Sari la conținut

Vacanta in Grecia 5 Mai 2014


alex4ice
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta am citit si in alte review-uri legate de trasee prin zonele alea. Nu prea as fi vrut autostrada, dar parca nici sosele cu 1000 de curbe (poate daca eram singur si pe vaca aialalta ca e mai fun, ar fi mers). De gandit problema oricum.

 

Pai nu pot sa zic ca am neaparat target de "thassos". Am tot auzit, zic ca incerc 1 zi la cort sub cerul liber, 1 la hotel, dupa care o tai spre 'mainland' iar. Nu imi place sa pierd prea mult timp intr-un singur loc. Acu vreo 2 ani am fost in grecia, in salonic cu munca. Si chiar daca timpul nu a fost asa mult, tot ajunsesem sa ma plimb destul de mult si sa stiu cam tot pe acolo, la cat am luat-o de nebun pe toate stradutele. Target ar fi un loc mai de vacanta, sa nu fie sufocat de turisti si sa nu aud autobuzele cum merg pana la 1 juma si o iau de la capat la 5, cum era in salonic. Imi place civilizatia, dar ce e prea mult strica :)

 

imi place cum gandesti si cum ai calculat totul ... nu degeaba merg pe mana ta

Salut, suntem 5 sibieni care mergem in Thassos 100% in intervalul 29.Mai - 01.Iunie. Am si facut rezervari acolo la www.nikoletaluxuryvilla.gr pentru 3 nopti.

Cam scurt dar asta e...... in iulie ne asteapta 8 zile de Alpi si concediile sunt atent dramuite.

O seara buna.

Sincer imi pare rau ca nu putem merge impreuna si imi pare rau si pentru cele 3 zile ...FOARTE PUTINE BREEEEEE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place cum gandesti si cum ai calculat totul ... nu degeaba merg pe mana ta

Cum ziceam, mai este mult si multe de rezolvat :)

 

Intrebare, care e treaba cu rezervarile pe booking.com? A facut cineva rezervari prin ei? Sau merg pe varianta clasica, cautat site hotel si vb direct cu ei? (unii nu au site). Am vazut ca unii au taxa la rezervare (25-30% parca din total), ceea ce nu am deranjeaza si ca se poate plati cu cardul la majoritatea (ceea ce nu prea vreau; chiar daca am mai platit bilete de avion, prefer sa il tin mai 'ascuns' fata de net) sau direct in cont (fac un drum la banca si rezolv odata pt. 2-3 parti, dar asta cred ca trebuie sa o discut cu ei pe e-mail).

 

Pe booking am gasit destui care nu percep procent la rezervare, treaba pare simpla, dar nu stiu exact dupa ce confirm ce trebuie sa mai fac... Sau ca la aeroport, ma prezint cu foaia cand am rezervarea si gata?

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam, mai este mult si multe de rezolvat :)

 

Intrebare, care e treaba cu rezervarile pe booking.com? A facut cineva rezervari prin ei? Sau merg pe varianta clasica, cautat site hotel si vb direct cu ei? (unii nu au site). Am vazut ca unii au taxa la rezervare (25-30% parca din total), ceea ce nu am deranjeaza si ca se poate plati cu cardul la majoritatea (ceea ce nu prea vreau; chiar daca am mai platit bilete de avion, prefer sa il tin mai 'ascuns' fata de net) sau direct in cont (fac un drum la banca si rezolv odata pt. 2-3 parti, dar asta cred ca trebuie sa o discut cu ei pe e-mail).

 

Pe booking am gasit destui care nu percep procent la rezervare, treaba pare simpla, dar nu stiu exact dupa ce confirm ce trebuie sa mai fac... Sau ca la aeroport, ma prezint cu foaia cand am rezervarea si gata?

eu , am rezervat de vro 10 ori pe booking ...nu ai probleme ...sistemul merge ...

cateodata ...nu e chiar cum arata in poze camera ....dar cand esti pe fuga rezervi doar sa dormi nu e problm :D

dupa ce se confirma rezervarea ... itzi trebe un ID si cardu cu care ai rezervat ...cam atat

Editat de bandy202
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Booking are procent la orice rezervare, numai ca nu e pe fata, comisionul se ia doar daca stai si doar de la gazda, daca te duci la un hotel prin booking o sa vezi ca la receptie au pretul putin mai mic.
Hotelurile au in general un numar de camere pe care le pun la dispozitia celor de la booking pentru inchiriere, pot aparea probleme cand booking inchiriaza camera si hotelul o da si el pentru ca ii bate clientul la usa cu banu in mana si nu verifica in sistem last minute daca camera s-a dat prin booking, s-au intamplat destule cazuri.

