Sari la conținut

Turul Marii Negre


Alex.R
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Noi ne pregatim de un Tur al Marii Negre si am vrea sa stim daca mai sunt motociclisti care au facut traseul. Cautam sa aflam informatii utile legate de traseu, locuri de cazare, zone de care sa ne ferim etc.

 

Plecarea va fi la jumatatea lui Aprilie.

 

Orice informatie e binevenita.

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee!

De ceva timp ma gandeam si eu la acest traseu, dar cel mai probabil il voi realiza cu masina anul viitor (asta in situatia in care nu reusesc sa-mi iau anul asta alta motocicleta).

Traseul la care ma gandeam ar fi asta : Turul Marii Negre

Momentan nu am nicio informatie cu privire la traseu, cazare, etc.



alte topic-uri si link-uri:

/index.php?/topic/537848-turul-marii-negre/page-5

 

http://adevarul.ro/news/bucuresti/dragos-sion-incheiat-turul-marii-negre-accidentat-1_50bdecb97c42d5a663d025eb/index.html



https://www.facebook.com/events/487583804588001/



http://artaculinara.com/forums/topic/2907-in-jurul-marii-negre/



Desi sunt destul de multe probleme in zona Rusia-Abhazia-Georgia, se poate realiza.

O descriere destul de recenta gasiti aici: http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2353026

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi sunt destul de multe probleme in zona Rusia-Abhazia-Georgia, se poate realiza.

O descriere destul de recenta gasiti aici: http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2353026

 

Sau poti sa eviti zonele cu probleme cu un feribot peste mare sau cu doua drumuri prin Turcia. Din exeprienta mea, poti sa treci si de 10 ori Turcia dus-intors si tot iti mai raman drumuri de batut. Asta e OK bineinteles, doar daca te multumesti cu o 'semi-tura'.

PS: pentru muntii Caucaz, daca ajungeti, aprilie mai e MULT prea devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: pentru muntii Caucaz, daca ajungeti, aprilie mai e MULT prea devreme.

 

o observatie foarte pertinenta.

 

as mai adauga ca exceptand faza cu realizarea de "tur" de ceva eu nu prea vad nici un spil in partea ruseasca … de la iesirea din ucraina si pana spre sochi nu prea se vede nimic interesant de vazut / facut… cel putin eu, cand ma gandeam la o tura de genul, am ajuns la concluzia ca din crimeea si pana inspre sochi ar fi mers asa ca sa fie… m-am chiorat pe wikimapia si chestii poate poate o fi ceva ce merita pe parcurs si n-am gasit. asa ca eu personal am abandonat ideea de tur ( fara sens in afara ca iese o bucla ) si am ajuns la concluzia ca o tura scurta in crimea + una in georgia prin turcia e mult mai rezonabil…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o observatie foarte pertinenta.

 

as mai adauga ca exceptand faza cu realizarea de "tur" de ceva eu nu prea vad nici un spil in partea ruseasca … de la iesirea din ucraina si pana spre sochi nu prea se vede nimic interesant de vazut / facut… cel putin eu, cand ma gandeam la o tura de genul, am ajuns la concluzia ca din crimeea si pana inspre sochi ar fi mers asa ca sa fie… m-am chiorat pe wikimapia si chestii poate poate o fi ceva ce merita pe parcurs si n-am gasit. asa ca eu personal am abandonat ideea de tur ( fara sens in afara ca iese o bucla ) si am ajuns la concluzia ca o tura scurta in crimea + una in georgia prin turcia e mult mai rezonabil…

 

Poate doar efectul psihologic al circuitului 'rotund' ? Eu inainte sa plec inspre Caucaz ma gandeam la mers cu feribotul peste mare. Pe moment m-am tras pe fese ca era scump si nu avea data de plecare fixa (era ceva gen +/- 2 zile). Acuma daca stau sa ma gandesc cat a costat benzina si restul chestiilor in Turcia....cu banii tot acolo ieseam si puteam sa stau la plaja in Odessa sau Kerci asteptand plecarea vaporului. Oh well, you live, you learn...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru link-uri, am mai lamurit cate ceva.

 

Cat despre drum va pot spune ca planul este sa-l facem in 16 zile si ne dorim sa fie un tur. Locurile din Rusia, Abkhazia si Georgia nu sunt turistice si tocmai de aceea cred ca merita vizitate.Va voi tine la curent cu evolutia turului si ca si mai devreme, orice informatii sunt binevenite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Cred ca am mai vb si pe Vstromania despre ideea ta la un moment dat si eram si eu amator dar din pacate (sau din fericire, trebuie sa ma hotarasc :) )intre timp pentru mine a aparut o casa in peisaj si o tura de genul a fost retrogradata cu cativa ani :)

PS: Mi se apre ca nu poti trece din Georgia in Rusia si viceversa din cauza confictului dintre cele 2 tari.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...