Sari la conținut

Primul accident


krime777
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eiii,si eu pana la sfarsitul lui noimebrie am scos mobra la plimbare (sebes-oasa-petrosani-orastie-apoi casa (cugir)

 

2 pe mobra frig afara de inghetau dinti drumul ud,intuneric,nici un incident :nono: :nono:

 

distanta vreo 220 de km

 

 

dehh as mai fis scoso dar deja te arata lumea cu "dejetu"

 

 

 

oricum insanatosire rapida si grija mai mare pe viitor

Editat de cristi2868
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate si daca te intreaba muierile spune-le si tu ca cicatricea aia o ai de cand erai in legiunea straina si ai fost ranit intr-o misiune ultra-secreta. Eventual le spui ca te-ai cusut singur.

:10: :funny:

 

Insanatosire rapida Krime...

Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar trebui distribuita pe "cine nu e la iernat" ,cred ca s-ar linisti :crack: :crack:.ON topic: nasol :(

Anul trecut pe la jumatatea lunii februarie eram pe dealul negru, ningea si era ud pe jos, am mers pe ninsoare pana aproape de Rm Valcea, apoi lapovita pana prin Sibiu...

Nu vreau sa supar sau sa jignesc pe nimeni, dar e greu sa mergi iarna...nu toata lumea poate.

 

Sanatate multa krime777

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' de anvelope vechi de 8 ani nu zici nimic? daca imi amintesc bine parca sunt din 2006 .....si cred ca sunt cam "beton".... de unde sa vrei aderenta fratzicule?

trebuie sa te duci la "vanzator" si sa-i explici la ce pericol te-ai expus cu ajutorul lui (citeste "foame de bani") si nestiinta ta, si apoi sa-ti schimbi anvelopele...........si poate n-o sa mai cazi. oricum, stai linistit, nu esti motociclist pana n-ai cazut prima oara.... ;)

Editat de kikiroz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut pe la jumatatea lunii februarie eram pe dealul negru, ningea si era ud pe jos, am mers pe ninsoare pana aproape de Rm Valcea, apoi lapovita pana prin Sibiu...

Nu vreau sa supar sau sa jignesc pe nimeni, dar e greu sa mergi iarna...nu toata lumea poate.

 

Sanatate multa krime777

 

Nu toata lumea vrea sa se expuna disconfortului termic si riscului crescut, ca daca e pe asa, le scoatem toti si le taraim cu viteza a doua, doar sa ne laudam cat de motociclisti suntem.

Mersul iarna il inteleg in trei situatii: necesitate (nu ai alt mijloc de transport si depinzi exclusiv de cel cu doua roti), entuziasmul incepatorului (in primii doi ani mergeam si pe zapada, si la -10 grade, doar sa fiu pe mobra,desi am trantit o de 2 ori in aceste conditii) si mai este categoria pasionatilor extremi, gen "Bikes on ice" sau cei care monteaza cuie in pneuri si se dau pe gheata, sau atasistii.

Dar sa te dai doar ca sa poti relata "performanta" pe forum...asta nu o inteleg.

Scuze pentru off si inca odata, multa sanatate, Krime. Ai platit scump o cazatura usoara, dar se intampla si de astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu toata lumea vrea sa se expuna disconfortului termic si riscului crescut, ca daca e pe asa, le scoatem toti si le taraim cu viteza a doua, doar sa ne laudam cat de motociclisti suntem.

Mersul iarna il inteleg in trei situatii: necesitate (nu ai alt mijloc de transport si depinzi exclusiv de cel cu doua roti), entuziasmul incepatorului (in primii doi ani mergeam si pe zapada, si la -10 grade, doar sa fiu pe mobra,desi am trantit o de 2 ori in aceste conditii) si mai este categoria pasionatilor extremi, gen "Bikes on ice" sau cei care monteaza cuie in pneuri si se dau pe gheata, sau atasistii.