Partea buna la booking e ca inca poti rezerva o camera fara sa platesti nici un fel de avans, in anumite conditii bineinteles.
Sincer recomand rezervarile prin booking, insa atentie mare la conditiile de rezervare si de plata cat si la ce ofera camera respectiva, pentru ca fiecare hotel/pensiune are conditii variabile, feedback-ul si rating-ul va ajuta sa va formati o parere, insa tineti cont ca toata lumea este subiectiva.

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce se confirma rezervarea ... itzi trebe un ID si cardu cu care ai rezervat ...cam atat

Multumesc frumos pt. raspuns! Nu ma intereseaza sa fie cine stie ce lux (nici sa fie cocina, dar nu cred ca e cazul chiar asa).

 

ID-ul de unde il iei? (sau te refereai la buletin?) Sau merge pe tipul 'rent a car' cu copie buletin si copie card? (parca acolo era asa).

 

...

Iti multumesc si tie! Nu ma deranjeaza chiar daca e un pic mai scump. Intotdeauna am preferat ca lucrurile sa fie cum vreau, cu minim de efort. Cred ca as prefera asa, decat sa incep sa dau emailuri si sa le explic la grecotei ce vreau.
Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateodata ...nu e chiar cum arata in poze camera ....dar cand esti pe fuga rezervi doar sa dormi nu e problm :D

Aici e 'de vina' marketing-ul booking, de fapt fiecare categorie de camera are pozele ei, tu trebuie sa iti dai seama care e de fapt a ta.

 

Cand faci rezervarea o sa-ti dea un numar de rezervare si un cod pin, sa le ai la indemana daca nu printezi rezervarea, nu e nevoie de fiecare data, insa te scuteste de explicatii cand ajungi la hotel.

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pt. raspuns! Nu ma intereseaza sa fie cine stie ce lux (nici sa fie cocina, dar nu cred ca e cazul chiar asa).

 

ID-ul de unde il iei? (sau te refereai la buletin?) Sau merge pe tipul 'rent a car' sau copie buletin si copie card? (parca acolo era asa).

da ID buletin pasaport etc , intradevar ce zice Zu1u este 100 % adevarat ,

vezi exact ce scrie pe Booking de obicei scrie taxa cutare nu e inclusa ...oricum sa te uiti si daca potzi face cancel gratuit multe . itzi iau jumatate din bani sau chiar toti banii daca nu te prezinti .(cine stie te pierzi pe drum nu ajungi ..nu are rost sa pierzi banii)

da in rest e ok ...macar nu mergi la ghici stii ca ai camera rezervata si e f simplu de facut .

acolo cand ajungi poti alege sa p[latesti cu acelasi card sau cash ....

 

Aici e 'de vina' marketing-ul booking, de fapt fiecare categorie de camera are pozele ei, tu trebuie sa iti dai seama care e de fapt a ta.

... am patit o data ,,... sincer nu avea nici o treaba ... cu ce aratau ...am crezut ca mai este un hotel cu acelasi nume si noi lam nimerit gresit sincer ...(oricum satateam numai o seara nu a contat) ....in restul de 9 ori a fost ok ...:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.oricum sa te uiti si daca potzi face cancel gratuit multe . itzi iau jumatate din bani sau chiar toti banii daca nu te prezinti

Pai asta zic, as prefera ori sa platesc prin banca; sau am mai vazut ca erau si care nu percepeau procent din valoare la rezervare. Nu prea as vrea sa imi stie tot grecoteiul cardul :) (sunt paranoic stiu...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cancel gratuit ala e legat de alte conditii, in general poti face cancel gratuit cu pana la o luna inainte de vizita, deci fix pix daca pleci ca tot omul, de pe o saptamana pe alta.
Eu va recomand sa garantati rezervarea cu un card fara bani, pentru ca abia daca nu veniti se incearca retragerea, pentru a acoperi cheltuielile hotelului si celor de la booking.
Cand ajungeti la hotel platiti cash sau cu orice alt card.
In felul asta daca te ratacesti sau patesti ceva nu dai un ban in plus.

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

na de obicei eu folsesc un card pe care pun on line ....din alt cont ...asa sa fie acolo nu prea mult sa fac plati ,,,daca mi fac baietzii nu prea e paguba mare macar ...dar pana acu nam patit-o si sper sa no patzesc .

ma referam sa te uti sa scrie free cancelation sa nu pierzi banii daca cumva nu ajungi ...



