabla... nu exista chit moto sau chit auto, asa cum nu exista primer auto sau moto sau vopseau auto sau moto. Exista in functie de materialul pe care se aplica care, din fericire, este comun si pentru masini si pentru motociclete. :)

 

nu, masnile au barele numai din metal, nu au si din plastic...

ce vrei... :mellow:

 

Cele mai comune chituri sunt asa:

- pt tabla/fier

-pt tabla/fier super fin

-pt plastic

-pt plastic super fin

- pt lemn

- cu ranforsare de fibra de sticla - ultra strong. - pt fier

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

nu, masnile au barele numai din metal, nu au si din plastic...

cand o sa detin si eu o masina, o sa stiu mai multe... te rog sa ma ierti ca nu am specificat diferenta dintre TABLA si PLASTIC...

Data viitoare am s-o fac, promit. Pentru copiii de la gradi ca si tine, mura in gura ;) !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am si eu o intrebare ... vreau sa-mi revopsesc motorul in culoarea ei originala, ca in imagine.

Codurile de culoare sunt Y-163P pentru galben (pearl flash yellow) si PB-257M pentru albastru (lapis blue metalic).

Am incercat 3 vopsele (standox si dupont parca) preparate dupa "reteta" data de codul de culoare, de fiecare data ori o iesit alta nuanta, ori vopseaua nu acoperea suficient de bine...

Galbenul necesita baza alba, iar albastrul baza neagra.

Ce puteti recomanda?

post-6144-0-44605900-1378374369_thumb.jpg

 

 

Ce an e motorul si ce fel de vopsea ai cumparat? Daca motorul a fost vopsit initial cu vopsea pe baza de solvent si acum tu ai luat pe baza de apa, nu mai iese la fel... nu stiu ce sa zic, poate doar sa-ti cauti un preparator mai bun care sa-ti faca vopseaua.

 

din 2002 e motorul, deci posibil ca vopseaua originala sa nu fie pe baza de apa.

vopselele cu care am incercat ( vopsitorul, nu eu personal) o fost standox si dupont.

 

E vreo diferenta in procedura de vopsit carene fata de elemente de caroserie auto? In afara de faptul ca nu se "baga la cuptor".

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, vopsitul e vopsit. Cate straturi de vopsea a dat?

E posibil sa conteze si baza pe care se aplica vopseaua, adica culoarea... deschisa, inchisa etc. Plus faza cu vopseaua pe solvent sau apa...

Standox si Dupont sunt f bune, nu cred ca e vorba de calitatea vopselei. Totusi incearca sa aflii ce vopsea s-a folosit in fabrica in 2002.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...