Dar sa te dai doar ca sa poti relata "performanta" pe forum...asta nu o inteleg.

Scuze pentru off si inca odata, multa sanatate, Krime. Ai platit scump o cazatura usoara, dar se intampla si de astea.

Multumesc :hug: De acum,hai cu zapada :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mentionat cineva cuvintele " dosar " si " penal " , mai sus . Intrebarea mea este urmatoarea : a venit salvarea la fata locului ? Ai declarat accidentul ca fiind unul rutier ?

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul iarna il inteleg in trei situatii: necesitate (nu ai alt mijloc de transport si depinzi exclusiv de cel cu doua roti), entuziasmul incepatorului (in primii doi ani mergeam si pe zapada, si la -10 grade, doar sa fiu pe mobra,desi am trantit o de 2 ori in aceste conditii) si mai este categoria pasionatilor extremi, gen "Bikes on ice" sau cei care monteaza cuie in pneuri si se dau pe gheata, sau atasistii.

Dar sa te dai doar ca sa poti relata "performanta" pe forum...asta nu o inteleg.

 

Mai e o varianta - mersul de placere.

Eu nu mai sunt nici in primii doi ani si nici nu depind exclusiv de motocicleta. Insa imi face placere sa merg - si pe frig, si prin oras, si cam in orice conditii care altor oameni pur si simplu nu le plac. Si nu o fac nici ca sa ma laud pe forum. Echipat corespunzator (asta nu inseamna sa pui haine pe tine pana nu mai poti sa te misti) si cu motocicleta si cauciucurile potrivite se poate merge cu placere pe vremea de acum. Chiar si azi.

 

@Arthur - nu a chemat salvarea la fata locului tocmai pentru a evita un dosar penal pentru autovatamare, asta e ideea.

 

Sanatate accidentatului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e o varianta - mersul de placere.

Eu nu mai sunt nici in primii doi ani si nici nu depind exclusiv de motocicleta. Insa imi face placere sa merg - si pe frig, si prin oras, si cam in orice conditii care altor oameni pur si simplu nu le plac. Si nu o fac nici ca sa ma laud pe forum. Echipat corespunzator (asta nu inseamna sa pui haine pe tine pana nu mai poti sa te misti) si cu motocicleta si cauciucurile potrivite se poate merge cu placere pe vremea de acum. Chiar si azi.

 

@Arthur - nu a chemat salvarea la fata locului tocmai pentru a evita un dosar penal pentru autovatamare, asta e ideea.

 

Sanatate accidentatului !

 

A fost o decizie inteleapta . Eu am tras aproape un an cu dovezi de circulatie din cauza unui accident la care am fost eu vinovat . Toate cele bune si recuperare usoara .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kevinn "Disconfort termic" ... este motivul primordial dupa care multi se ascund (nu ies bă nene ca e frig), că nu-ti cad oole pana la paine si innapoi. Nu fac referire la nimeni spun doar ca daca sti si iti cunosti fierul se poate.

Ca exemplu... tu ai transalp, pai eu la un transalp ii pun carpe pe roti (fâșii intre spite) si merg pe zapada. Acum imagineaza'ti ca efectiv nu ai ambreiaj, ca ai exact ca la scuter, accelerezi la fiecare rasucire de acceleratie si deccelerezi (frana de motor) cand iei mana din acceleratie (aici vb de 600 cc si 50 cp), vreau sa spun ca desi pare, nu e asa simplu de mers "fara ambriaj" dispare instinctul (tragi ambreiajul si moto isi rezine...in multe situatii).

Inca o data sanatate krime777, ai avut un ghinion teribil :(

Editat de balazsfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm...Zilele astea am tinut o doar in fotbal in aer liber, cate o ora-o ora jumate pe zi,la -3 grade, dar acolo te misti, fugi, pe motor inghet.