Cancel gratuit ala e legat de alte conditii, in general poti face cancel gratuit cu pana la o luna inainte de vizita, deci fix pix daca pleci ca tot omul, de pe o saptamana pe alta.
Eu va recomand sa garantati rezervarea cu un card fara bani, pentru ca abia daca nu veniti se incearca retragerea, pentru a acoperi cheltuielile hotelului si celor de la booking.
Cand ajungeti la hotel platiti cash sau cu orice alt card.
In felul asta daca te ratacesti sau patesti ceva nu dai un ban in plus.

...eu am incercat o data cu un card fara bani si nu a mers ..sincer .(debia il primisem de la servici) .

eu ce am rezervat ...am rezervat cu max o sapt inainte ...oricum acolo scriu conditille..sunt si care accepta telefonic sa ii anunti si cu o zi inainte ca nu mai apari prin zona ....scrie detaliat la fiecare care sunt conditiile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam, mai este mult si multe de rezolvat :)

 

Intrebare, care e treaba cu rezervarile pe booking.com? A facut cineva rezervari prin ei? Sau merg pe varianta clasica, cautat site hotel si vb direct cu ei? (unii nu au site). Am vazut ca unii au taxa la rezervare (25-30% parca din total), ceea ce nu am deranjeaza si ca se poate plati cu cardul la majoritatea (ceea ce nu prea vreau; chiar daca am mai platit bilete de avion, prefer sa il tin mai 'ascuns' fata de net) sau direct in cont (fac un drum la banca si rezolv odata pt. 2-3 parti, dar asta cred ca trebuie sa o discut cu ei pe e-mail).

 

Pe booking am gasit destui care nu percep procent la rezervare, treaba pare simpla, dar nu stiu exact dupa ce confirm ce trebuie sa mai fac... Sau ca la aeroport, ma prezint cu foaia cand am rezervarea si gata?

Sincer sa fiu , nu prea imi bat capul cu rezervarile ...si de vre-o 10-20 de ori la hotel .. In principiu am mers, si unde am vazut ca scrie HOTEL acolo am intrat .

Faza reala : Am fost la Groningen in Olanda si mi-a cerut unu pentru un apartament 360 de euro pe noapte :)) cand am auzit ...m-a bufnit rasul si am plecat vorbind singur :)) CUM MA sa ceri 360 de euro pentru doua persoane ?!

 

L. E . : cat de mult poate sa fie de persoana /camera ???? bineinteles , fara rezervare ?!

Editat de alex4ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu , nu prea imi bat capul cu rezervarile ...si de vre-o 10-20 de ori la hotel .. In principiu am mers, si unde am vazut ca scrie HOTEL acolo am intrat .

Faza reala : Am fost la Groningen in Olanda si mi-a cerut unu pentru un apartament 360 de euro pe noapte :)) cand am auzit ...m-a bufnit rasul si am plecat vorbind singur :)) CUM MA sa ceri 360 de euro pentru doua persoane ?!

 

L. E . : cat de mult poate sa fie de persoana /camera ???? bineinteles , fara rezervare ?!

eu daca m-as duce calare nu mi-as bate capul de asemenea cu rezervarile ....nu au aici ..ok o fi mai incolo la 20 de km .....

despre booking ce am vb pana acum au fost alte situatii nu eram cu motoru....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.eu am incercat o data cu un card fara bani si nu a mers ..sincer .(debia il primisem de la servici) .

 

 

Eu numai asa fac rezervarile si mi-a prins si bine o data pentru ca la plecare am ramas in drum la iesire din localitate, si evident s-a dus dracu toata vacanta, aveam rezervari facute la doua pensiuni.

Ultima tura, la sfarsitul verii am facut o plimbare de o saptamana in care am avut 3 rezervari facute in acelasi regim de pe o zi pe alta, deci in ceea ce ma priveste sistemul functioneaza.

Acum nu toata lumea trebuie sa faca ca mine, pentru ca e gresit.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu numai asa fac rezervarile si mi-a prins si bine o data pentru ca la plecare am ramas in drum la iesire din localitate, si evident s-a dus dracu toata vacanta, aveam rezervari facute la doua pensiuni.

Ultima tura, la sfarsitul verii am facut o plimbare de o saptamana in care am avut 3 rezervari facute in acelasi regim de pe o zi pe alta, deci in ceea ce ma priveste sistemul functioneaza.

Acum nu toata lumea trebuie sa faca ca mine, pentru ca e gresit.

