Sari la conținut

Accident mortal Caras Severin


coco_monster
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

chestiile alea costa intre 50k si 100k euro / km (depinde daca cele curente suporta sistemul ala, daca nu il suporta s-ar putea sa fie mai mult) in tari civilizate (la noi in pom ar putea fi mai mult dar nu discutam)

 

ca sa fie utile sa zicem ca ar trebui puse pe cam 1000 de km de drum frecventat de reisari - minim 50 milioane euro (francezii estimeaza la un miliard costul pentru tara lor pentru bariere prietenoase moto)

mor vreo 10 pe an in ele pe la noi

ar fi nevoie de amortizare in maxim 10 ani(durata lor de viata nu cred ca e prea mare, si in plus mai ai si costuri cu repararea lor cand intra basculanta lui ghita sau gigel cu viteze supersonice pe racheta lui)

 

ajungem la 50 mil euro 100 de vieti

500k euro viata

 

voi dati statului roman 500k euro intr-o viata? plus ca trebuie sa mai platiti aparatul administrativ, sanatatea, pensia (asa cum sunt ele, vai de capul lor, tot trebuie platite)

 

cinic, dar nu se merita

 

tara nu e perfecta, dar poporul e mai rau

 

mai bine o lasam incet, busa e ieftina, barierele scumpe

libertatea de a merge pe autostrada cu 300 pe o roata pe o amenda de 100 de euro si suspendare 3 luni permis si taxele relativ mici au pretul lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde am auzit vorba asta, dar se aplica in romania:

"Daca vrei belele, plimba-te noaptea cu motorul"...

 

Mi s-a rupt sufletul cand am vazut pozele. E cumplit...

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca...

 

Nu m-am putut uita la poze dar cunosc drumul, l-am facut si eu dar pe zi. In niciun caz nu e de condus noaptea pe portiunea respectiva, sunt ceva viraje si e soseaua destul de ingusta (dar asfaltul e bun si indeamna la alergat...) dar daca e musai pentru ca te prinde intunericul pe drum, mergi incet... Am facut Anina - Resita pe noapte - prin padure, multe viraje/ace de par destul de bine semnalizate dar teama era sa nu-mi sara vreun animal in fata pe sosea... am mers incet.

 

E pacat ca se intampla lucrurile astea, mai ales ca se putea evita asa de usor... multi ies noaptea "sa se dea" pentru ca e liber dar cum vizibilitatea e f slaba si viteza de reactie scade mult...

 

Dumnezeu sa-l odihneasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar crezi tu ca daca ar fi fost orice alta motocicleta in aceeasi situatie, nu s-ar fi intamplat acelasi lucru? Ai mers cu Hayabusa? Ce dracu' vedeti toti apogeul motocicletelor in ea? E mai slaba de 100 de ori decat una de-o 1000 mai noua. Singurul lucru pe care-l face este ca accelereaza binisor dupa 250. Nu trebuie sa ai 10 perechi de bilute ca sa mergi cu asa ceva, merge ca orice alta motocicleta, nu-ti trebuie permis special.

Lipsa skill-ului si a aproximarii distantei(probabil) ca i-au pus capac. Pacat de el. Culmea e ca ma gandesc, mai mereu cand vad un accident ca asta, ca si eu daca as fi avut orice motocicleta(125-1400) pe la 20 ani, o mierleam in 20 de minute. E mare lucru sa ai pe cineva in ziua de azi langa tine sa te tempereze si e si mai mare lucru sa stii/poti sa asculti, nu doar s-auzi.

stai tu calm, nu a fost lipsa "skill-ului"...gandeste-te ca nu a fost singur, mai erau 2 motociclisti cu el si unu cu motor de 600 cm3 sustine ca l-ar fi luat pe linie dreapta...cert este ca se banuieste ca ceva este putred.... ;) s-a speriat prea deodata in acea curba... iar drumul acela il stia foarte bine deoarece il facea zilnic si crede-ma ca de cand a cumparat 'Busa mergea foarte precaut mai ales in curbe deoarece este o motocicleta grea!

 

Acum trei saptamani i-a spus unui prieten comun ca cica vrea sa vanda motorul,ca e prea puternic pentru el,ca il omoara....Dar s-a intamplat aceasta tragedie si nu a mai apucat sa-l vanda....Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

hai serios? ;)...da,a zis ca il vinde pt ca era greu in comparatie cu Honda pe care a avut-o, dar nu ca il omoara...Doamne cat mai inventati...fratilor luati-o usor....cert e ca nu o sa aflam niciodata ce s-a intamplat pt ca din cei 4 baieti de pe celelalte 2 motociclete care au fost acolo pe langa el....ciudat ca niciunul nu a vaut nimic si unu cu Yamaha de 600 l-a luat la drum drept pe el care avea motor de 1300? poate sunt eu de pe alta planeta, dar voi cei care aveti motoare si experienta dati-va cu parerea ;)

Editat de koudy89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai serios? ;)...da,a zis ca il vinde pt ca era greu in comparatie cu Honda pe care a avut-o, dar nu ca il omoara...Doamne cat mai inventati...fratilor luati-o usor....cert e ca nu o sa aflam niciodata ce s-a intamplat pt ca din cei 4 baieti de pe celelalte 2 motociclete care au fost acolo pe langa el....ciudat ca niciunul nu a vaut nimic si unu cu Yamaha de 600 l-a luat la drum drept pe el care avea motor de 1300? poate sunt eu de pe alta planeta, dar voi cei care aveti motoare si experienta dati-va cu parerea ;)

Eu nu am inventat nimic,mi-a zis cineva care a vorbit cu el,daca m-a mintit persoana aceea,am zis ce mi-a zis el,tu stii cel mai bine de ce a vrut sa-l vanda.....Dumnezeu sa-l odihneasca in pace,condoleante.

Editat de Pointus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Poate esti de pe marte. Cu o dacie poti depasi un mercedes. Nu cilindreea conteaza.

Poate baiatul s-a ambitionat sa-l ajunga pe coleg si n-a mai ajuns deloc. Poate era prea grea pentru el, poate nu era pregatit, poate mai bine am invata ceva ...ca poate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Poate esti de pe marte. Cu o dacie poti depasi un mercedes. Nu cilindreea conteaza.

Poate baiatul s-a ambitionat sa-l ajunga pe coleg si n-a mai ajuns deloc. Poate era prea grea pentru el, poate nu era pregatit, poate mai bine am invata ceva ...ca poate....

 

hahaha Posibil sa fiu de pe Marte...dar sa fim seriosi Dacie si Mercedes? uff hai ca m-ai amuzat...cert e ca degeaba imi bat capul si ne contrazicem pe aici...oricum asta nu ma ajuta si nu o sa mi-l aduca inapoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat accident, este linie dreapta si pe urma curba spre dreapta pe care poti sa o iei cu 80km mai ales daca stia drumul.Ciudatenia este ca a lovit bara de protectie inainte de intrarea in curba pe partea stanga, ceva s-a intamplat inainte.Daca mergi invers curba stanga si linie dreapta se poate spune ca nu a mai intrat pe viraj si este exact locul unde a si izbit moto.Cand merg pe acolo mai imi fac unele filme, era o casca pe cruce, au fost niste tighi banuiesc care au sutit-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...