Sari la conținut

Becuri mai bune pentru faza scurta/lunga?


KNO3
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De unde sa stim noi cat mergi tu intr-un an si cat mergi cu farurile aprise? Durata de viata a becurilor e data in ore de functionare.

Pai man motoru are 80k, din care 45k i-am facut eu cu faza mica aprinsa tot timpul. Anu asta am 8k pana acu. N-am mai atins comutatorul ala de nu mai tin minte, e mereu on, asta si cu kill switch.

Nu stiu cum a mers italianul inainte, dar eu sigur am facut 45k cu el aprins. M-am uitat si e chiar becul ala original made in Japan.

Si martor mi-e motoru, ca si gropi am luat destule. De ex la masina le schimb odata la 8-10 luni(ma tin 15-20k) si Osram si no name la fel se ard..

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

osram night breaker h7 sunt ok . S-a si desprins oglinda cu ele (de doua ori) de au troncanit acolo pana sa repar, plus ca mobra troncane defel. Cam 15-16 mii km au si se aprinde automat faza scurta.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am montat aseara pe Ktm un H4 LED de la Cyclops (3800 Lumeni) http://www.sportouring.co.uk/shop/electronics-gadgets/lighting-power-solutions/bulbs/cyclops_led/cyclops-3800-lumen-h4-led-headlight-bulb/

Toate becurile astea gen Night braker and stuff sunt pistol cu apa. Da, lumineaza o idee mai bine decat halogenul clasic, dar nu am vazut la nici unul un spor real mai mare de ~10%.

 

Ledul rulz imho si o si face cu un consum mai mic de energie. Am facut cateva poze, destul de graitoare zic eu :)

post-40715-0-98331100-1475923619_thumb.jpg

post-40715-0-92047300-1475923698_thumb.jpg

post-40715-0-38106400-1475923699_thumb.jpg

post-40715-0-64087000-1475924239_thumb.jpg

post-40715-0-22449000-1475924587_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Coarnele" alea de la faza mica led oare nu ii deranjeaza pe cei care vin din fata? Becul are ventilator in fund?

» Post actualizat in 08 Oct 2016 19:22

Cumva ai masurat curentul pe care il absoarbe becoledul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, in fund are un radiator cu un mic ventilator in el. Consumul e de aprox 20W pe scurta si 40 pe lunga.

Cornitele alea nu mi-au parut sa deranjeze (m-am pozitionat cu ochii in ele :) ). Sunt foarte difuze. Oricum, mi se pare ca becul are si un reglaj cu care il poti misca putin mai in fata sau mai in spate, tocmai pt a concentra mai bine lumina sau pt a preveni reflexiile de genul asta. O sa mai bibilesc la el nitel cand mai apuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca n-am verificat exact care e diferenta dar vad clar pe voltmetrul din bord, ca becul asta Nightbreaker consuma mai mult decat inainte. Cand sunt in mers nu-i deranj dar cand stau in trafic (si am cam stat serile astea cate 1-2 ore) chiar imi rupe bateria, combinat si cu ventilatorul de pe radiator mai mult se descarca decat incarca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba ai cum. In interiorul becului atomii de gaz din jurul filamentului sunt excitati termic iar cand revin pe nivelul energetic de baza emit fotoni in spectrul vizibil (asadar lumina). Daca variezi compozitia gazului din interior, presiunea acestuia, chiar si forma filamentului vei avea variatie de eficienta.

 

Mai mult, becurile (sa zicem H4) au inscriptionate pe ele puterea nominala (55W faza scurta, 60W faza lunga parca). Tot 55/60W consuma si cele mai ordinare becuri, dar si cele cu +x% luminozitate. Diferenta e data de ce spuneam mai sus. Fireste ca e posibil sa construiesti becuri care consuma 75W, 100W, etc, care evident ca vor lumina mai puternic, dar nu mai sunt street-legal.

 

Din ce am vazut, si Osram Nightbreaker tot 55/60W au, asa ca nu prea au cum sa consume mai mult (decat in cazul in care becul original era un bec de putere redusa, de bicicleta, moped, desi nu cred ca se fac pe soclu H4 sau H7.

 

Uite aici becuri cu consum mai mare, dar este specificat asta clar pe ele: https://www.amazon.com/HELLA-H4-100-80W-Halogen/dp/B000COBLKW

 

 

Pai n-ai cum sa scoti dintr-un halogen mai multa intensitate luminoasa fara consum mai mare... dar nu cred ca o sa vezi ceva la volti, nu ar avea ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai n-ai cum sa scoti dintr-un halogen mai multa intensitate luminoasa fara consum mai mare... dar nu cred ca o sa vezi ceva la volti, nu ar avea ce.

Poate becul meu original consuma mai putin ca era vai de el, si asta consuma normal si de aici mi se pare ca incarcarea nu face fata.

Sau bateria isi da sufletul si imi joaca feste. Vedem zilele astea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol, ai dat mai mult de doua ori decat ai fi data pe o lupa bixenon buna pe o mizerie care focalizeaza aiurea! genial!

 

Daaa, scump tare, mai ales tinand cont ca e o investitie in siguranta mea. Si no, genial nush daca o fi, da o afacere buna pt mine cu siguranta'i si numa' prin faptul ca nu mi-a luat juma de zi sa il montez.

Si pret lupa+xenon+montaj eu asa la fler as zice ca e peste ce am dat pe led. Dar nu te contrazic ca nu's chiar in tema cu preturile.

 

Ca sa nu mai spun ca:

- nu mi-am gaurit si decapsulat farul (plus ca nici nu cred ca intra in farul de 690 o lupa, dar lasam asta deoparte)

- nu a trebuit sa tai fire

- modificarea este reversibila cu un torx si 5 minute

- nu am ditamai balastul de ascuns p'acolo

- am un bec pe care il doare in cuc de vibratii si apa (data fiind natura mobrei cam sunt de luat in seama)

- am consum mai mic

- am cel putin aceeasi putere luminoasa ca in cazul unui xenon

- durata de viata mai lunga decat xenon

- pot sa dau flashuri

 

Deci despre ce vorbeam ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba ai cum. In interiorul becului atomii de gaz din jurul filamentului sunt excitati termic iar cand revin pe nivelul energetic de baza emit fotoni in spectrul vizibil (asadar lumina). Daca variezi compozitia gazului din interior, presiunea acestuia, chiar si forma filamentului vei avea variatie de eficienta.

Vorbim de un bec normal cu incandescenţă. Pune un luxmetru pe becuri de puteri egale şi dacă găseşti mai mult de 10% să ne zici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

becuri piaa 55 60 lumina de 130 acelasi consum deci exista! dar totul se plateste!

Fac acelasi lucru ca si alte marci cu + de luminozitate. Doar ca la un pret nesimtit de scump. 40-50$ un bec? E o gluma...

Si vezi ca exagerezi, ei declara un maxim de 100% luminozitate vs. consum. La fel cum Philips sau Osram declara 110% sau 130%, la preturi de 4-5 ori mai mici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...