 

 

 

nu te contarazic , daca ai probat si o mers ..pot sa incerce si ei si daca iese ....f bine .

mie atunci nu mi-a mers ...poate oi fi gresit ceva si am pus pe baza ca nu avea bani cardul .

 

A inca o treaba la booking , am patit-o ...

mai ales in zona de munte vile etc unde nu au angajati permanent la receptie ...

am ajuns dupa ora la care scria ca se inchide check-in si a fost f complicat chiar daca aveam nr de tel ..am umblat vro ora in restaurantele din jur sa gasesc cheiia lasata de receptioner :D

deci sa fiti acolo in intervalul care e scris check inul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am cam inteles care e treaba.

 

Deci e tipul: unde iti cere datele de pe cartea de credit (Cardul dvs. de credit este necesar pentru garantarea rezervării dvs.. Acropolis Hotel poate debita cardul dvs. de credit odată ce aţi confirmat rezervarea) si tipul unde nu iti cere (Pentru a finaliza această rezervare, nu este necesar un card de credit. Veți plăti în timpul sejurului dvs.) Deci probabil prin a 2-a nu e problema, rezervarea se face simplu si din moment ce nu ai dat date, nu iti poate lua nimic in caz de neprezentare (eu sunt serios si sper sa nu se intample asa ceva, dar cine stie).

 

Si probabil si varianta a 3-a (la care ma tot refeream eu - cea pusa in link-ul de mai sus de catre colegii sibieni) For reservation the 30% of the total amount is required in advance:

-by credit card(mastercard,visa), -by bank account dar daca ziceti ca pe booking nu prea e asa ceva, nu imi mai bat capul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am mers de cateva ori in Th si am facut rezervari prin booking doar cand era sezon plin . In perioada aia in care vreti voi nu cred ca-i aglomeratie si mai intervine chestia cu faptul ca-ti place alta locatie ( localitate / plaja etc ) si te muti . Verificati sa fie deschise lucrurile pe acolo , dar fiind dupa 1 mai , ar cam trebui sa fie .

Have fun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faceti rezervari linistiti pe booking.Daca alegeti sa stati in studio cu chicineta,proprietarul va cere un avans (intre 10-20% din valoarea cazarii) dar va lasa nr de telefon ,e-mail.asa puteti anunta daca intarziati,etc

atat la pensiune cat si la hotel mergeti cu rezervarile si copie plata printate.nu sunt probleme daca intarziati...cel putin nu la greci

am fost in 2013,perioada 1-6 mai,in Limenaria;daca nu esti domnisoara de pension,apa este calda.mult mai calda decat la noi

post-61112-0-48698500-1389912089_thumb.jpg

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce se confirma rezervarea ... itzi trebe un ID si cardu cu care ai rezervat ...cam atat

 

ID iti trebuie oriunde te cazezi, ca sa te legitimezi, nu are legatura cu rezervarea. Cardul cu care ai rzervat nu iti trebuie decat daca platesti tot cu el. Asadar, poate sa-ti faca un prieten rezervarea cu cardul lui, nu trebuie sa-l ai la tine, poti plati cu alt card sau cash.

 

... daca te duci la un hotel prin booking o sa vezi ca la receptie au pretul putin mai mic.

 

Din experienta mea (folosesc booking de cateva zeci de ori pe an) as spune ca nu este deloc o regula, ci din contra. Pe booking ai toate sansele sa gasesti preturi mai bune decat ce gasesti la receptie. Nu stiu insa cum este in Grecia.

 

 

Marele avantaj la booking.com este ca vezi clar conditiile de stornare/schimbare a rezervarii. Daca iti faci rezervarea prin booking, ai sansa din start sa iei hotel cu staornare chiar in ziua cazarii sau cu o zi inainte, asadar ai inca multa libertate sa te razgandesti fara sa dai nicio explicatie.

In schimb, daca faci rezervarea direct la cazare, intri automat pe conditiile legale de stornare din tara respectiva care in general sunt destul de generoase cu hotelierul, cel putin asa este in Austria.

 

Ca sfat, cititi mereu cu atentie pe pagina de pe booking a hotelului, "informatiile importante" din josul paginii. De exemplu in cazul apartamentelor exista in cele mai multe cazuri o taxa de curatenie care, daca stai o saptamana, nu prea se simte. Dar daca stai una-doua nopti si vezi ca trebuie sa platesti 45-60€ taxa (care se aplica o singura data, indiferent cate nopti stai) imaginea se schimba total.

 

Rezervarea e pentru 18 Iulie - 25 Iulie, restul e pentru drum.

