Sari la conținut

București - Moscova - Magadan, 12.000 Km. Dă Click Dacă Ai Face


Caniggia
 Share

Postări Recomandate

Lucrez la un proiect si as vrea sa stiu daca e cineva tentat, de principiu măcar. Detaliile pe care le pot oferi sună cam așa:



București - Kiev- Moscova - Magadan, adică unul dintre cele mai mișto trasee în spre est. Sunt cam 12.000 de kilometri și e vorba doar despre dus, întoarcerea ar fi cu avionul. Include, desigur, și faimosul Road of Bones.



Există printre voi cineva tentat să își petreacă toată vara făcând asta? Cineva care să aibă motorul potrivit, plus niscaiva abilități de foto-video.



Dacă aspectul financiar ar fi suportabil, v-ați băga la așa ceva?


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aspectul financiar nu e o problema, as sugera sa iei in calcul si trimiterea motoarelor undeva mai spre asia centrala. De fapt, culmea, poti sa iesi mai ieftin decat sa faci bucata plictisitoare pe roti.


» Post actualizat in 24 Mar 2015 08:09

In plus, uita-te pe la pozele si impresiile altora sa vezi daca chiar merita toata treaba luand in calcul ce vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc perfect tot traseul, cu tot ce poate oferi el în materie de ”vizitabile”. De asta apelez doar la cei care au o pasiune pentru partea aia a lumii, așa plictisitoare cum poate părea la prima vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija la ursii din Magadan ;)

 

Frumos trip-ul, drum bun si insotitori cu caterinca in sange. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima parte a traseului este simpla - pana in Novosibirsk. Mai departe mai interesant. Depinde si cat vrei sa parcurgi pe zi. Eu personal prefer in jur de 500-600. Probleme tehnice nu ar trebui sa apara.

 

Ca idee, n-ar strica sa inveti un pic de rusa (in caz ca nu o satii), ca rusii sunt baieti minuati, insa doar cu cei care stiu a gasi limba comuna.

 

In Ukraina nu ai ce cauta acum. crede pe cuvant. mai pierzi 3 zile, dar vezi si belorusia.

 

Bai, ma bucur sa vad ca mai planifica cineva mii de km, ca prea multa lume considera mia ca fiind o distanta mare.


» Post actualizat in 24 Mar 2015 08:37

Apropo, de ce ai nevoie de insotitori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ”calitate” de individ care a fost de multe ori in Ucraina in ultimul an iti spun ca nu e chiar asa periculos. Evident, daca eviti zona de conflict. :) Serios, e chiar safe in centru-vest. Am nevoie de insotitor pentru foto-video.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca intrebarea "in timp" e mai corecta. In bani - depinde in mare parte de ce motor ai (unica inconvenienta pe care o vad eu la hornet este ca nu te tine uleiul si tre sa faci un schimb pe drum...) si pe unde esti gata sa dormi.... in plus, benzina e mai ieftina acolo... apropo, cat consuma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cazul unei discuții despre bani, așa cum spuneam, e un proiect mai complex și dacă e cineva interesat trebuie să fie interesat de experiență, partea financiară se rezolvă. Singura cerință e să aibă motocicletă, una potrivită pentru așa ceva.

 

La mine nu e cazul de Hornet, Hornetul stă acasă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce motor? Cine, eu? Eu o să am un motor adventure-touring, cerință pe care o am și de la cei care sunt interesați pentru asta. Sigur, nu orice motor, ci unul în care să aibă încredere că îi va duce 12.000 de km în condiții de drum prost și foarte prost. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Lucrez la un proiect si as vrea sa stiu daca e cineva tentat, de principiu măcar.

 

Eu, daca de principiu te-ai insoti cu un r6 din 99 usor modificat, fara flotoare.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e o gluma.Stiu limba rusa,am prieteni in Rusia.Dar nu mas baga.1Situatia politica+viza.(eu nu am nevoie).2Partea financiara.F.scump.3Conditiile climaterice.Sunt trasee mult mai o.k.Ex.Transkaukazia,ai si ce vedea.Drumul prin TR.e sigur.Nu trebue viza.A fost un topic cu 2 baieti care au facut acest traseu .orcum bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...