Sari la conținut

Cu motocicleta la salonul de la Budapesta


robertkiran
 Share

Postări Recomandate

Intre 21-23 martie 2014 se va tine salonul moto de la Budapesta. De prin 2010 merg la salonul asta si de fiecare data am ramas incantat de ceea ce am vazut acolo. E cu mult peste SMAEB-ul nostru ...

Anul asta vreau sa fie altfel. Daca pana acum am mers la salon numai cu trenul (cu tehnologia chinezeasca nu am avut curaj sa ies din tara!), ei bine anul asta vreau sa merg cu motocicleta. Sa fie prima mea tura lunga cu hondita! Etapele ar fi urmatoarele:

Vineri 21 martie plecat din Pitesti pe la ora 5-00 pe traseul: Pitesti - Sibiu-Sebes-Deva- Arad-Nadlac- Mako si de acolo pe autostrada pana la Budapesta. Sunt 706 km conform Google maps. Pot fi facuti intr-o zi tinand cont ca vreo 200 si ceva de kilometrii sunt pe autostrada. Planific sa ajung in Budapesta undeva la ora 18-19. Nu intentionez sa alerg, nebuneste, viteza legala, si unde se poate ii dam mai tare. Oricum ne vor ajuta autostrazile (vreo 2 in Ro si parca tot 2 in Ungaria) unde ii vom da bice. La Budapesta luam o cazare la o pensiune-hotel, dar ceva ieftin (maxim 2 *). Aici as vrea ceva recomandari de cazare: ce cazare ati recomanda? Sa fie mai low cost. Vreau doar o camera cu pat si baie, atat!

Sambata 22 martie mers toata ziua si admirat motoare. Seara cazare la acelasi hotel-pensiune ieftina.

Duminica 23 martie, plecarea dis de dimineata si inapoi in tara.

Intrebari:

1. Stiu ca in Ungaria se plateste rovinieta, insa nu stiu daca se plateste ceva taxa de autostrada. Care ati mai fost prin Ungaria, se plateste ceva pe autostrada?

2. Vrea o o cazare ieftina. Cum am spus mai sus o camera cu pat si baie (nu vreau ceva cu baie comuna). Deci ceva de 2 stele. Ce recomandati?

3. Mai sunt amatori? Daca da, mi-ar face placere sa fim mai multi... cu rugamintea sa nu alergam nebuneste (sunt totusi incepator pe honda)!

Repet, la Salonul de la Budapesta avem ce vedea. Merg la salonul asta de vreo 4 ani si stiu ce zic. E peste SMAEB. Cateva foto de anul trecut:

post-45393-0-84693000-1392556147_thumb.jpgpost-45393-0-50535600-1392556283_thumb.jpgpost-45393-0-20773000-1392556252_thumb.jpgpost-45393-0-87238200-1392556199_thumb.jpgpost-45393-0-87141700-1392556118_thumb.jpgpost-45393-0-17582500-1392556361_thumb.jpg

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

 

se plateste doar vigneta pt moto (daca mergi pe autostrada) - se poate lua si pe lei din chioscurile din vama romana sau cea maghiara. Anul trecut am platit in lei, inclusiv dupa granita la primul chiosc - 20 RON. Mai poti lua din benzinariile MOL din romania - nu stiu pretul - sau din orice benzinarie din Ungaria platind cu cardul. Atentie, nu este vigneta care se lipste pe moto la vedere, ca in Austria, ci o "e-vigneta" care consta intr-o foaie de hartie care certifica ca ai platit si nr de inmatriculare.

Atentie la restrictia de viteza (80km/h) de pe M0 (ocolitoarea Budapestei) daca mergeti pe acolo.

Legat de cazare, eu nu pot sa te ajut obiectiv, dar cred ca bookingul te rezolva. Bafta!

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

90% vin și eu. Problema mea este atunci când am înscris motorul am făcut RCA doar cu seria de șasiu și nu știu dacă pot ieși cu ea din tara dacă în RCS nu e trecut și nr.de inmatriculare.

Dacă știe cineva?

În alta ordine de idei suna foarte bine excursia asta și as vrea sa vin și eu.ma gândeam ptr.cazare un hostel ieftin în Budapesta ar fi cel mai potrivit sau căsuțe simple în vreun camping ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am fost in Ungaria, cu masina in interes de serviciu (nu am condus eu, am fost doar pasager). Stiu ca soferul a luat o vigneta, in Romania, de la un chiosc inainte de vama. Exact cum a spus cineva mai sus, era o hartie. Nu ne-a verificat/intrebat nimeni de ea. Insa noi nu am fost pe autostrada, am mers doar pe drumuri nationale. De aceea am intrebat daca se plateste ceva suplimentar pentru autostrada. Personal eu as vrea sa merg pe autostrada acuma, pentru a mai castiga timp (sunt totusi 700 de km). Deci e numai vigneta, atat?