Eu sunt mai friguros, de aia mi am permis sa vorbesc despre "disconfort termic". Si placere nu simt deloc mergand pe motor la sub 10 grade, sincer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e o varianta - mersul de placere.

Eu nu mai sunt nici in primii doi ani si nici nu depind exclusiv de motocicleta. Insa imi face placere sa merg - si pe frig, si prin oras, si cam in orice conditii care altor oameni pur si simplu nu le plac. Si nu o fac nici ca sa ma laud pe forum. Echipat corespunzator (asta nu inseamna sa pui haine pe tine pana nu mai poti sa te misti) si cu motocicleta si cauciucurile potrivite se poate merge cu placere pe vremea de acum. Chiar si azi.

Exact asta vroiam sa zic si io, Patrick!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm...Zilele astea am tinut o doar in fotbal in aer liber, cate o ora-o ora jumate pe zi,la -3 grade, dar acolo te misti, fugi, pe motor inghet.

Eu sunt mai friguros, de aia mi am permis sa vorbesc despre "disconfort termic". Si placere nu simt deloc mergand pe motor la sub 10 grade, sincer.

Mai friguros ca mine n-ai cum, crede-ma. Dar daca pui ce trebuie pe tine ti-e mult mai bine pe mobra 15 minute de la munca pana acasa decat in masina care se incalzeste cu adevarat de-abia la gumatea drumului, timp in care cu mobra erai de mult la destinatie si fara sa tremuri.

Bine, mai sunt si aia pe care-i vad in masini cu pufoaica pe ei si cu caciuli rusesti in cap. Da' alora si pe mobra e-ar fi la fel dpdv termic.

 

fara suparare :) pentru balazsfi

Fara suparare, ai incercat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare, normal...nu am incercat. era doar o gluma, nu o incercare de a face misto de balazsfi. sunt convinsa ca exista felurite metode de a te deplasa cu motocicleta pe zapada. exista si cauciucuri speciale care pot fi montate pe orice motocicleta, chiar si supersport, pentru mersul prin nameti. exista si recorduri omologate la viteza pe zapada, etc...doar ca, experienta devine neplacuta pentru multi motociclisti pe masura ce scade temperatura. daca te uiti la motive, e lesne de inteles cum unii prefera alte mijloace de transport cand e frig afara. si nu pot fi blamati pentru asta. singurul avantaj este ca inveti sa fii mai lin si ajungi sa cunosti mai bine comportamentul motocicletei la limita de aderenta. chiar si pentru atat (ceea ce e enorm in materie de motociclism pana la urma), merita sa iesi uneori si cand e mai frigut sau sa mai prinzi cate o ploicica. plus ca in orase aglomerate, inca reusesti sa scurtezi si timpul petrecut in trafic. dar balanta inclina spre disconfort fizic si psihic. si nu astea sunt asteptarile motociclistului cand isi incaleca motocicleta, nu? pentru fun as incerca sa infasor carpe in jurul rotii si sa-i dau bice pe zapada, sau daca situatia ar cere, as incerca orice improvizatie (crede-ma, am avut Nipru prima motocicleta si faceam cate 17 ore pe drum intre constanta si sibiu, din care 10 reparatii pe genunchi si improvizatii de tot felul). dar ca sa se duca la servici si inapoi, sau pentru deplasari de rutina, unii prefera sa lase motocicleta acasa daca e bocna, zapada, ploaie si altele de genul. in aceeasi masura, sunt motociclisti carora le place sa mearga si asa. depinde de fiecare, ce stil are, ce motocicleta piloteaza, ce asteptari are de la activitatea asta, nu?

adica nu se impune neaparat o polemica, mai degraba fiecare zice ce-i place si cum percepe experienta pe doua roti.

toate cele bune accidentatului.



same-same brother! :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mentionat cineva cuvintele " dosar " si " penal " , mai sus . Intrebarea mea este urmatoarea : a venit salvarea la fata locului ? Ai declarat accidentul ca fiind unul rutier ?

vezi ca si cu bicla daca e sa cazi pe trotuar cica tot cheama politia =)))) nu am inteles de ce dar cand mi-au zis asta am zis ca de fapt mai aveam 1 metru pana sa ies din parc :crack:

 

Nu se vroia o polemica. Vroiam doar sa-ti explic ca poate sa fie placut si la temperaturi...ca azi (-4).

