Sari la conținut

CAPPADOCIA 16 - 25.05.2014


MIHAI VARADERO
 Share

Postări Recomandate

Multumesc ca mi-ai facut placerea .Ultima imi place f mult.



Cred ca mai usor se manevreaza o motocicleta cu remorca decat una incarcata.



Prima este prea joasa



Adio coburi si genti cilindrice sau topcase.



N-are mai mult de 7-9 kg goala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si cateva poze:

Istanbul... aici, la barcutele astea colorate, din partea dreapta a podului Galata, se mananca (cu localnicii) file de peste pe plita, bagat in sfert de paine si cu muraturi.

Foarte bun si ieftin.post-25665-0-46675600-1394227533_thumb.jpg

Cappadocia, balon post-25665-0-49738000-1394227534_thumb.jpg post-25665-0-53900600-1394227535_thumb.jpg

Olympos, casute in copaci, zona flower power. post-25665-0-53207500-1394227536_thumb.jpg

post-25665-0-52405800-1394227537_thumb.jpg

Aici se mananca kumpir bun post-25665-0-58428700-1394227538_thumb.jpg

Fethye post-25665-0-51629900-1394227542_thumb.jpg

Saklikkent - super tare canionul, mergi prin apa, iti dau cei de la terase incaltari noi pentru asta... doar sa mananci la ei pastrav proaspat prins (pe care tu il alegi si ei il caprureaza din bazine)

post-25665-0-55151800-1394227539_thumb.jpg post-25665-0-52107800-1394227540_thumb.jpg

Oludeniz... o statiune boema, plina de parapante. Aici faci un tripboat execlent si te dai cu parapanta. post-25665-0-51652900-1394227541_thumb.jpg

 

post-25665-0-52405800-1394227537_thumb.jpg

post-25665-0-51629900-1394227542_thumb.jpg

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, acceptati si incepatori? Care este ultima zi cand se fac inscrierile si plata unui avans initial?

Cam care e planul de atact al traseului? Ma refer la distantele parcurse zilnic (cu si fara pauze) si cu ce viteza se merge pe portiunile respective (si tipul de drum)? Eu fiind incepator, aceste informatii mi-ar fi utile sa stiu daca pot face fata ritmului grupului... Oricum eu sunt genul care ar dori sa mearga mai incet si sa caste ochii mai mult la traseu/peisaj decat sa mearga numai intr-o alergatura...

Multumes de info si felicitari pentru initiativa, traseul pare a fi f interesant si frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se fac inscrieri si nu se plateste avans initial,dar fiind incepator te sfatuiesc sa mergi initial prin tara si apoi sa te aventurezi la drumuri in afara tarii.Cele mai lungi etape ar in prima si ultima zi (cam 650km).Acum depinde si ce fel de incepator esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie la marimea grupului. mihai. stii tu la ce ma refer. din ce vad nu prea sunt multi cunoscuti.

 

sunt convins de bunele intentii, doar atrag atentia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxbat:Alex,stiu ca ai dreptate (mai ales cu incepatorii).In mare grupul este deja format din motociclisti cu experienta(MihneaBmw,GabiVaradero,VirgilTiger).Mai sunt doi care se mai gindesc(MihaiTdm si AlexBmw),dar poate vor veni si altii.Poate mobilizezi tu "varaderistii" si organizam o mini intrunire in Turcia.Ar fi perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai nea Virgile, nu speria omul. Ca doar nu e draq asa de negru. Tu vrei sa termini prima parte din drum in 5 ore? :)) Si cu juma'din suma de concediu pe la militienii din Bg? :))

Din contra sunt adeptul mersului constant si intins ,dar mi-am amintit cand stateam codita cu un dr 800 monocilindru de-mi amorteau degetele de la vibratiile motorului.120-130 la drum intins cred ca protejeaza si motorul si pe cel din sea.Doar nu suntem cu trenul sa avem ora fixa la sosire.Dar nici sa se chinuiasca cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un calcul. Daca prima si ultima zi se fac 650 de km inseamna ca pentru restul de 8 zile raman 2200 de km. Asta inseamna pe la 300 de km pe zi. Din experienta mea asta inseamna ca nu prea mai ramane mult timp de vizitat si vazut lucruri. Chiar sunt curios sa stam cu harta in fata sa vorbim despre traseu, sa vad cum ar iesi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam multi, foarte multi km pe zi . e tura de alergat...

 

atentie, nu se compara media de viteza cu mersul in GErmania pe austoastrada.

scuze ca ma bag dar vad comentarii cam ....departe de realitate.

 

nu scoateti medie de 80 km in Turcia ... si nu ma refer la "dat in gusa " , nu e loc , e politie, sunteti prea multi.

 

maxim 5 motoare..si acolo e cantec.

 

am fsot acolo si vorbesc din experienta.

