Sari la conținut

Duminica 10 Aug 2014 - Bucuresti - Siriu - BV - Sighisoara


beware !
 Share

Postări Recomandate

Propun traseul mai sus mentionat. Google zice 365 km, cu 6 ore. Km nu sunt multi, dar orele sunt cam multe...adica 12 ore dus-intors, si asta numai pe motor, fara stat si mancat si admirat si facut poze....cam mult. Oare e corect ce zice Google?

 

Ma gandesc ca daca nu facem 100 de opriri ci doar pentru benzina toti odata, oprit de poze in puncte importante si mers mai departe, se poate face intr-un timp mai scurt...? Fumatorii inraiti aveti trei variante : fumati mai rar, veniti cu grupul vostru sau.....nu veniti cu noi si vizionati pozele pe motociclism duminica seara cand o sa le postam noi ;) no offense. (mi s-a intamplat de nenumarate ori, sa ma coc in costumul de piele, asteptand pe X sa isi termine tigarea...dupa care Y isi aprindea si el una, cica "repede").

 

Mai sunt unii care au chef de admirat padurea, apa, floricica de pe marginea drumului, mustele, etc.... e ok, si eu am momente d-astea, dar in tura asta am chef de alergat pe curbe si de stat mai mult pe motor decat pe langa, transpirand de cald si uitandu-ma la frunza care cade din copac. Iar "no offense".

 

Motoare : peste 600

Stil de mers : relativ Ok (daca nu esti incepator), adica nu mergem cu 150 prin sate, ci cu 50-80. In afara...100-120, Pe curbe...fiecare cum poate si ne asteptam pe traseu. Fara figuri, fara fitze. Important este ca TOTI sa ne simtim bine, sa ajungem intregi acasa si sa povestim cu placere depsre iesirea asta.

 

Ora plecare : 8 am din Buc? (o sa fac efortul sa ma trezesc de dim - desi nu e genul meu, lol, ca sa ne ajunga timpul)

Ora de intoarcere o sa fie mai mult ca sigur undeva la 8-9 pm.

 

Cine mai vrea, cine mai doreste?

Hai cu spontaneitatea !!!!! LOL

post-2550-0-70975200-1407325537_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, stai ca am gresit. Intoarcerea nu e pe acelasi traseu. E pe Valea Prahovei (Victor sa nu incerci sa-mi sabotezi si traseul asta, ca.....nu-sh' ce-ti fac, LOL).

Da, stiu....e duminica, Valea Ph..bla bla....am mai fost de atatea ori duminica la 6-7 seara pe BV-Comarnic, da stiu...masinile stau bara la bara, eu nu am stat niciodata bara la bara cu ele. Ele cu treaba lor, noi cu treaba nostra. Le depasim cu 10km/h dar se merge... Stam cu ochii-n patru (si pt politie si pt "mai putin inteligentii: care deschid usile in timp ce stationeaza sau isi arunca resturile de tigara pe geam, fix cand trec eu cu motorul si cu geaca descheiata, atat cat sa-si arunce boul...ma rog....individul manelist...tigarea in geaca.... DAR SE MERGE.

 

Cica acum sunt 10 ore si juma. Mai rezonabil...dar realistic?


» Post actualizat in 06 Aug 2014 12:07

+1 pe lista.
Plecare bucuresti, intors in bucuresti, in aceiasi zi.

 

Pe mine ma pescuiti de la DN cu Snagov ;)

post-2550-0-43310800-1407326746_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur vreti sa mergeti Brasov-Fagaras-Sighisoara? De la Fagaras la sighisoara e drum judetean, si ultima data cand l-am facut era praf. Plus ca ratati Padurea Bogatii, un drum virajat excelent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur vreti sa mergeti Brasov-Fagaras-Sighisoara? De la Fagaras la sighisoara e drum judetean, si ultima data cand l-am facut era praf. Plus ca ratati Padurea Bogatii, un drum virajat excelent.

 

LOL, iar am gresit.

Da, corect, prin Rupea, Padurea Bogatii fiind intentia principala ;) nu m-am uitat ce a calculat Googlemaps.

