Sari la conținut

Procedura cumparare scuter inscris


pedalax
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

Puteti descrie care este procedura legala atunci cand cumperi un scuter inscris pe primaria unui oras si vrei sa il inregistrezi in orasul tau?

 

Sunt pe cale sa cumpar un scuter inscris in Bucuresti iar eu sunt in Cluj. Ce trebuie exact sa am de la proprietar, astfel incat sa nu il caut dupa ce ajung acasa ca nu mi-a dat ceva (de exemplu am nevoie de certificatul lui fiscal, cum ca nu are datorii la stat?).

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie de la el

 

1 CIV

2 talonul cu mentiunea instrainat catre tine la data de...

3 fisa de inmatriculare cu stampila de la taxe si impozite in dreptul numelui lui. Tot atunci i se elibereaza (la cererea lui !!!) hartia cu fiscalul. Trebuie sa iti dea o copie dupa ea,daca este de buna credinta

4 contract de vanzare-cumparare

 

5 cred ca trebuie scos din evidentele primariei unde a fost inscris,radiat,si predat placutele vechi. In felul acesta va trebui transportat pe platforma in orasul unde locuiesti sau poti obtine de la primarie autorizatie provizorie. Aceste detalii la aflii de la primaria sectorului unde este inscrisul mopedul in Bucuresti

 

cam atat

 

Bafta

Editat de mihaistancu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Atenție mare, acum la primărie nu se mai înscriu scutere și este posibil să rămâi cu el pe dreapta dacă actele nu sunt ok. Înainte se mai făceau mânăreli și se înscriau pe primărie scutere de 125-150cc... pe 50cc.

Ca să fi sigur du-te și fă-i la scuter autentificare la R.A.R. și după aia bateți palma dacă îți place scuterul.

Cum spune și @mihai stancu, să ceri fiscal și viza pe fișa de înmatriculare de la el la primărie.

Restu te descurci... Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa inscrii un scuter la tine la primarie, care este deja inscris la alta primarie trebuie sa fi atent la urmatoarele (poate sa difere de la primarie la primarie):

Daca este inscris deja trebuie sa aiba carte rar (nu aia de la primarie). Carte ca orice motor, masina.

Itp valabil, ala poti sa il faci si tu dupaia, dar daca nu ai cartea...

Daca pe carte este trecut el proprietar iti trebuie radierea de la primaria unde a fost inscris.

Daca pe carte nu apare nimeni il inscrii ca si cum este primul proprietar.

Asigurarea pe numele tau, copie dupa permis corespunzator categoriei.

 

Eu am luat un scuter deja inscris pe sat, fostul proprietar l-a luat de nou, deci l-a luat cu carte, dar nu a mers la rar, nu avea itp, nu a fost nimeni trecut in carte.

Eu l-am inmatriculat ca si cum era nou, ca si cum nu a fost inmatriculat vreodata. Deci nu am avut nevoie de fiscal si alte acte in afara de cartea scuterului, itp si asigurare.

 

Cine spune ca "nu exista carte la scuter de 49" te tromboneste.

Toate sunt obligatorii, rar, itp, carte si talonul de primarie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la politie si daca are 49,x cm3, daca iesi din definitia legislativa a mopedului, trebuie sa vezi ce scrie-n CI


21. moped – vehiculul, cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kw;
22. motocicleta – autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3 si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h;

Poti sa ai si 25 cm3 si sa fii motocicleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu are carte inseamna ca nu a trecut prin rar ever!

La prima inmatriculare (legala) iti face carte la rar si itp!

Am avut 3 scutere de 50 si la toate am avut carte si au fost inscrise pe primarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin 2009 max de amenda era 200 casca, 200 lipsa adeverintei de scoala , 200 neinregistrarea si 200 bautura eu as fi platit 400 (adica 200 in 48 ore)cand ma intorceam de la o paranghelie (nu sunt tampit nu exageram 1 bere sau doua) pentru adeverinta (ca doar nnu era sa le arat permisul) si bautura.Am dat-o cand s-a schimbat legea si ma-ar fi cautat de carnet, asa ca e bun si taxiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Ca sa nu mai deschid un nou topic:

Eu am permis categoria B. Contraventiile pe care le-as comite in trafic s-ar penaliza cu puncte aplicate permisului meu? Adica pot sa iau de exemplu puncte penalizare care sa se cumuleze cu punctele pe care le am conducand un autovehicul? Sau : daca am 6 puncte penalizare pe permis, pot sa mai fac inca 9 cu scuterul si atunci sa mi se suspende permisul si sa nu mai pot conduce nici autovehicule?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Mersi.

 

Alta intrebare: am gasit un scuter inmatriculat pe o primarie din alt judet. Deci scuterul (de 50 ) este inmatriculat la primaria respectiva dar nu are talon, nu are rar-ul efectuat (probabil nici CIV data de rar). Intrebare:

 

- pot sa circul asa cu el in orasul meu, care este in alt judet decat cel de unde il cumpar pana cand ii fac eu RAR-ul si obtin CIV, talon si ii schimb numarul ?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate inregistra fara ITP , CIV si asigurare iar la inregistrare se elibereaza talon (sau or fi eliberat adeverinta?) oricum e dubios deci risti asa :

-punere in circulatie cu numar fals (nu cred ca e inregistrata daca nu are talon) =infractiune adicatelea puscarie

-circulatie fara asigurare = amenda 1000 lei fara plata 1/2 la 48 ore

-circulatie fara ITP = amenda care nu mai stiu cat e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Nu e vorba de fara asigurare, asta o sa o fac pe loc dupa ce il cumpar. Chestia e ca e inscris la primarie pe bune dar nu are CIV sau talon cu folie rar. Nici eu nu inteleg cum... credeam ca mai sunt cazuri de scutere inmatriculate mai demult pe baza unei declaratii (citeam pe undeva). Ciudat...

