Sari la conținut

Honda Hornet 2000


nicky_yo
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Mi-am achizitionat de curand o Honda Hornet din 2000 de la motomus cluj. Este superba si sunt multumit de ea si de colaborarea cu ei. nu prea am avut ocazia sa ma plimb. am tot amanat cu actele ca am fost plecat, au mai fost si cu zilele libere... etc. maine de dimineata am programare la RAR. sper sa fie totul ok.

Am ales modelu asta pentru ca a este foarte laudat pe aproape toti cunoscutii mei, m-am dat cu motoreta unui prieten si am fost incantat si asta m-a convins sa fac aceasta alegere....dar.... ma gandesc sa ii fac 2 modificari.... si aici am nevoie de putin ajutor.

- In primul rand m-am gandit sa ii schimb codita cu una de la 600rr si ma gandeam daca se potriveste(fara prea multe modificari)... si vroiam sa stiu daca a facut cineva asta pana acum.

- Si in al 2-lea rand as mai vrea sa ii schimb farul.... imi place mai mult cel de la modelul 2007(cui nu-i place?!) si ma intrebam daca se poate si in plus... daca are cineva alta idee.

post-18254-0-34666000-1399309218_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1 la faru actual , e mai "classic" mai elegant si mai frumos :D decat plasticu acela de pe modelu nou .

e doar o parere, tu faci cum vrei si cum crezi oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca pot sa iti dau un sfat, dar fiecare si le stie pe ale lui: e mai important sa mearga bine si sa te plimbi multi km cu ea. schimbarile estetice sunt niste impulsuri de moment care probabil ca vor disparea in timp. investe banii in ceva ce iti va aduce un plus de utilitate, confort sau siguranta.



oricum, hornetul este o motocicleta frumoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modelul de far mai estetic este la modelul S , dar este bataie de cap sa faci schimbarea.....

Si pe mine ma batea gandu sa schimb farurile de la Fazer dar asa cum ai fost si tu mai sus sfatuit....m-am gandit sa bag banii in siguranta si nu in estetica multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1 pentru furca usd

Totusi pentru mine pe primul loc este partea tehnica. Daca plec 2-3 zile prin tara sa nu imi fie frica de faptul ca ma va lasa pe nu stiu unde...

Crede-ma ca ai in ce sa bagi banii. Verifica uleiul, cauciucurile, kitul de lant, sincronizeaza carburatoarele...desi cei de la motomus inteleg ca fac aceste verificari.

Cumpara-ti echipament si baga banii in benzina. Modificarile le faci la iarna cand nu ai ce face altceva cu ea.

Iti doresc sa te bucuri maxim de ea. Hornet-ul este o motocicleta minunata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca și începător ce sunt te sfătuiesc sa faci cât mai mulți km pe urma vezi dacă mai ai nevoie de codite și alte faruri. Baga tu km și o sa vezi ca unele mofturi nu își au rostul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am multe de cumparat.... spre exemplu... am geaca de la 18 ani... mi-a ramas mica rau si o voi pastra pentru pasager... trebuie sa imi cumpar alta, casca vreau sa o schimb.

aceste modificari(codita si far) vreau sa le fac peste ceva timp... nu ma voi apuca maine de ele.

cea mai buna investitie in momentul de fata din cate vad in poze ar fii o pereche de oglinzi :)

Le am... dar nu erau montate, doar ce il despachetasem :P

 

 

frumoasa sa ai noroc de ea

schimba toba si lasa codita

uite de exemplu mie nu imi place farul de dupa 2007

toba e singurul lucru pe care nu l-as schimba... imi place.... e silentioasa..... fara vibratii prea mari....

 

va multumesc pentru sfaturi.... si vorba voastra... mai bine bag bani in benzina, confort si siguranta decat in design!!!

 

 

 

dar tot nu mi-a raspuns nimeni daca se potriveste codita de 600RR :P

Editat de nicky_yo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine a zis florin. baga banii in benzina,da-o incolo de codita. mi-e dor de hornetul meu, am avut unul identic. acum caut ceva semicarenat, simt nevoia de un mic parbriz...poate te gandesti la un parbriz ca dupa 120 km/h te cam bate vantul pe ea...in rest, superba!!! n-as schimba nici fac nici codita. s-o calaresti sanatos si fara tavaleli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles... in parbriz si crash-pads.... voi baga bani cu siguranta in perioada urmatoare. dar am zis asa de design sa schimb ceva... nu prea sunt eu cu lucrurile stock.... dar daca implica modificari majore... o las asa ca nu ma deranjeaza si nici nu imi displace. voi face cu siguranta plimbari. din cauza asta NU mi-am luat o vitezana... intentionez sa fac ceva km.... cel putin vara asta! va multumesc pentru sfaturi si incurajari. cu siguranta voi deschide un topic la toamna cu poze si filmulete din vara aceasta.

 

ASFALT USCAT!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...