Sari la conținut

Scurgere pe la pompa de apa


cr1s71
 Share

Postări Recomandate

de apa :D



Multumesc frumos TNG
Presetupa se inlocuieste ? Unde gasesc pentru a cumpara una ?
De precizat faptul ca scurgerea este foarte mica. Am observat-o abia dupa ce a stat motocicleta in acelas loc vreo 3 saptamani (cat am avut mana in gips).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate doamna honda nu ofera spare parts OEM pentru pompa de apa.

Alte marci moto ofera posibilitatea de a cumpara fiecare piesa din pompa.Posibil sa se potriveasca si de la alte marci pe honda...dar eu nu am incercat...inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

la fel mi se scurgea si mie la un f4,jos in partea stanga si se prelingea usor pe interiorul carenei. nu i-am facut nimic,am lasat asa. pierderea de antigel era nesemnificativa...cateva picaturi la destul timp. nu stiu ce a facut actualul proprietar.

bafta ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La TDM nu sunt piese in catalog pt. pompa, e pompa cu totul, cea mai ieftina parca undeva in jur de 120 de dolari sau euro. In schimb, am gasit presetupa de R6 100 ron, care s-a potrivit. Cauta si tu pe net si vezi care ti se potrivesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O pompa de apa SH e 100 lei, sa vad care e cea mai buna varianta.
Si la mine pierderea e nesemnificativa, dar sunt perfectionist de fel, nu vreau sa las asa.
O sa incerc eventual sa o desfac impreuna cu un prieten si sa mai strang suruburile eventual sau ce mai e pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde e perfectiunea aici? Ca incerci sa strangi suruburile sau inlocuiesti pompa cu una SH? Ne mai miram de ce ajung mobrele varza la noi. Varianta cea mai buna e inlocuirea presetupei si a semeringului, eventual si a rulmentului daca are joc. Varianta ideala nu e nicidecum inlocuirea pompei cu una SH. Asta e solutie temporara, am facut-o si eu sa ma dau intr-un weekend ca piesa noua ajungea in 2 saptamani, voiam neaparat, dar am reconditionat pompa veche cu piese noi si am suit-o la loc.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea au surubele finute, sa ai grija sa nu le strangi f tare ca ori le strici filetul, ori rupi surubul. Acuma na, ce sa zic, e posibil si sper sa fie asta, scapi cel mai usor asa...

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Se pare ca scurgerea e pe la surubul pe la care se scoate antigelul. O sa-i iau o garnitura de cupru. Scurgerea e nesemnificativa. Sa speram ca doar asta e.

Baga-l pe foc, inroseste-l si da-l pe smirgel putin. Ii mai prelungesti viata oleaca.

 

@Bica: sigur nici yamaha la unele troace mai vechi, ca tdm-ul meu. Eu de exemplu am pus presetupa de R6, carcasa difera, dar ce e inauntru e la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai deasta zic, ca nu pot sa nu il citez pe goodkat (a n-a oara) "parca traim in codru". Eu unul am gasit asa ceva la un magazin dubios, ascuns bine, dupa ce in prealabil am cautat ceva.

 

Rezolva provizoriu cum am zis si da-i un pm lui goodkat, ca tot e bucurestean.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci frumos TNG.
Sa vad daca ajung sa-i cumpar saiba respectiva de cupru inainte sa o bag la iernat.
Apropo, ati mai intalnit sa piarda antigel pe la surubul de evacuare ? De strans l-am mai strans putin, dar tot pierde. Acum ca i-am pus carenele nu prea se observa pierderea.

In plus in vasul de expansiune nivelul nu pare schimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica cu atentie carcasa pompei in zona din jurul surubului de drenaj pentru posibile fisuri. Foarte rar se intampla sa ai scurgeri chiar cu garnitura de cupru mai veche. Nu strange acel surub foarte tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frustrant, pompa functioneaza ok, nu am avut niciodata probleme cu incalzirea, tot ce vad e o picatura de antigel strans in jurul surubului cel mai de jos (nu cel de evacuare cum crezusem initial).
Curge atat de putin incat nu imi dau seama de unde (peste tot e uscat, mai putin pe la surubul cel mai de jos).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...