 

N-ati ales rau, din St Michael, pe langa vestitul Grossglockner, aveti Turacherhöhe, Sölkpass, Nockalmstrasse, Maltastrasse pana sus la baraj (astea doua cu taxa), Katschberghöhe, zona lacurilor din Carintia, puteti chiar intra o fuga si in Slovenia in parcul national Triglav cu pasul Vrsic, sau zona Berchtesgaden din Bavaria cu Eagles Nest si Rossfeld Panoramastrasse.

Insa cred ca max 5 zile sunt suficiente acolo si ati putea sa stati doua sau trei nopti in Dolomiti sau Tirol, evetual sa ajungeti si pana la Stelvio.

Nu mai continui aici ca suntem off-topic, daca mai vreti ceva info, vorbim pe PM.

 

atat la pensiune cat si la hotel mergeti cu rezervarile si copie plata printate.nu sunt probleme daca intarziati...cel putin nu la greci

 

Nu neaparat cu rezervarile printate; puteti descarca aplicatia booking.com pe smartphone si se salveaza imaginea cu rezervarea in galerie (offline), eventual se sincronizeaza perioada rezervarii in calendar si orientare (automat) cu google maps, apelare directa a numarului de telefon al hotelului etc. Multe facilitati marunte care pot fi folositoare.

 

Referitor la ajuns tarziu, in general in rezervare se specifica ora pana la care se face check-in. In caz ca intarziati peste, recomand sa anuntati pt ca altfel hotelierul poate sa plece linistit acasa si nu mai are nicio obligatie. Sau poate chiar sa dea camera ca si caz de neprezentare.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si eu Booking in concediul de anul trecut. In principiu faceam rezervarile de pe smartphone, ori dimineata inainte de plecare, de la pensiunea/hotelul (musai cu free wifi) unde dormisem peste noapte, ori cu putin timp (2-3 ore) inainte sa ajung la destinatie. A mers de fiecare data.

Neaparat sa gasiti un loc cu wifi moka daca mergeti pe varianta a doua (exemplu: benzinarie), ca altfel va creste exponential factura la telefon. ;)

Exemplu: plecat de la Nesebar spre Alexandropouli, facut rezervare cu mai putin de o juma' de ora inainte, dintr-o benzinarie de la intrarea in Alexandropouli, la un hotel din Nea Hili (adica la mai putin de 10 km distanta).

Singura problema cu Booking am avut-o din neatentie: la Budva ne-am trezit ca aveam checkout la 9 dimineata. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot booking am folosit si folosesc si eu. mai ales ca de curand am primit o reducere in plus pentru ca am facut mai multe rezervari intr-un an.

In Thassos am fost multumit de Studios Dina, apartament cu doua camere, sufragerie cu bucatarie dotata complet si terasa destul de mare cu vedere la mare pentru care am platit in perioada 23-26 iulie 165 de euro ( 4 persoane).

vad ca acum, cam in aceeasi perioada e 180 de euro camera in care am stat.

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mai sau septembrie aveam si eu planificata o iesiere in Grecia. Daca va hotarati sa mergeti in mai poate merg si eu. O sa urmaresc topicul...

Se rezolva......noi avem in plan un 1mai in thassos,eu deja am vorbit pentru cazare.....cand am oferta va anunt pe toti(vstromisti si bmw...isti :peace: ).fini,nasi .........cu sau fara motor!!!!!!!!

 

Si eu recomand tot booking.com. Sunt cei mai seriosi. Acum doi ani am facut rezervari in Thassos prin ei si am avut neplacuta surpriza ca, dupa 1000 de km pe motocicleta, patronul ucrainian al hotelului sa ne spuna ca nu avem nici o rezervare la ei deoarece cardurile noastre erau blocate. O vrajeala de prost gust, noi folosindu-le pe parcursul deplasarii de cateva ori . Dupa vreo trei ore de cearta, la sfarsitul careia receptionerii au uitat brusc limba engleza :crack: , am sunat la booking si in 30 de minute aveam o alta cazare, la acelasi standard si pret cu 20% mai mic. :cheers:

Domnu gospo...matale te bagi la un thassos de 1mai cu noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se rezolva......noi avem in plan un 1mai in thassos,eu deja am vorbit pentru cazare.....cand am oferta va anunt pe toti(vstromisti si bmw...isti :peace: ).fini,nasi .........cu sau fara motor!!!!!!!!

 

Domnu gospo...matale te bagi la un thassos de 1mai cu noi?

In excursia asta se pot alatura doar cei cu vstrom sau cu bmw ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...