Sa traiesti!

placut pe naiba .. nu merge daca nu ai echipament corespunzator, mobra la fel ..ca daca eu vreau sa plec din buc care n-am nici macar parbriz sau ceva .. e macel

si mai e si vorba de organismul fiecaruia .. unii suporta mai bine frigul ..iar pt altii tot ce e sub 30de grade e frig ..deci nah, nu poti sa-i bagi pe toti in aceeasi oala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

placut pe naiba .. nu merge daca nu ai echipament corespunzator, mobra la fel ..ca daca eu vreau sa plec din buc care n-am nici macar parbriz sau ceva .. e macel

si mai e si vorba de organismul fiecaruia .. unii suporta mai bine frigul ..iar pt altii tot ce e sub 30de grade e frig ..deci nah, nu poti sa-i bagi pe toti in aceeasi oala

Stai soro, ca nici io nu ies din oras sub 10 grade. Dar la munca, de exemplu, la o cumparatura, pan' la un prieten etc. poate fi placut si la -10, atata timp cat ai ce trebuie pe tine si nu e alunecus pe jos.

 

vezi ca si cu bicla daca e sa cazi pe trotuar cica tot cheama politia =)))) nu am inteles de ce dar cand mi-au zis asta am zis ca de fapt mai aveam 1 metru pana sa ies din parc :crack:

Normal, trotuarul e parte componenta a drumului public.

Cel mai sigur e sa declari ca s-a-ntamplat la tine-n curte. Sau ca ai cazut pe scari, in bloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Anul trecut pe la jumatatea lunii februarie eram pe dealul negru, ningea si era ud pe jos, am mers pe ninsoare pana aproape de Rm Valcea, apoi lapovita pana prin Sibiu...

Nu vreau sa supar sau sa jignesc pe nimeni, dar e greu sa mergi iarna...nu toata lumea poate.

 

Sanatate multa krime777

Prima ninsoare din 2009,ma prinde la job

Motorul bagat la iernat,scuterul nu(am fost la Sinaia pe 1 dec cu el).Cum nu puteam sa il las in oras,fug acasa,iau echipamentul,incalec bestia de 49 si o zbughesc catre provincie sperand sa ajung la destinatie

Show total pentru conservarii si pietonii din localitatile de pe soseaua Bucuresti-Alexandria.Un scuterist ciumpalac mergea cu scuterul cand incepuse sa ninga bine.Basca ca am mai depasit cateva dacii care mergeau 70-80,nu am rezistat foarte mult timp la viteze de 90-100,intram in soc cu tot echipamentul meu de piele si nu stiu cate bluze pe sub geaca

Norocul meu e ca zapada se topea pe asfalt,altfel saream de pe sosea la primul contact al cauciucurilor cu sapada batatorita pe asfalt

In Vaceni am tras pe dreapta ca inebuneam de frig.Rezistam dar.. doua tiruri din sens opus care bagau mare catre bucale,curentul de aer facut de mastodonti mi-a pus capac

 

Ideea e urmatoarea.Am mult mai multi km facuti cu scuteiciurile decat cu motorul,insa pot sa iti spun ceva

 

Cu motorul nu m-as fi aventurat 120km cat afara ningea.Scuterul e infinit mai manevrabil pe un asfalt alunecos decat un motor.In primul rand datorita centrului de greutate(la viteza mica tin scuterul sub chwor fara probleme).Eu am mers cu un an inainte cu scuterul pe o sosea cu polei,nu cred ca iti imaginezi in ce hal iti schimba directia de mers fiecare colt de gheata iesit mai semet din polei

Am mers de-al drak cu 10-15km/h si cu picioarele pe jos cat sa imi tin echilibrul alunci cand tineam ghidonul drept iar scuterul schimba directia din proprie initiativa...

