Sari la conținut

stand pentru centrat roti


Postări Recomandate

As vrea sa centrez roti moto dar nu am stand de centrat roti. Ma intrebam daca si-a mai mai facut careva stand de centrat roti moto, daca se poate gasi o schema pentru un stand pentru ca as avea la cine sa-l construiesc daca as avea reprele necesare. Multumesc anticipat.

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa-ti centrezi propriile roti, poti prinde axul in menghina, si "dispozitivul" e gata. Daca vrei sa faci din centrarea rotilor o activitate, poti cumpara sau bricola un dispozitiv de echilibrare pt roti moto. Inseamna un cadru gen potcoava cu talpa si un ax cu conuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca axul nu este perfect orizontal, greutatea ajunge tot jos, deci menghina sau 2 caramizi au randament minim 99%

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa spitez si sa centrez.

 

Cel mai usor faci asta in cadrul in care vine montata respectiva roata, iti pui un reper pe ambele parti si ai rezolvat problema.

 

Sau intre doua caramizi, intre doua ce vrei tu ca sa sustina axul. In dreptul jentii iti pui un reper fix, la 4mm, 1cm, 2mm de janta, cum iti vine bine, depinde cat de fin faci reglajul.

 

Am facut o roata fata de dominator de la 0, in casa, sprijinita intre 2 scaune in bucatarie si etalon un varf de surubelnita pus pe o o carte sau doua carti..

Editat de Mikulas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau direct pe furca. Am dat jos etrierul si am lasat roata libera.

Pai asta ii ziceam si eu.

 

 

Da' e interesant ca omu vrea sa se apuce de centrat roti in general, dar n-are idee cum ar arata un stand... :mellow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e bun standula cela de la louis, si am mai gasit si asta http://www.clubafaceri.ro/40297/stand-centrat-roti-motocicleta-3302_6-unior-3519050.html Sper sa fie folosite ca repere pentru construirea unui stand. Practic trebuie o potcoava pe care sunt prinsi 4 rulmenti pe care se sprijina axul cu conuri reglabile si tije relgabile pe bratele laterale.

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...