Sari la conținut

Grecia in octombrie?


bocosb
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa fac o excursie in Grecia cam de la jumatatea lui octombrie 8-10 zile si m-ar interesa niste sugestii de locatii. Caut ceva mai aproape, o sa plec cu pasagera si nu as vrea sa trec de 500 km/zi, 2 zile pe drum (din Cluj)

Nu am pretentii de plaja in perioada aia, dar sa fie vreme cat de cat buna de ture pe jos, plimbari cu motoru - as prefera ceva orasel care sa nu fie exclusiv turistic, sa mai gasim cate ceva deschis si sa fie chestii de vazut

Halkidiki pare interesant din ce m-am uitat pana acuma, se incadreaza in distanta, nu stiu vremea.. average is date min 15C - max 22C pentru octombrie. Alte idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thassos ... insula la cativa km de Halkidiki . Si mai frumos si mai cald . Tot in octombrie as fi vrut sa ajung si eu acolo dar nu o sa ma incadrez la bani .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa jumatatea lui octombrie cam greu cu apa/plaja, poate doar in Creta sau alte insule sudice. Aici aproape de continent cum vrei tu sunt cam limitate optiunile.

Fara a mai avea atractia principala apa/plaja se poate merge, ca sa mai vezi si ceva iar ingustezi aria de interes.

 

Iar 500km de la iesirea din tara e doar Bulgaria. Ai putea sa faci o incursiune pe litoralul bulgar si sa bifezi statiunile bulgaresti, daca esti din Cluj probabil nu ai fost la Sozopol,Burgas,Nessebar,Sunny Beach,Varna,Constantin si Elena, Nisipuri, Dalboka,Balcik. Ai putea da o plimbare pe acolo.

 

Daca mai pui vreo 200-300km atunci poti ajunge in Grecia. Acum in perioada mentionata cred ca e cam pustiu in zonele de plaja, asa ca nu cred ca ai ce face in Halkidiki,Thassos.

Eu daca as vrea sa vad si ceva pe acolo ca tot nu pot face baie, sa ies si ieftin, cred ca m-as duce in zona Katerini/Paralia Katerini. As vizita Salonicul cel putin o zi.

Apoi oraselul Katerini are un centru destul de frumusel.

Din Paralia Katerini poti face niste excursii in zona, spre muntele Olimp, oraselele Litohoro si ceva site arheologic pe acolo, Panteleimonas si mai ales vechiul Panteleimonas- un satuc dragutz, Leptokaria si drumuri de munte mai sus de Leptokaria, Platamonas- e o cetatuie pe acolo,etc.

 

Daca ajungi si mai jos,spre Volos, poti lua o barcuta spre Skiathos unde s-ar putea sa mai poti face o baie (cand la Paralia Katerini apa avea 17 grade in Skiathos pe plaja Koukounaries apa avea 23 de grade,diferenta f mare).

 

Cam asta imi vine in minte acum..de vazut si de plimbat cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul cu excursiile prin Grecia m-am lamurit .. nu ai ce vedea decat pietre ... oamenii stiu sa isi vanda foarte bine marfa . Chiar si o grota de cativa metri adancime la ei este pestera si trebuie sa platesti sa o vezi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul cu excursiile prin Grecia m-am lamurit .. nu ai ce vedea decat pietre ... oamenii stiu sa isi vanda foarte bine marfa . Chiar si o grota de cativa metri adancime la ei este pestera si trebuie sa platesti sa o vezi .

zi mi si mie te rog pe unde ai fost in grecia

 

Thassos ... insula la cativa km de Halkidiki . Si mai frumos si mai cald . Tot in octombrie as fi vrut sa ajung si eu acolo dar nu o sa ma incadrez la bani .

sa tot fie vreo 200 km ...acolo ...cativa Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi mi si mie te rog pe unde ai fost in grecia

 

sa tot fie vreo 200 km ...acolo ...cativa

:funny:

 

Daca nici in Grecia nu ai ce vedea... sa vezi Egipul.....nisiiipp, cat vezi cu okii!!

 

:))

Editat de spitfiredragos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:funny:

 

Daca nici in Grecia nu ai ce vedea... sa vezi Egipul.....nisiiipp, cat vezi cu okii!!

 

:))

pai omul e din ct

eram si eu curios ce a vazut din grecia...pietre.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in Zakyntos , insula in partea de sud vest a Greciei, cald cald si iar cald :) . NU spun ce nu mi-a placut , spun ce mi-a placut ... uleiul de masline (si mancarea in general) , apa ( in larg cu barca sau la scufundari ), plimbarile pe insula cu maxiscuterul ( a fost ieftin sa il innchiries, mai convenabil decat orice alt mijloc de transport) si cam atat . Lu nevasta-mea i-au placut mai multe ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica din toata grecia ai fost DOAR intr o insula?