Pentru Error ... locurie sunt nelimitate :crack: !



90% vin și eu. Problema mea este atunci când am înscris motorul am făcut RCA doar cu seria de șasiu și nu știu dacă pot ieși cu ea din tara dacă în RCS nu e trecut și nr.de inmatriculare. Dacă știe cineva? În alta ordine de idei suna foarte bine excursia asta și as vrea sa vin și eu.ma gândeam ptr.cazare un hostel ieftin în Budapesta ar fi cel mai potrivit sau căsuțe simple în vreun camping ceva...

Ptiu ... problema asta am si eu. Pe RCA nu am numar de inmatriculare deoarece l-am facut inainte sa o inmatriculez. O fi vreo problema la vama? Na, ca mi se taie tot avantul!

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ati intrat pe autostrada a luat'o degeaba. Nu ati fost verificati pt ca sunt camere video care fac asta.

Da, doar vigneta.

Daca vreti camping, iti recomand aici: http://www.bikercamp.hu/

E foarte aproape de centru, uite preturile - http://www.bikercamp.hu/camping/bikercamp_EN/

 

Scuze, din linkul meu trbuie sa apesi pe prices in stanga.

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vreo problema daca nu am trecut numarul de inmatriculare pe RCA? RCA-ul l-am facut inainte de inmatriculare, ca mi l-a cerut cu actele la inmatriculari ... deci nu avea cum sa aiba trecut numarul de inmatriculare. E vreo problema la vama?

Dexter multumesc mult de info. Referitor la autostrada, noi atunci nu am stiut. Soferul a luat-o ca sa fie sigur. Oricum am fost pe bani firmei ...

Campingul pare dragut, iar pretul (30 euro-camera) e destul de bun. O sa le trimit un mail sa vad cum se face o rezervare.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol,nu am vrut sa îți tai avântul Robert,aceeasi problema o am și eu.maine o sa vb.cu cineva și aflu sigur. În principiu nu cred sa fie problema cât rca,ul este valabil,dar îmi este sictir de "amabilitatea"vamesilor unguri..si îmi este teama sa nu ne lase sa intram în U.

Doar rovinieta este indeajuns ptr U.indiferent pe unde mergi și se pot lua și din RO.de la benzinăriile MOL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare grija la informatiile date mai sus precum ca vigneta e valabila doar pe autostrada in ungaria...fals

 

am tranzitat ungaria cu masina si cu motoru, am vazut camere mobile pentru vigneta si pe nationale (inclusiv indicator care preciza ca e necesara vigneta) ;)

 

pe toate drumurile de granita este necesara vigneta

daca iei amenda se plateste la posta, nu tot timpu gasesti deschis si risti alte incurcaturi

 

vigneta ti-o poti lua de pe net fara probleme inainte sa pleci cu valabilitate in perioada care ai nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta spun.este suficient vigneta sa o cumperi pe 10zile.asta e minimum.altceva nu mai platesti,taxe autostrăzi sau mai știu eu ce. La kioskuri de pe lângă vama unii îți dau vigneta clasica pe care o poți lipi sau alții îți eliberează un fel de chitanță pe care e trecut nr.de inmatriculare.

Legat de rca,daca cineva a trecut vama prin orice punct și era în situația menționată mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol,nu am vrut sa îți tai avântul Robert,aceeasi problema o am și eu.maine o sa vb.cu cineva și aflu sigur. În principiu nu cred sa fie problema cât rca,ul este valabil,dar îmi este sictir de "amabilitatea"vamesilor unguri..si îmi este teama sa nu ne lase sa intram în U. Doar rovinieta este indeajuns ptr U.indiferent pe unde mergi și se pot lua și din RO.de la benzinăriile MOL

nu aveti nicio problema cu asigurarile facute pe serie de sasiu. am fost din Iasi pana in sudul portugaliei asa.

Vamesii unguri sunt ok, niciodata nu m-au pus nici macar sa-mi dau casca jos. cel mult m-au rugat frumos sa trag de cagula (clapa la casca deschisa fiind) ca sa se convinga ca sunt eu.