 

daca vreti alergare, neparat sa va astepte cazarea. deci rezervari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa facem din nou socoteala.In cele trei zile mai grele(oricum notiunea este relativa),parcurgem aprox.2000km,deci ramin de parcurs 1500km in cinci zile ramase(am petrecut trei zile pe drum si doua state in Cappadocia).Vom avea o medie zilnica de 300km.Nu cred ca este foarte mult la drumurile goale din Turcia.Media orara de mers in grup este de aprox.50km/ora,deci ne vom misca zilnic cam sase ore.

 

Daca cele zece zile propuse de mine par ca nu sunt de ajuns putem pleca cu o zi sau chiar doua inainte(plecarea pe 14 sa 15 mai).Eu nu am nimic impotriva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mihai Varadero - in Grecia se mai organizeaza ceva anul asta? (Peloponeze, eventual?)

M-as fi bagat si eu la o tura cu voi, dar in Turcia am fost de prea multe ori si nu mai sunt asa entuziasmat de ei :)

 

Am vazut ca vrea sa vina si un incepator cu voi, cred ca ar fi bine sa-i explicati mai realist ce distante vor fi parcurse zilnic :D , ca anul trecut la tura din Grecia stiu ca au fost zile cand am facut si 7-800 km/zi (prima si ultima), la viteze sustinute destul de maricele.

Acum nah, si eu aveam permisul de mai putin de o luna cand am iesit cu voi si a fost ok dar, cum ai spus si tu, depinde ce fel de incepator este si cred ca ar fi bine sa stie de inainte la ce sa se astepte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 ore de mers, plus o ora masa de pranz, plecare pe la un 10, ajuns la destinatie pe la un 19. 9 ore disponibile minus cele 7, cam 2 ore de vazut ceva pe drum si de alte opriri in afara de masa. Fara sa mai luam in calcul si ce zice Foxu, ca in grup mare mai apar si alte opriri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lym:cand am facut vorbire despre incepatori la tine m-am referit.Tu ai trecut la avansati aproape instantaneu.O sa mai deschid un topic cu alta excursie in luna iunie,care va cuprinde Ohrid(Macedonia),Vlores(Albania),Zachyntos si Peloponez.

 

FanFane:atunci gaseste tu o solutie de compromis.Eu am propus sa plecam cu o zi sau doua mai inainte.Astept solutia ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mihai,inca odata, repet ceva ce stiu ca toti stiti dar mereu ..nu ..respectam

 

GRUP = max 3 - 4 mobre, daca va cunoasteti bine si sunteti compatibili

 

peste nr asta- divizati , repectand regula de mai sus. cu regruprare la cazare.

 

 

stii ca o spun ca sa nu va avantati si apoi sa se transforme in ..altele.

 

cu respect,

PS aia din macedonia poate ca o "tin " si eu , ar fi fain. dar eviendet, cu respectarea regulii de mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex,ai tu o fixatie cu grup maxim de cinci motoare.Cand am plecat din Bulgaria acum doi ani eram cam opt si nu a fost nici o problema(cu ocazia intalnirii varaderistilor).Nu mai spun ca aproape toti comunicam prin statii radio,fiind mereu in contact unii cu altii.



Cel putin in Turcia am fost mereu sase motoare si totul a fost perfect.



Alex,in curand voi deschide un topic cu o excursie la Kiev.Suntem deja trei doritori,cu tine am fi patru.Grupul perfect.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lym:cand am facut vorbire despre incepatori la tine m-am referit.Tu ai trecut la avansati aproape instantaneu.O sa mai deschid un topic cu alta excursie in luna iunie,care va cuprinde Ohrid(Macedonia),Vlores(Albania),Zachyntos si Peloponez.

 

FanFane:atunci gaseste tu o solutie de compromis.Eu am propus sa plecam cu o zi sau doua mai inainte.Astept solutia ta.

M-am uitat si eu pe harta, nu prea cred ca e alta solutie in afara de a lungi tura cu o zi doua. O sa incerc si eu sa ma mai uit de obiective, ce ar mai fi de vazut si cam pe unde am putea sa o luam sa trecem pe la ele. Cam cum ne-ar duce un traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Alex,ai tu o fixatie cu grup maxim de cinci motoare.Cand am plecat din Bulgaria acum doi ani eram cam opt si nu a fost nici o problema(cu ocazia intalnirii varaderistilor).Nu mai spun ca aproape toti comunicam prin statii radio,fiind mereu in contact unii cu altii.

 

Cel putin in Turcia am fost mereu sase motoare si totul a fost perfect.

 

Alex,in curand voi deschide un topic cu o excursie la Kiev.Suntem deja trei doritori,cu tine am fi patru.Grupul perfect.

stiu , de asta si ziceam, ca in Bulgaria la o aruncatura de bat, si tot n a fost ok . recunosc, m am straduit Ș)

 

oki, astept topicul, sa fie soare si sa mergeeeem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin in Turcia am fost mereu sase motoare si totul a fost perfect.

 

Anul trecut a fost ok.

 

Alex,in curand voi deschide un topic cu o excursie la Kiev.Suntem deja trei doritori,cu tine am fi patru.Grupul perfect.

 

Eu propun o tura in Crimeea, eventual un tur al Marii Negre, cu oprire la Sevastopol pentru o sedinta foto

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...