Sari la conținut

Honda CBR 600 RR


flaviu123
 Share

Postări Recomandate

Va salut.

Va prezint noul moto.

Dupa experienta mica de anul trecut cu gsx-f'ul m-am gandit sa o schimb si aleg ceva un pic mai mic si mai nou.

Am vrut neaparat sa nu mai fie touring sport .

 

Este un Honda CBR 600 RR , an 2003 , 50000 km.

 

Primul lucru trebuie sa ii schimb bateria, desi masurata are 12 v, era descarcata. Bujiile si revizia binenteles.

 

Va rog daca ma puteti ajuta cu sfaturi referitor la ce baterie trebuie cumparata, este destul de mica am vazut la dimensiuni, bujiile si revizia ce tip de ulei trebuie cumparat.

 

Multumesc!!

post-76700-0-23820300-1389554823_thumb.jpg

post-76700-0-78644000-1389554957_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Primul lucru trebuie sa ii schimb bateria, desi masurata are 12 v, era descarcata. Bujiile si revizia binenteles.

 

Va rog daca ma puteti ajuta cu sfaturi referitor la ce baterie trebuie cumparata, este destul de mica am vazut la dimensiuni, bujiile si revizia ce tip de ulei trebuie cumparat.

 

Verifica manualul acolo zice de model. Sau iei bateria la masurat si cauti pe net dupa dimensiuni si dupa Ah, scrie pe baterie.

 

Bateria nu trebuie sa aibe 12v. La 12 e deja descarcata. Zice tot manualul sub ce valoare nu are voie sa coboare.

 

Ce intelegi prin revizie tu?

 

PS: tot manualul specifica si intervalele de service si tipul de ulei.

 

PS2: uite ca uitam...SA O STAPANESTI SANATOS! :)

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepe prin a descarca manualul de utilizare si reparatie

 

http://www.manualedereparatie.info/download/honda-cbr-600-rr-2003-2004-manual-de-reparatie.html

 

http://www.manualedereparatie.info/download/Honda-CBR-600-RR-2003-Manual-de-reparatie.html

 

Apoi ... schimba avatarul.

 

Apoi ... ulei, filtru aer, filtru ulei, bujii ...

 

Lichid frana... verificat placute/cauciucuri ...

 

O revizie de strans suruburi ... etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat datele de pe baterie. Am sa ma duc sa caut pe la magazinele specializate. M-am gandit ca poate stie cineva si imi recomanda ce sa cumpar direct.

 

La revizie vreau sa schimb bujiile, filtrele si uleiul.

Multumesc

 

Verificat placute discuri cauciucuri si lant totul ok aici. Bateria, bujiile, filtre si ulei le vreau schimbate pentru noul sezon.

Multumesc pentru linkuri Bqgdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yuasa ar merge, dar nu mizerii dealea albicioase. Si varta am mai avut si sunt multumit de ea. Inca.

 

Cum zice Bogdanu, iei motoreta din fata:

 

1. furca. Ulei + semeringuri. Toate raiele de motoare care le-am avut aveau uleiul gri in ele. Verifici roata/furca de jocuri.

2. lichid frana + verficat placutele. Ideal ar fi sa cureti si etrierii un pic, se schimba mult in bine comportamentul. Verifica sa nu ai pistonase blocate.

3. Comenzile de pe ghidon, vezi sa mearga, verifici jocul ambreiajului. Eventual desfaci/cureti si pompa de frana, dar in general daca nu zice nimic, mai poti uita de ea o vreme.

4. Ulei (as merge pe belray, tot aud de bine) +filtru ulei, antigel daca ti se pare ca arata dubios, filtrul de benzina (asta a ta nu stiu cum are), bujii.

5. verifici incarcarea, fisele de bujii, bobinele, alternatorul.

6. Verifici pinioanele+lantul, verifici roata spate de jocuri si frana ca pe fata.

 

Cam asta as face la o moto noua cumparata.

Daca mi-a scapat ceva, sigur gasesti operatiunea in manual :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yuasa are acuma bateria.

Daschumtz mersi pentru sfaturi, furca fata , semeringurile, discuri, placute, lant si cauciucuri au fost verificate. Am sa urmaresc ce mi-ai scris sa bifez cat mai multe pana incepe sezonul. Mersi!!

 

Unde pot face dublura la cheie? Am inteles ca este cu cip si ca se fac mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dublura pentru chei, poti face la Tineretului, vizavi de Carrefour express, de la posta mergi catre Mega image, era un magazinas care face chei, sper ca mai e deschis, in toamna pt. o cheie de 600rr fara cip(adica veneai cu cheia veche si punea cipul in cea noua) era undeva pe la 100lei si cu cipu lui mai costa 50 sau 100lei. Dar cred ca mai sunt si altii care fac asta, doar sa ai timp sa mergi si sa intrebi.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi ktalinn.

O sa dau o fuga pana acolo la tineretului oricum este aproape de mine.

Am renuntat la gsx-f pentru ca vroiam altceva...in rest a fost super motocicleta.

La Yamaha gasesti la orice magazin de chei cu 10 lei cheia si 10 lei sa iti faca dublura.Nu stiu cum este la honda dar poti sa incerci. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

- Felicitari pentru achizitie micleadragoscostin!! Foarte frumoasa !!

 

- Am fost la tineretului unde mi-a recomandat bogdan g, si mi-a cerut 300 roni pentru o cheie cu cip, insa trebuie sa ajung cu motocicleta la el sa poata moda cipul.

 

- Momentan nu am facut, mai caut si in alte parti. Oricum atunci cand o fac trebuie sa fiu prezent cu moto, asa ca astept caldura si voi face atunci. Daca gasesti si tu pe undeva da-mi un mesaj.

 

O zi buna !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pana vine caldura sa scot moto la plimbare am facut o comanda pe ebay sa vedem daca ajung s-au nu produsele:) .

Este prima data cand comand , si au ajuns totusi acasa. Am comandat mansoane si oglinzi. Mansoane 5 dolari si oglinzile 20 dolari , transport free. Nu ma gandeam ca ajung..au ajuns in 3 saptamani.

Acuma va intreb cum montez mansoanele? Observ ca unul este mai mai subtire iar celalalt este mai tare si mai plin in interior.

post-76700-0-72324500-1392503799_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai gasit unde sa faci dublura, spune-mi si mie :) Si eu sunt posesorul unei Honda 600RR 2006 de 1 saptamana! Atasez cateva poze!

 

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

la Braila sunt niste magazine de profil pe astia ii cheama Silca nu copie numai cheia copie si chipul ei din cate stiu eu f4 are chip si atunci cu cheia bruta nu faci mare lucru ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...