 

mare grija la informatiile date mai sus precum ca vigneta e valabila doar pe autostrada in ungaria...fals

 

am tranzitat ungaria cu masina si cu motoru, am vazut camere mobile pentru vigneta si pe nationale (inclusiv indicator care preciza ca e necesara vigneta) ;)

 

pe toate drumurile de granita este necesara vigneta

daca iei amenda se plateste la posta, nu tot timpu gasesti deschis si risti alte incurcaturi

 

vigneta ti-o poti lua de pe net fara probleme inainte sa pleci cu valabilitate in perioada care ai nevoie

daca e cum zice orestte, imi pare rau ca am dezinformat. eu tot timpul am luat, ca ungaria e de "fuga" la mine. am presupus ca este ca in Elvetia, unde nu am luat decat atunci cand am mers pe autostrada si unde exista aceeasi vigneta indiferent ca e motor sau masina, pe un an.

scuze inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mergi linistit cu rca ul este valabil, atat timp cat e valabil in Romania este in orice tara. Nu o sa ai problem. In plus trec frecvent granite si niciodata nu mi a fost cerut rca ul.



as merge si eu la salon, dar sa vedem cum e vremea. Va anunt daca ma decid.

Editat de Yoyomoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare grija la informatiile date mai sus precum ca vigneta e valabila doar pe autostrada in ungaria...fals

 

am tranzitat ungaria cu masina si cu motoru, am vazut camere mobile pentru vigneta si pe nationale (inclusiv indicator care preciza ca e necesara vigneta) ;)

 

pe toate drumurile de granita este necesara vigneta

daca iei amenda se plateste la posta, nu tot timpu gasesti deschis si risti alte incurcaturi

 

vigneta ti-o poti lua de pe net fara probleme inainte sa pleci cu valabilitate in perioada care ai nevoie

din pacate dezinformezi partial, vinetta in ungaria pentru categoria D1, moto si auto nu trebuie cumparata decat pentru autostrazi, in rest pe restul categoriilor de drum nu e necesara vinetta. ce ai vazut tu erau camere puse pentru a sanctiona masinile de categorie mai mare fara vinetta speciala,

nu ma credeti, vedeti aici http://www.tolltickets.com/country/hungary/vignette.aspx?lang=en-GB

chestie testata de toti care locuiesc langa granita maghiara si nu au luat niciodata amenda re vinetta cu moto sau masina pe alte drumuri din hu cu exceptia autostrazii.

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare grija la informatiile date mai sus precum ca vigneta e valabila doar pe autostrada in ungaria...fals

 

am tranzitat ungaria cu masina si cu motoru, am vazut camere mobile pentru vigneta si pe nationale (inclusiv indicator care preciza ca e necesara vigneta) ;)

 

pe toate drumurile de granita este necesara vigneta

daca iei amenda se plateste la posta, nu tot timpu gasesti deschis si risti alte incurcaturi

 

vigneta ti-o poti lua de pe net fara probleme inainte sa pleci cu valabilitate in perioada care ai nevoie

Eu stiu ca in Ungaria, platesti vigneta...ma rog...matrica fiind termenul consacrat in maghiara...doar pentru autostrada!!!!!..dar taxa de drum la care se refera userul orestte..este o taxa speciala de de drum introdusa din 1 iulie 2013...DOAR PENTRU AUTOVEHICULELE TRANSPORT MARFA DE PESTE 3,5 TONE!!!..si pentru asta sunt atentionari, camere peste tot. etc...amenzile sunt mari!!!..dar repet!..asta nu se aplica la autovehicule si motociclete!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, cu vigneta e lamurita. Se merge pe autostrada, deci trebuie platita. Si cu RCA-ul s-a lamurit. Ramane de clarificat cazarea ... si vremea. Sper sa tina cu noi. In 2010, 2011 si 2012 a fost vreme buna, am vazut multi motociclisti veniti pe motoare. Dar anul trecut a fost un frig, ca nu era nici o mobra in parcare la salon. Sa vedem cum va fi anul asta.



In martie vremea e cam cu dus si intors dar se merita. Pacat ca nu poti sa pleci cu multe produse de acolo daca mergi cu motocicleta :-P

Nu pot pleca cu multe produse de acolo? Cred ca glumesti. Ia uite ce am aici:

post-45393-0-69591600-1392565972_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert...am verificat și legal nu putem ieși cu RCA în forma asta. dacă te uiți pe fila verde ai sa vezi bifate cu X toate tarile cu excepția RO deci nu este valabila în afara RO.

I

Trebuie sa vb.tu unde ai încheiat polița cu ag.de broker, sa ii dai o copie după talon și sa refacă polița unde va fi scris și nr.de înmatriculare și tarile unde se poate circula cu moto.

Eu mâine trimit talonul,am vb.cu cineva și apoi îmi da RCA ok. Deci rezolva chestia asta.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...