Sari la conținut

ulei 4 timpi la scuter in 2 timpi


Postări Recomandate

Man ala in rezervor e ulei pt amestec, uleiul pe care al are el si intreaba daca poate sa-l puna e ulei de motor nu pt amestec....deci....daca scuterul are baie de ulei poate sa-l puna daca nu ....nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burg_man, vad ca insisti in ... necunoastere. Logica ta ce iti spune ? De ce oare sunt uleiuri specializate pentru 2 si 4 timpi ? Sa te vad pe unde bagi uleiul in "baie" la un motor in 2 timpi ?!? Ar fi bine sa te mai informezi inainte de a da sfaturi, nu de alta dar s-ar putea sa te creada vreun flacau credul si sa iasa o jale in motorul acela.

Avantajul tau ... pari a fi simpatic.

S-auzim de bine.

 

ON: Uleiurile sunt specializate: 2 timpi, 4 timpi moto, 4 timpi auto. Mare grija, nu-i de joaca, costa mult reparatiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni

voi v-ati dat cu Mobra pe vremuri?

daca da, de unde pusca mea ati avut voi ulei de amestec 2T ?????????

am mers mult si bine cu amestec de benzina si ulei DS,,,,,,parca asa se numea, era de diesel, ca era mai usor de procurat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni

voi v-ati dat cu Mobra pe vremuri?

daca da, de unde pusca mea ati avut voi ulei de amestec 2T ?????????

am mers mult si bine cu amestec de benzina si ulei DS,,,,,,parca asa se numea, era de diesel, ca era mai usor de procurat

 

daca lumea avanseaza (pe anumite directii tehnice sa zicem, ca noi ca romani am luat-o inapoi), nu e pacat sa folosim aceleasi obiceiuri invechite? uleiul de 2t se mai foloseste de catre unii si la diesel (cica din considerente ca motorina e mai 'uscata' acu) si a bagat unul in motor ulei 4t sa il vezi ce scotea in urma :)

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni

voi v-ati dat cu Mobra pe vremuri?

daca da, de unde pusca mea ati avut voi ulei de amestec 2T ?????????

am mers mult si bine cu amestec de benzina si ulei DS,,,,,,parca asa se numea, era de diesel, ca era mai usor de procurat

am folosit mobra pe vremuri si setul tinea citeva mii tot datorita uleiului care era si prost si pt. motoare in 4t, asa ca nu mai sfatuiti si pe altii sa faca experiente ca noi am facut,pt. ca nu am avut incotro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amu, no, ai si tu dreptate

dar, daca omu are bani numa de benzina, poa sa se dea si cu ulei 4T

sau, de drujba,,,,

in ce priveste dieselu,,,,,sa vezi cum fuge cu ulei de gatit, sau, cum am vazut la unu , un Opel Astra, cu ulei uzat de motor,,,,,,,,

acolo sa vezi tu fum

numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ce priveste dieselu,,,,,sa vezi cum fuge cu ulei de gatit, sau, cum am vazut la unu , un Opel Astra, cu ulei uzat de motor,,,,,,,,

Apai, daca o dam pe diesel, e de preferat unul generatie mai veche, fara turbina, motoarele alea clasice indestructibile, kadett, astra, golf, parca si fordul avea vreo 2 motorizari misto. Alea merg cu orice, iarna pui o lingura de benzina si merge f bine. un astra 1.7 2006, nu prea s-a inteles bine cu motorina de calitate dubioasa desi murdara cica nu era (s-a folosit tratamentul asta contrar obiectiunilor mele), pe cand un peugeot 1.9 de vreo 45 cp, a mers zeci de mii cu tot felul de rahaturi bagate in el (si nu a fost singurul abuz) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amu, no, ai si tu dreptate

dar, daca omu are bani numa de benzina, poa sa se dea si cu ulei 4T

sau, de drujba,,,,

in ce priveste dieselu,,,,,sa vezi cum fuge cu ulei de gatit, sau, cum am vazut la unu , un Opel Astra, cu ulei uzat de motor,,,,,,,,

acolo sa vezi tu fum

numa bine

dieselu merge bine cu ulei de f. soarelui vorbesc tractorul, insa se duce repede pompa de injectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burg_man, vad ca insisti in ... necunoastere. Logica ta ce iti spune ? De ce oare sunt uleiuri specializate pentru 2 si 4 timpi ? Sa te vad pe unde bagi uleiul in "baie" la un motor in 2 timpi ?!? Ar fi bine sa te mai informezi inainte de a da sfaturi, nu de alta dar s-ar putea sa te creada vreun flacau credul si sa iasa o jale in motorul acela.

Avantajul tau ... pari a fi simpatic.

S-auzim de bine.

 

ON: Uleiurile sunt specializate: 2 timpi, 4 timpi moto, 4 timpi auto. Mare grija, nu-i de joaca, costa mult reparatiile.

 

nu...nu ai inteles la ce m-am referit eu acolo, daca ai fi citit cu atentie....

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presimt ca in curand noi romanii o sa descoperim ca exista "Uleiul universal", adica, ala 4T e acelasi cu 2T, cu uleiul de transmisie, cu uleiul hidraulic, cu uleiu alimentar, ala de-ti faci ochiuri si ca astia care fac diferenta, e idioti si nu le stiu ei chiar pe toate.....,si asta cat de curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce va agitati atat si va abateti de la subiect...

De ce nu ne lasi sa ne bucuram de democratie si libertatea cuvantului, ca daca iese plagiatoru' le pierdem si pe astea?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuzeee.... atunci , hai sa dezvoltam, : domnule motociclist cu scuterul, (fiind incepator in mecanica) eu am bagat la una din masinile mele un aditiv de motor , cu cativa ani in urma ,(indrumat de prieteni) cica ii ia durerea la motor cu mana, siii ce crezi? sa facut vaselina in motor , a trebuit sa desfac capacul de tacheti ,baie de ulei si asa mai departe k sa il curat, asa k si u poti urma sfaturile unora care au ramas cu gandul la ceausescu si la vremurile de atunci "bagam ce avem, altceva de unde" ;) dak mai vrea cineva si alte intamplari din mecanica va mai povestesc, cred k scriu o carte cate am patit cativa ani de mecanica. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit o Raba in curte la REMAT, sta de vreo 12 ani si are ulei ca.ca.lau in motor, eu am un CBR 600, motor in 4 timpi, nea Tescovina care lucreaza acolo, a zis ca ii pot pune, ca nu-i nici o problema, voi ce ziceti , decat sa aprinada unii focu iarna cu el, nu mai bine il iau eu sa-l pun in motor, cred ca is vreo 10 litri, mi-ar ajunge de doua schimburi si jumatate.

Astept pareri, nu conteaza de la cine , sa mi se confirme va rog, a si nu ma contraziceti ca nu ar fi bun ca nu va iau in seama raspunsurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amu, no, ai si tu dreptate

dar, daca omu are bani numa de benzina, poa sa se dea si cu ulei 4T

sau, de drujba,,,,

in ce priveste dieselu,,,,,sa vezi cum fuge cu ulei de gatit, sau, cum am vazut la unu , un Opel Astra, cu ulei uzat de motor,,,,,,,,

acolo sa vezi tu fum

numa bine

si tu ai dreptate cu uleiul de drujba caci si drujba merge tot cu ulei 2T care e acelasi ca si ptr scuter :)

» Post actualizat in 08 Nov 2014 07:52

si tu ai dreptate cu uleiul de drujba caci si drujba merge tot cu ulei 2T care e acelasi ca si ptr scuter :)

uleiul 2T este ulei ptr amestec.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...