Sari la conținut

concediu Thassos 30.AUG - 5.SEP 2015


clodel
 Share

Postări Recomandate

Cam acesta ar fi traseul ideal

https://goo.gl/maps/hCie1

 

 

Iar cand au fost inundatiile alea, s-a mers pe aici

https://goo.gl/maps/p6kJd

 

De obicei, politia bulgara lasa in pace motociclistii, eu nu prea am auzit pe nimeni sa fie oprit pe acolo. In schimb, pe masini stau geana fix unde au cele mai tampite restrictii. Cum au zis si cei de mai sus, noaptea nu e pont de mers cu moto prin Bulgaria. De asta zic ca o tura pana la Veliko e numai buna ca sa vezi ce inseamna Bulgaria, plus ca drumul e relaxant - il faci lejer intr-o zi de vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

De curiozitate, cate ore ati facut pana pe insula, plecare din Bucuresti? Dar vorbim de mers normal, intins, oprit sa bei si o cafea intr-o benzinarie sa-ti dezmortesti oasele, nu 180 blana in genul lui Ianachim, pe ala il cred când imi spune ca face 7 ore..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, cate ore ati facut pana pe insula, plecare din Bucuresti? Dar vorbim de mers normal, intins, oprit sa bei si o cafea intr-o benzinarie sa-ti dezmortesti oasele, nu 180 blana in genul lui Ianachim, pe ala il cred când imi spune ca face 7 ore..

 

cam asa. pe mai multe drumuri. si cu mobra si cu masina. vb de B - ferry. fara 180 blana ca n-am agregat care sa mearga asa.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 ore? As fi curios cum scoti media asta orara, gandindu-ma ca nici eu nu ma tarasc, merg intins 110-130..

N-am scos niciodata sub 11 ore Buc + ferry, pina pe insula..

 

iti dau logs de gps? cu time si speed si vezi ca nu sar calul?

» Post actualizat in 16 Feb 2015 21:17

fac 5.30 ore pana sa ma asez la masa in alexandropoli.......

 

te cred! si inca ceva pana in kavala.

» Post actualizat in 16 Feb 2015 21:20

deci cam 7, ianachim? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu am spus ca nu te cred, am spus ca sunt curios cum scoti media asta orara, ceea ce este altceva, in sensul cum mergi, cu ce viteza, probabil te opresti 2 minute tot drumul, etc. Pentru ca 4 ore diferenta in 560 km inseamna ca o arzi cu peste 150/160 si nu te mai pisi pe drum.

Da, poti pune de pe GPS ca sa imi dau seama..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am spus ca nu te cred, am spus ca sunt curios cum scoti media asta orara, ceea ce este altceva, in sensul cum mergi, cu ce viteza, probabil te opresti 2 minute tot drumul, etc. Pentru ca 4 ore diferenta in 560 km inseamna ca o arzi cu peste 150/160 si nu te mai pisi pe drum.

Da, poti pune de pe GPS ca sa imi dau seama..

 

oprire ca toata lumea la pod, in ruse sa iau vigneta (daca-s cu masina), un plin pe parcurs chiar inainte de grecia, ca deh, e mai ieftina benzena in bg decat gr... fara sarit calul, adica in limita decenta de 80-90 prin localitate, 120 pe dn si 160 pe autostrada. mai jos de 120 si 160 cu motoru' ca nu ma tine :P

» Post actualizat in 16 Feb 2015 22:33

uite. screenshots de pe un log de intoarcere din thassos... iesire din kavala si intrare in bucuresti. masina de 100cp...

 

 

» Post actualizat in 16 Feb 2015 22:38

nu e nici o makaza pe parcurs, track asta e via svilengrad. so... 7 hrs pe makaza? dc nu?

post-40741-0-84949500-1424126003_thumb.png

post-40741-0-57751300-1424126012_thumb.png

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

In afara de vitezisti, cu masina cam toata lumea face 10 ore pana la cazare in Thassos. Dureaza mult si ferry-ul, plus depinde unde ai cazare, eu am stat anul trecut in Limenaria,deci inca 50km pe insula. Desi pare colea, tot iti ia toata ziua :)

Eee, pai aia spuneam si eu, si am pretentia ca nu ma tarasc pe drum, dar nici n-o tin in blana, pentru mine drumul este facut sa te bucuri de el, nu sa stai cu morcovu'n c.ur.

 

uite. screenshots de pe un log de intoarcere din thassos... iesire din kavala si intrare in bucuresti. masina de 100cp...

 

Sa mor daca inteleg ceva din alea..cate ore ai facut in prima poza si cat intr-a doua? Unde scrie 7 ore?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mor daca inteleg ceva din alea..cate ore ai facut in prima poza si cat intr-a doua? Unde scrie 7 ore?

 

diff de timp ( top right ) intre a doua si prima.

» Post actualizat in 17 Feb 2015 09:14

Eee, pai aia spuneam si eu, si am pretentia ca nu ma tarasc pe drum, dar nici n-o tin in blana, pentru mine drumul este facut sa te bucuri de el, nu sa stai cu morcovu'n c.ur.

 

hare & tortoise... timpul / viteza medie nu se scoate din top speed sau din sprinturi... ci din drumul corect, mers constant... am mers in grupuri care ziceau ca merg repede, d-abia puteam sa tin pasul cu ei... numa ca de fiecare data cand opream ne depaseau aceleasi tiruri care overall mergeau cu aceeasi viteza medie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Evident, mersul constant este cel mai indicat, si eu merg la fel, mai ales ca de fiecare data am mers cu familia, dar am oprit, am mancat un sandwich si tot n-am scos mai putin de 10 ore, desi am mers intins, 110/130 km/ora..in fine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti-Giurgiu cu alimentare, 1 oră.

Giurgiu-OMV Veliko Târnovo, cafea, 1 ora, 120-150km/h.

Veliko-MOL Nova Zagora, alimentare, 1 oră.

Nova-Svilengrad/vama grecească, 1 oră. Cât ține drumul pe ultimele 2 segmente, nu este poliție.

Vamă-benzinăria de pe stânga înainte de autostrada Egnatia Odos, 130-160km/h. Când treci pe motor pe lângă posturile de poliție de pe margine, ăia se întorc cu spatele la tine(să le dea D-zeu sănătate), 1 oră.

Pe autostradă, la început partea frumoasă, aia nițel virajată, 150-160, apoi nu mai mult de 180km/h, ne gândim și la consum, 1 oră.

Total 6 h până la feribot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Am venit simbata de linga Kavala, mai precis Paralia Ofriniou, 750 km sau mai bine, dar am trecut granita prin Xanti-Echinos-Zlatograd, pacaleala, drumul este ingust, se urca si coboara la greu, cred ca am facut pe putin o ora si jumate din Xanti pina in Zlatograd, apoi spre Kardjali iar am mers incet, era peticit asfaltul. In total 13 1/2 ore.

Pentru cei care merg singuri este posibil sa scoti timpi mult mai buni, dar in 2 si cu bagajele pentru CO nu ai cum sa scoti sub 10-12 ore din Bucuresti.

Cu toate ca nu este o circulatie aglomerata ca in RO, in Bulgaria se merge totusi mai incet decit la noi din cauza ca asfaltul este foarte denivelat si rugos, sau peticit (este cel din anii 90 cind mergean lunar la turci), indicatoarele sint putine, puse la limita, in general drumul trece prin localitati si mai reduci, in concluzie nu este o placere sa traversezi, pacat de plajele din Grecia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...