 

Nu e mare ciumecie ce ai facut tu,e aproape banal.

 

Daca mergeai cu un naked/vitezana(pe astea le ,,cunosc''),atunci aveai respectul meu

 

Insanatosire grabnica initiatorului acestui topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima ninsoare din 2009,ma prinde la job

Motorul bagat la iernat,scuterul nu(am fost la Sinaia pe 1 dec cu el).Cum nu puteam sa il las in oras,fug acasa,iau echipamentul,incalec bestia de 49 si o zbughesc catre provincie sperand sa ajung la destinatie

Show total pentru conservarii si pietonii din localitatile de pe soseaua Bucuresti-Alexandria.Un scuterist ciumpalac mergea cu scuterul cand incepuse sa ninga bine.Basca ca am mai depasit cateva dacii care mergeau 70-80,nu am rezistat foarte mult timp la viteze de 90-100,intram in soc cu tot echipamentul meu de piele si nu stiu cate bluze pe sub geaca

Norocul meu e ca zapada se topea pe asfalt,altfel saream de pe sosea la primul contact al cauciucurilor cu sapada batatorita pe asfalt

In Vaceni am tras pe dreapta ca inebuneam de frig.Rezistam dar.. doua tiruri din sens opus care bagau mare catre bucale,curentul de aer facut de mastodonti mi-a pus capac

 

Ideea e urmatoarea.Am mult mai multi km facuti cu scuteiciurile decat cu motorul,insa pot sa iti spun ceva

 

Cu motorul nu m-as fi aventurat 120km cat afara ningea.Scuterul e infinit mai manevrabil pe un asfalt alunecos decat un motor.In primul rand datorita centrului de greutate(la viteza mica tin scuterul sub chwor fara probleme).Eu am mers cu un an inainte cu scuterul pe o sosea cu polei,nu cred ca iti imaginezi in ce hal iti schimba directia de mers fiecare colt de gheata iesit mai semet din polei

Am mers de-al drak cu 10-15km/h si cu picioarele pe jos cat sa imi tin echilibrul alunci cand tineam ghidonul drept iar scuterul schimba directia din proprie initiativa...

 

Nu e mare ciumecie ce ai facut tu,e aproape banal.

 

Daca mergeai cu un naked/vitezana(pe astea le ,,cunosc''),atunci aveai respectul meu

 

Insanatosire grabnica initiatorului acestui topic

 

 

Monsieur, sunt de acord cu tine, dar nu poti compara un 49 cc de 75 de kile cu un Silver W de 240 (asta la gol) si cu bagaj ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

E fix acelasi kakhat .Tu te dai zmeu ca ai mers cu scuterul pe lapovita,care e...acelasi lucru ca si deplasarea pe ploaie

Mergi pe mazga,polei sau zapada batatorita de cauciucurile masinilor...dupa aia mai vorbim.Sau incearca bicla pe polei

 

 

Am experimentat cu un rahan de 49cc/100kg destul cat sa nu ma surprinda urmatoarele maxiuri pe care le-am ghidonat.Aici chiar imi permit sa dau sfaturi

Am mers de craciun cu gsxr,noroc ca zapada de pe sosea se transformase in fleoscaiala.

 

Repet,e fix pix ce ai facut tu mergand pe lapovita.Incaleca un motor 4L daca crezi ca stii cum sa cazi pe zapada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

sa inchei cu ceva pe intelesul tau.si soimulmaltez putea sa ghidoneze fara probleme pe dealu negru prin lapovita....plm scuterul e scuter iar motorul e altceva.suna ma cand mai cresti si schimbi categoria...poate o sa faci curcuite de cross cu vitezana ...la talentul tau de a ne minti pescareste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...