Sari la conținut

Trecere Bulgaria sau Serbia, Calafat sau Drobeta?


zu1u
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa ajung in Serbia spre sfarsitul lunii si am auzit ca s-a deschis podul de la Calafat spre Vidin si stiu ca ar mai fi un pod putin mai in amonte de Drobeta Turnu Serverin, doresc sa ma duc pe la Drobeta si sa ma intorc pe la Calafat, am tot cautat si nu gasesc tarifele pentru motociclete.
Sper ca informatiile mele sunt corecte si ca ambele poduri sunt functionale, Dunarea fiind umflata as dori sa evit trecerea cu bacul, daca stie cineva cat costa cu certitudine traversarea podurilor pentru o motocicleta cu pilot si pasager si daca aveti alte informatii utile, ca rog sa le impartasiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers pe podul de la vidin anul trecut in prima luna dupa deschidere si nu am platit nimic (dar se vedeau locurile unde urmau sa construiasca gheretele pentru taxare).

Vamesii de pe partea bulgara foarte... importanti, pregateste-te sa te dai jos si sa mergi la ei la gemulet sa dai explicatii.

 

Conteaza atit de mult pretul taxei de pod, in costul general al acestei excursii ? Cit poate sa fie, 2 euro ? 5 ? 10 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

spre exemplu, daca treci cu bacul (~unde intra dunarea in tara) e 10 euro, indiferent ca treci cu masina sau cu motorul.

imi pare tampenie, dar asta e :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La podul Calafat-Vidin nu e prevazuta legal taxa pentru motociclete. Incep cu autoturisme (6 euro).

Dar mai bine treci linistit pe la Portile de Fier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Podul de la Vidin e foarte misto si gratis, problema e sa ajungi acolo ca e foarte prost drumul intre Craiova si Calafat. Si se si circulă tare pe acolo. Asta era anul trecut in august. Drumul din Serbia in schimb e f ok, dupa ce treci de Bulgaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am venit pe podul de la Vidin acum vreo luna. Pentru motociclete nu se plateste nimic. Confirm faptul ca drumul din tara, pana la Craoiva este prost (in lucru, cu portiuni decopertate nesemnalizate si cu asfalt proaspat, negru, nemarcat inca, pe care lumina farului nu se vede). Daca mergi pe lumina, nu ar trebui sa fie impedimente majore. Ramane insa traficul mizerabil, cu multi imbecili care nu stiu sa conduca altfel decat agresiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. raspunsuri, am hotarat ca la iesire sa o iau pe la Craiova-Filiasi-Drobeta-Iesire Serbia pe podul de la Porti, iar la intrare in tara pe la Vidin-Calafat - Turnu-Magurele, deci starea drumului spre Craiova nu ma afecteaza.

Daca nu conta taxa de pod nu mai intrebam, de ce sa platesc taxe inutile cand pod sa bag benzina de banii respectivi sau sa mai stau o noapte in plus la o pensiune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. raspunsuri, am hotarat ca la iesire sa o iau pe la Craiova-Filiasi-Drobeta-Iesire Serbia pe podul de la Porti, iar la intrare in tara pe la Vidin-Calafat - Turnu-Magurele, deci starea drumului spre Craiova nu ma afecteaza.

 

Daca nu conta taxa de pod nu mai intrebam, de ce sa platesc taxe inutile cand pod sa bag benzina de banii respectivi sau sa mai stau o noapte in plus la o pensiune?

salut Narcis,

 

pentru frumusetea deosebita a peisajului (Cazanele Dunarii) iti recomand iesirea pe la Drobeta(Kladovo) -Golubac,spre Belgrad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Cornel, multumesc pentru pont, exact asta era traseul ales de mine.
Din pacate am un program de rahat si nu stiu daca mai are loc excursia, trebuie sa se alinieze multe stele ca sa o scot la capat.
Oricum in Muntenegru o sa ma duc cu alta ocazie, pentru ca acum sigur nu ajung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...