Sari la conținut

simering parghie schimbator hornet 900


SILVIUKAWA
 Share

Postări Recomandate

Buna tuturor.

Am o problema micutza la o moto honda hornet 900...imi curge ulei pe la simeringul parghiei de la schimbator.( cate 2-3 picaturi dupa ce fac un drum si opresc).Sterg scurgerea de ulei iar dupa aceea in stationare nu mai curge.

Va rog sa imi spuneti procedeul de schimbare a simeringului.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sunt fomisti? Daca toti ar gandi ca tine, service-urile ar da faliment, iar mecanicii probabil ca ar deveni paznici. Hai sa ma duc si la dentist odata, vad cum imi face nenea o obturatie de canal si data viitoare mi-o fac singur acasa. Presupunand ca si aia ti se par fomisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duci motorul la un service moto si stau geana pe ei.A doua oara o sa stii cum se face si nu mai dai bani la fomistii din service!

Multumesc de idee...e foarte buna,,,pentru lucrari mici nu doresc sa apelez la service,de ex schimburile (ulei+filtre+placutze) le fac eu dar la lucrari pe care nu le-am mai facut nu imi bag mana.Imi place sa lucrez la motoru meu,nu sunt genu de persoana care nu stie ce este o bujie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoti pedala sa ramana axul liber.

Cu o bormasina si un burghiu mic dai o gaura in semering - sub cauciuc exista o parte metalica.

In gaura data infiletezi un holzsurub de dimensiune potrivita.

Apuci de surub si tragi semeringul afara.

Semeringul nou il asezi cu mana pe pozitie si il bati usor in interior folosind semeringul vechi.

 

(chestia cu bormasina e doar o varianta, poti incerca diverse alte metode de a trage de el, dar mare atentie sa nu zgarii capacul si axul schimbatorului)

 

Daca semeringul e in capacul ambreiajului e mai simplu sa scoti acest capac si sa impingi semeringul afara din interior. Sau cum doresti, eu unul nu m-as obosi sa scot capacul, as aplica metoda cu bormasina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am observat postul lui B.B si ii dau dreptate insa cu o croseta speciala pt extras semeringuri am evita bormasina si surubelul in acest fel minimizand sansele ca burghiul sa *sara* si sa afecteze iremediabil axul.Succes

Editat de tavi_cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...