 

si spui ca nu ai ce vedea decat pietre.....

 

si te pomenesti ca ai mai fost si prin iulie sau august CAND NU TREBUIE SA MERGI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine, Grecia is the shit ca destinatie de vacanta pentru un roman. Nu exista alta alegere daca vrei: aproape, liniste, mancare buna la preturi decente, apa albasta, verde si alte culori, plaje pustii siiiii....... nu in ultimul rand sosele perfecte pentru motoreta mobra, dar mai sigura ca cobra.

 

Parerea mea, nu mai valoroasa de 5 centi.

 

Tot confortul, cu priveliste....

 

post-7742-0-19167000-1377850907_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine, Grecia is the shit ca destinatie de vacanta pentru un roman. Nu exista alta alegere daca vrei: aproape, liniste, mancare buna la preturi decente, apa albasta, verde si alte culori, plaje pustii siiiii....... nu in ultimul rand sosele perfecte pentru motoreta mobra, dar mai sigura ca cobra.

 

Parerea mea, nu mai valoroasa de 5 centi.

 

Tot confortul, cu priveliste....

 

attachicon.gifbg gr mk 2012 487.jpg

Traducere?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine, Grecia is the shit ca destinatie de vacanta pentru un roman. Nu exista alta alegere daca vrei: aproape, liniste, mancare buna la preturi decente, apa albasta, verde si alte culori, plaje pustii siiiii....... nu in ultimul rand sosele perfecte pentru motoreta mobra, dar mai sigura ca cobra.

 

Parerea mea, nu mai valoroasa de 5 centi.

 

Tot confortul, cu priveliste....

 

attachicon.gifbg gr mk 2012 487.jpg

Dupa mine, Grecia este cea mai buna alegere ca destinatie de vacanta pentru un roman. Nu exista alta alegere daca vrei urmatoarele lucruri: aproape, liniste, mancare buna la preturi decente, apa albasta, verde si alte culori, plaje pustii siiiii....... nu in ultimul rand sosele perfecte pentru motoreta.

Parerea mea.

(si aici era o poza haioasa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu ca fac eu pe arogantul dar ai perfecta dreptate. Indeea e ca trebuia sa folosesti "is the REAL shit" in loc de "is the shit". Iar la la teztul " Nu exista alta alegere daca vrei urmatoarele lucruri..." si mai expresiv si clar ar fi lost sa strecori "mai buna" intre "alegere " si "daca vrei".

 

Just that!

 

Am fost in grecia acum in august si am vazut-o ptr prima oara. Am mers si m-am cazat pe Thasos. Ce pot sa spun e ca abia astept sa ajung si la anu! Am cunoscut un grup de romani care erau la al 4-lea an consecutiv pe Thasos si tot nu "descoperisera" intreaga insula!

post-50710-0-05955500-1377860954_thumb.jpg

Editat de spitfiredragos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum nu ca fac eu pe arogantul dar ai perfecta dreptate. Indeea e ca trebuia sa folosesti "is the REAL shit" in loc de "is the shit". Iar la la teztul " Nu exista alta alegere daca vrei urmatoarele lucruri..." si mai expresiv si clar ar fi lost sa strecori "mai buna" intre "alegere " si "daca vrei".

Just that!

 

:funny:

 

Daca nici in Grecia nu ai ce vedea... sa vezi Egipul.....nisiiipp, cat vezi cu okii!!

 

:))

da-mi place ca te pricepi sa corectezi pe altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca oricum initiatorul si-a pierdut interesul pentru excursie...asa ca ne certam degeaba pe aici! :crack:

a postat ieri. poate a avut treaba si n-a mai intrat pe forum. sunt alti doritori, oricum.

eu plec saptamana viitoare, dar e alt topic despre asta. am citit si topicul tau, oricum, multam de sfaturile de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi merge şi eu în Grecia-Atena cu motocicleta după data de 4 sept 2013 , încă mai aştept să îmi trimită de la înmatriculări prin poştă cartea de identitate pe care am schimbat-o după nişte modificări.

Iniţial am vrut să pun motocicleta printre bagaje dar s-au schimbat planurile şi în plus cam tot atâţ m-ar costa să merg pe ea aproximativ 200 € dus : benzină+cazare o noapte.

Cam acesta e traseul meu : http://distanta.ro/47.745824,26.666738/37.983716,23.729310

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Nu mi-am pierdut interesul dar nu e o chestie foarte urgenta.. mai e pana in octombrie.