 

... probabil or fi eliberat adeverinta la inregistrare.

Editat de pedalax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeam ca mai sunt cazuri de scutere inmatriculate mai demult pe baza unei declaratii (citeam pe undeva). Ciudat...

Nu mai merge cum mergea, nu mai tine cum tinea...

Pericolul cel mai mare la mutarea dintr-o localitate in alta, e sa fi fost furat si sa-l descopere la tine, cand ii faci CIV, ITP.

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la toti!

 

Pana la urma am facut asa: Am cumparat un scuter Yamaha (MBK) Why de 50 inscris pe primaria Cluj-Napoca, care are: numere galbene, CIV, ITP pe o hartiuta galbena (expirat), asigurare (expirata) si certificat de inregistrare. Contractul de vanzare cumparare si banii ii dau maine cand o sa fac si asigurarea. ITP-ul o sa il fac abia luni.

 

Intrebare:

 

- daca scuterul e inscris pe primaria Cluj-Napoca, mai trebuie sa ii schimb numerele ca sa il inscriu in Floresti?

- mai trebuie dus la RAR daca are deja CIV si omologare, etc? Sau e nevoie doar de Fisa de radiere din Cluj (cu ambele stampile aplicata pt impozit/finante), Contractul de Vanzare Cumparare, ITP, Asigurare, CIV si certificatul de inregistrare?

 

Multumesc.

 

P.S. Sunt socat de cat de multe scutere circula in Cluj fara acte in regula, acum dupa ce am vazut si vorbit cu o gramada de indivizi care vand scutere care, desi inmatriculate, ba le lipseste CIV, ba nu or avut ITP niciodata, ba nu au scuterele inscrie pe numele lor, ci pe altcineva de la care l-au cumparat si ei, etc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procedura in mod normal acum este similara ca la auto sau moto cel putin in Bucuresti unde trebuie sa o declari si la fisc.Acum e considereata autovehicul. Inainte nu se cerea nici asiguare nici dovada ca ai declarat-o la fisc avea regim de bicicleta.La RAR s-ar putea sa te trimita pentru identificare.Mai sapa sau informeaza-te la primaria din Floresti ce-ti trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu. Am gasit pe cineva care sa ma ajute cu unele reparatii (inainte sa ii fac ITP-ul) dar mai am nevoie de cineva care sa poata lipi carene crapate si un vopsitor bun.

Asa ca intreb: aveti o recomandare pentru cineva din Cluj care sa lipeasca carene crapate, sa le slefuiasca (sunt zgariate adanc) si sa vopseasca?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

...cred ca sunt cele ridicate de fisc sau firme de leasing apoi revandute,cred ca nu-i nimic nasol


» Post actualizat in 30 Jul 2014 06:07

Ati mai vazut talon de scuter italienesc cu dunga rosie pe el, trasata oblic ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Va salut, domnilor! Stiu ca in ultimul timp s-au tot schimbat procedurile si nu stiu ce anume sa iau de bun din tot ce s-a mai scris anterior.

 

Doresc sa achizitionez un scuter NOU de 49 cc (maxim 700 eur, probabil Rich, First, Lifan, din astea) si vreau sa stiu, pe scurt, chestiunile esentiale de inmatriculare:

 

- trebuie sa ajung la politie sau la primarie pentru inscrierea lui?

- trebuie sa trec pe la RAR si sa platesc si acolo identificarea daca e nou? (cand cumperi o masina noua nu ai treaba cu RAR-ul)

- trebuie sa astept o luna sa-mi vina placutele (placuta)? (cum citeam ca se proceda altadata) Sau mi le dau in 2 ore, (ca) la Pipera? Sau macar daca trebuie sa astept, emite cineva numere "rosii" sau stau langa el degeaba pana cand ajunge placuta si nu am voie sa circul?

 

Va multumesc anticipat pentru eventuale explicatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,daca-l cumperi de la o firma serioasa nu mai treci pe la RAR (ai asigurata cartea de id + folie),la politie numai daca vrei numar alb,la primarie cu actele necesare inregistrarii(cu numarul galben nu stiu cat stai,depinde de primarie) +taxe aferente pt talon si nr. galben,bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind azi cu treaba pe Dimitrie Pompei, am deviat pana la inmatriculari Pipera, si am pus repede o intrebare la informatii. Intr-adevar, trebuie sa ajung la primarie, cu ei nu am treaba.

 

Acum ma mai ingrijoreaza in principiu durata de emitere a numerelor. Banuiesc ca ar trebui sa-l las tot in showroom pana il inmatriculez (n-are sens sa-l aduc pe platforma si sa-l tin neinmatriculat langa bloc).

 

PS: multumesc, Soimul, pt PM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...