Sari la conținut

Informatii despre RAR-ul din Tulcea


ctrad
 Share

Postări Recomandate

Salut ..

am nevoie de cateva informatii despre rar.ul din Tulcea .

Trebuie sa.mi recuperez talonul ridicat pe motiv "evacuare ptr curse" .

Am montat inapoi toba originala , dar am nevoie de cateva informatii ....gen ...trebuie programare , sunt mai permisivi , .....?

Am nevoie de informatii concrete .

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tulcean de fel, dar nu mai locuiesc pe acolo de ani buni. Nu îți pot spune decât ca cu multi ani în urma, erau cam ca peste tot, nu foarte permisivi, dar nici ceva diferit decât în alte părți. Erau un fel de bau bau câteodată, dar doar în aria lor de interes.

 

Edit: da, trebuie programare.

Rar-ul îl poți face în schimb oriunde.

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms ptr raspuns .

Ca sa se inteleaga "problema' .....la Ct mi.au gasit nod in papura ca am montat pe faza scurta xenon .

Cu toate ca eu am fost ptr ce scria in procesul verbal al politiei ....evacuare modificata ptr circuit .

Si nu au vrut sa inteleaga ca duminica trebuia sa plecam la circuit in Bg ....langa Varna .

Iar fara talon ......canci Bg .

Nu poti sa iesi fara talon .

S.au caca pe ei ptr atata lucru ....

Altceva nu aveau ce sa gaseasca .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decibelii nu tre sa-i masoare daca toba nu are stanta cu numar de omologare pe ea.

se pot lega foarte bine de xenon, pt ca e modificare fata de fabrica

si in bucuresti am mai auzit ca te duci cu una si te iau cu de toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi-mi si mie daca ai ceva legi sa sustina ca trebuie sa ai stanta si xenon e modificare din fabrica! :) (vorbim de omologat)

Editat de PeDrum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la xenon e lege:

 

Art.101: Constituie contravenții și se sancționează cu amendă prevăzută în Clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice: montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate.

Art.112: (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoa-rele cazuri: vehiculul circulă cu defecțiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate.

 

iar la toba, pe unele tobe scrie clar "not for road use". dar la toba de ce sa puna decibelmetru si la xenon nu zice nimeni nimic de luxmetru? la xenon, ca si la masini, daca ti-au gasit cutiile cu ridicatoarele de tensiune ti-au luat certificatul in baza legii de mai sus. iti fac poze la ele, la faruri si pa bunica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refeream la toba....daca ai stanta cu E zici tu ca e legala fara sa ai nimic doveditor?

La xenon ma refeream daca ai omologare individuala nu ai voie ca scrie in manual ca trebuie halogen?

Editat de PeDrum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a vrut nici o foaie .....

pur si simplu dace pe interesantul .

se stie de el

» Post actualizat in 19 Jun 2015 19:12

Si app ..... daca sunt trimis in rar ptr evacuare ......nu asta ar fi trebuit sa verifice conf pv ?

» Post actualizat in 19 Jun 2015 19:13

In fine ...acum tot un drac ...

Am pierdut deja plecarea ....

Ma gandeam sa nu mai schimb becul si sa il fac la Tulcea .

» Post actualizat in 19 Jun 2015 19:14

Aaaa si mai vroia si suportul de nr original ...

De unde dracu sa.l mai iau si pe ala ...

Adica plasticul ce tine doar nr .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenda ptr evacuare ...cica 590 si in 48 de ore .....jumatate .

Dar mi.a dat avertisment .

Iar cu iluminarea numarului ...nu e cazu l.

Este iluminat cu un sistem de leduri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar nu scrie clar in ce consta omologarea, de unde eu inteleg ca e suficient nr de omologare de pe piesa, fara a avea si un certificat de omologare pt piesa respectiva.

la xenon oricum este clar: nu e voie fara spalator faruri si autoleveling

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scrie destul de clar, omologare la rar romania se refera. tre sa mergi cu toba sport sa ti-o omologheze, te costa cat mobra cu totul o omologare din asta. dupa care iti vor da un certificat de omologare sau ti-o trec in civ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci am inteles ca la Tulcea e mai permisiv si nu vroiam sa mai schimb becul .

asta era ideea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma crucesc. Cit timp ti-ar lua sa schimbi un bec????? Mie imi ia fix 2 minute. Am avut si eu xenoane pe 954, 2 becuri pe scurta. Chiar daca nu mai ai mufele OEM, poti monta cu un amarit de clestisor niste papuci electrici ca sa faci conexiunile. Mai mult de 2 ore nu dureaza, asta daca esti amator. Cit dureaza un drum pina la Tl? Plus benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te crucesti degeaba .

Le.am facut ca la carte , sa.i placa oricui .....adica prins firele cu soricei , asezate cat mai perfect , cu spirit de raspundere si.mi era mila sa le stric , ptr a le pune inapoi dupa , plus ca trebuie data carena laterala si ceasul de bord jos .

Si daca m.ar fi costat un drum de TL , doar sa nu.mi mai dau de lucru la motor .....nu ar fi fost problema , este benzina .

Asta era ideea , dar oricum am schimbat becul pana la urma si ieri mi.am recuperat talonul (tot cu comentarii si cu 4 ore jumate pierdute) .

Ms oricum .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...