Variantele cu Thassos si Alexandroupolis probabil sunt mai potrivite pentru cei ce locuiesc in Bucuresti si in zona - pentru mine, din Cluj e mai ok inspre vest, mai ales ca vreau sa trec si prin Thessalonik. Bulgaria nu ma atrage ca destinatie pentru tura asta, la fel, e ok pt Bucuresti dar eu din Cluj fac 500 km doar pana in Buc :)

 

Pana acuma raman ca idei zonele Haldikiki si Katerini, multumesc tuturor celor ce au scris :cheers: dar inca ma mai documentez. Caut o zona in care sa stau cazat 6-7 zile si de acolo sa mai fac cate o plimbare scurta.

 

Am vorbit cu cineva care a fost in Thessalonik de revelion si zicea ca erau 13-15C si soare.. deci nu prea mai imi fac probleme cu vremea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te in sud, zona Atena - Peloponez. Poti face lejer baie in mare pina la jumatatea lui noiembrie, ba chiar in lacul de la Voula (sudul Atenei) am inotat lejer in februarie.

Drumuri de motocicleta sunt berechet, dorinta sa fie. Nu mai zic de vizitat cate sunt.

Primesti sfaturi despre zona de nord pur si simplu pentru ca aia e zona invadata de romani si normal sa ti se spuna sa mergi acolo, daca altundeva n-au fost.

Sa-ti explic ce atmosfera era pe Thassos acum 10 - 12 ani, inainte sa o descopere devoratorii de bomboane agricole? Oricat de frumoasa este insula, am mari retineri sa ma mai duc acolo. Stau 10 luni pe ani in Romania, in vacanta vreau sa iau pauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te in sud, zona Atena - Peloponez. Poti face lejer baie in mare pina la jumatatea lui noiembrie, ba chiar in lacul de la Voula (sudul Atenei) am inotat lejer in februarie.

Drumuri de motocicleta sunt berechet, dorinta sa fie. Nu mai zic de vizitat cate sunt.

Primesti sfaturi despre zona de nord pur si simplu pentru ca aia e zona invadata de romani si normal sa ti se spuna sa mergi acolo, daca altundeva n-au fost.

Sa-ti explic ce atmosfera era pe Thassos acum 10 - 12 ani, inainte sa o descopere devoratorii de bomboane agricole? Oricat de frumoasa este insula, am mari retineri sa ma mai duc acolo. Stau 10 luni pe ani in Romania, in vacanta vreau sa iau pauza.

ai citit ca el vrea max 1000 km de drum in 2 zile

bucuresti - atena 1400km

si el nu e din bucuresti..... de aceea e i se recomanda zone de pana la 1000 km de la el de acasa.....

 

""""""Caut ceva mai aproape, o sa plec cu pasagera si nu as vrea sa trec de 500 km/zi, 2 zile pe drum (din Cluj) """"""

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai citit ca el vrea max 1000 km de drum in 2 zile

bucuresti - atena 1400km

si el nu e din bucuresti..... de aceea e i se recomanda zone de pana la 1000 km de la el de acasa.....

 

""""""Caut ceva mai aproape, o sa plec cu pasagera si nu as vrea sa trec de 500 km/zi, 2 zile pe drum (din Cluj) """"""

N-am citit, ca nu mai am rabdare sa parcurg toate posturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am citit, ca nu mai am rabdare sa parcurg toate posturile.

atunci nu mai scrie ca i se recomanda ceva prost PENTRU CA CEI CARE II RECOMANDA NU AU FOST IN ALTA PARTE......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci nu mai scrie ca i se recomanda ceva prost PENTRU CA CEI CARE II RECOMANDA NU AU FOST IN ALTA PARTE......

Devii plictisitor.

Nu pot sa deschid site-ul asta ca dau de tine. Probabil ai un sistem complex de urmarire a tuturor subiectelor de pe forum, observ ca ai replica pentru toti cei cu care ai avut la un moment dat un meci. Cu 6000 de posturi la activ, banuiesc ca nu ai alta treaba decat sa stai la panda aproape non-stop. Nu te obosi sa mai compui vreo replica desteapta, ca n-am de gand sa-mi pierd timpul cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-mi place ca te pricepi sa corectezi pe altii...

Faptul ca am "mancat" o litera nu cred ca a compromis intreaga fraza. Plus ca nu l-am corectat in ortografie ci doar am preferat sa fie mai explicit in ce a vrut sa exprime! Daca ai fost atat de deranjat de postarea mea, e strict problema ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...