 

Am rectificat si uite ca s-a scurtat traseul : 9 ore juma, 642 km.

post-2550-0-79885200-1407331212_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la intoarcere prin Rasnov? Banuiesc ca la intoarcere nu mai vreti sa ocoliti ci sa o luati direct pe DN1

 

LE: am postat prea tarziu, am vazut ca ai corectat

Editat de Zimbrutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu au voie decat motoare peste 600? :)

 

Poa' sa vina si alea de 125, dar sa tina pasul cu noi, aia e idea ;)

» Post actualizat in 06 Aug 2014 13:22

Si la intoarcere prin Rasnov? Banuiesc ca la intoarcere nu mai vreti sa ocoliti ci sa o luati direct pe DN1

 

Da, si Rasnovul e o optiune, depinde cum stam cu timpul si cu oboseala... mai ales ca duminica nu am ajuns pe acolo.

Brasov, Rasnov, Predeal, Ploiesti.

Editat de beware !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io fusei uichendu trecut pana-n odorheiu secuiesc, via cheia, am facut vreo 5 ore parca, da nu m-am grabit deloc, sunt destul de amator pe serpentine si am avut si un rucsac destul de greu in spate. In principiu e interesant, doar ca pe mine m-a rupt de genunchi si de spate drumul. Mi se pare putin cam lung dus-intors, in sensul ca eu nu am motoreta de touring si nu stiu daca o sa mai fie distractie la intoarcere sau doar o calatorie de supravietuire/ajuns acasa. Pe de alta parte, mie nu prea imi plac deloc intoarcerile, si parca am si imbatranit. S-auzim de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mai merg din cand in cand acasa, la Tg. Mures, 50 km dupa Sighisoara. Dupa Valea Prahovei, Brasov si Padurea Bogatii, ajuns la Mures numa chef de intoarcere n-am :) Drumul e excelent, nimic de reprosat, dar distanta, participantii la trafic si politia din cand in cand ma cam termina. Sper sa fie altfel la voi, mai ales ca faceti si Siriu.

Si eu voi merge sambata sau duminica la Tg. Mures, dar plec pe la un 10-11. Poate ne intalnim pe drum.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun traseul mai sus mentionat. Google zice 365 km, cu 6 ore. Km nu sunt multi, dar orele sunt cam multe...adica 12 ore dus-intors, si asta numai pe motor, fara stat si mancat si admirat si facut poze....cam mult. Oare e corect ce zice Google?

 

Ma gandesc ca daca nu facem 100 de opriri ci doar pentru benzina toti odata, oprit de poze in puncte importante si mers mai departe, se poate face intr-un timp mai scurt...? Fumatorii inraiti aveti trei variante : fumati mai rar, veniti cu grupul vostru sau.....nu veniti cu noi si vizionati pozele pe motociclism duminica seara cand o sa le postam noi ;) no offense. (mi s-a intamplat de nenumarate ori, sa ma coc in costumul de piele, asteptand pe X sa isi termine tigarea...dupa care Y isi aprindea si el una, cica "repede").

 

Mai sunt unii care au chef de admirat padurea, apa, floricica de pe marginea drumului, mustele, etc.... e ok, si eu am momente d-astea, dar in tura asta am chef de alergat pe curbe si de stat mai mult pe motor decat pe langa, transpirand de cald si uitandu-ma la frunza care cade din copac. Iar "no offense".

 

Motoare : peste 600

Stil de mers : relativ Ok (daca nu esti incepator), adica nu mergem cu 150 prin sate, ci cu 50-80. In afara...100-120, Pe curbe...fiecare cum poate si ne asteptam pe traseu. Fara figuri, fara fitze. Important este ca TOTI sa ne simtim bine, sa ajungem intregi acasa si sa povestim cu placere depsre iesirea asta.

 

Ora plecare : 8 am din Buc? (o sa fac efortul sa ma trezesc de dim - desi nu e genul meu, lol, ca sa ne ajunga timpul)

Ora de intoarcere o sa fie mai mult ca sigur undeva la 8-9 pm.

 

Cine mai vrea, cine mai doreste?

Hai cu spontaneitatea !!!!! LOL

salutare! un traseu mai scurt si sa fie plecarea pe la 12-13.00 nu propui? sunt incepator si mai suntem si vecini.Si eu tot din Snagov. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu multi/ putini km, cu fara Iron Butt, dimineata/ seara o sa fie fain :) .

Eu unul debea astept.

:D

» Post actualizat in 07 Aug 2014 10:02

salutare! un traseu mai scurt si sa fie plecarea pe la 12-13.00 nu propui? sunt incepator si mai suntem si vecini.Si eu tot din Snagov. Multumesc!

 

Si eu care am zis ca sunt putini km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...