Sari la conținut

Intrebari upgrade frana fata Moto Guzzi V75


Postări Recomandate

Poţi să faci relativ simplu conversia de la dual link, trebuie doar să inversezi cele două repartitoare între ele (faţă-spate) şi atunci dirijezi două conducte de frănă de la pompa de ghidon la etrierii faţă, iar la pedală îţi rămâne doar frâna spate. In acest caz, cred că îţi trebuie o pompă mai mare la mâna. M-am gândit şi eu la varianta asta, dar am abandonat-o pentru că sunt , în final, mulţumit de eficacitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Falkenberg Off topic. Cand am vrut sa trec la ceva mai mare cochetam cu ideea sa-mi iau o Moto Guzzi Nevada Classic din 2004, tipul cerea 3200 euro cred ca as fi scos-o la 2700, imi placea foarte mult forma si ideea cu V-ul intors.Ce m-a dezamagit au fost recenziile si faptul ca este un motor de conceptie foarte veche(2004 era pe carburator mai nou sunt pe injectie).Toti reclamau ca si daca o iei noua trebuie sa-i faci reglaje ca sa-ti mearga bine plus ca piesele de schimb desi se fabrica in EU (recte Italia) se gasesc si vin foarte greu.Dar imi place s-o stapanesti sanatos si sa te poarte mult si bine fara evenimente, daca esti din Bucuresti mi-ar placea sa ne intalnim sa ma dau si eu cu ea ca sa vad ce am ratat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca nu am studiat pompa spate, aveam impresie ca ar avea 2 iesiri direct pe ea. Daca exista un repartitor ar fi mai simplu. O sa tin minte de asta.

 

Vlad - se pare ca cele cu bloc mic sunt foarte sensibili la carburatie, mai ales ultimi ani. Se pare ca norme de poluare sunt cauza principala. Asta al meu avea un flat spot, mergea bine pe ralantiu, si bine cu acceleratie la max. Am remediat niste surse de aer fals, si situatie s-a imbunatatit destul de mult. Dar si asa raport cp / cilindree e mic, 46cp la 750cmc nu e prea stralucitor. Daca nu sunt multumit cum merge pot sa cumpar niste jicloare mai mari, sunt dellorto, nu ma astept sa fie greu de gasit.

Piese se gasesc, dar acuma stau dupa un semering care nu e in stoc la furnizor.

Am impresie ca modelele mai noi (dupa 2004) sunt destul de ok. Dar eu as vrrea ceva din aniilor 70.

Sunt din Bucuresti, iti arat motoreta cu placere daca vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Falkenberg merci mult pentru raspuns cand vrei tu intr-o zi cu soare eu sunt disponibil oricand si facem si schimb de mobre ca de pe youtube pe mine m-a inbolnavit asta care o am (ma rog de fapt XVul 535) cum suna si cum merge.Cat despre alte jiglere ce sa zic si asa pe Fuelly.com era data cu un consum cam maricel (cea care vroiam s-o iau bineinteles).

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si cand merge prea sarac o sa consuma mai mult . Inca nu am calculat consumul, nu mergea ceas, dar intradevar nu pare prea economic.



Incearca placute CL XBK5 daca se fabrica pentru modelul tau!

O sa incerc ceva de la CL, stie Cesar ce model mai exact.



I can brake :)

Am gasit 2249 CL S4 si e mult mai bine. Cred ca o sa fie acceptabil dupa ce s-au rodat placutele.

 

LE: Acuma vad ca sunt recomandate pentru motociclete usoare :D

O sa incerc ceva opriri de urgenta, sa vad cum se tin.



S-au mai rodat placutele CL. De fapt, se pare ca se uzeaza cam repede. Dupa o saptamana de mers aveam aripa si alte componente de langa etrier plin de un praf negru, si placutele au facut deja un sant de uzura. Roata nu merge infranat.

Acuma, la inceput de drum franzeaza inca un pic greu, si cu cat merg mai mult, franaeaza mai bine, dar nu continu, da impresie cum era pe vremuri cand mai aveam un tambur ovalizat. Disc e de tip flotant si niturile se misc. Am sa ma uit cumva daca nu e stramba.

Am si desfacut / curatat etrier, pistonasele nu aveau nici o urma de mizerie sau rugina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am masurat.

E posibila, alt disc cu alt atrier, trebuie adapter plates si atunci pot sa montez etrier brembo cu 4 pistonase si un disc folosit la Ducati de 300mm parca pe motoreta.

Altii fac doar schimbare la un disc mai mare ca diametru, lucruri home made.

post-100-0-32082100-1398370199.jpg

 

E si asta o varianta.. doar ca am sotia si 2 copii. Ce o fi mai riscant, sa merg cu o frana neperformanta, sau cu o frana performanta home-made? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de cat de bine sunt facute si probabil...de noroc, ca doar nu te compari cu inginerii care au avut la dispozitie aparatura pt. studii...

 

Asa e cineva cu un supertenere, inca din anul 2008 cica e modificarea facuta, iar omul se plimba serios si inca rezista!

 

http://www.tenereclub.ro/index.php?p=materiale&m_id=8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putem sa facem placile de adaptare pentru orice etrier.

 

Nu exista home made. Tot factoy made este. As in ... fabrici si uzine :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca le faci tu, da. Daca le fac eu, nu :)

Daca imi sare in ochii un anunt cu piese Ducati, o sa iau piesele.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma gasesc o zi cu soare si-ti fac o vizita ca nu imi vine sa cred ca frana stoc de la Guzzi nu face fata, eu la china mea (194 kg rezervor plin) daca nu sunt atent si ma sperii de unul care opreste brusc imi blocheaza roata fata si nu cred ca sunt chiar asa fortos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma pe ploaie iar cere forta mare la maneta pe tot drumul.

Poate sunt alintat de frane de Kawa.

Disc e ok, nu e uzat, am invartit si roata si nu e stramb vizibil, cel putin nu cand e rece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...