Sari la conținut

Accident 19.06.2015 - Rosiori de Vede


Bughy91
 Share

Postări Recomandate

Du-te peste ei la politie, fie cu fizicu', fie prin telefon si fii pregatit sa-i faci o plangere agentului care a refuzat declaratiile, dar mai ales da-i de inteles ca intentionezi sa faci asta daca nu coopereaza, cum ar fi si legal. Nu e normal sa refuze declaratiile martorilor.

 

Foarte probabil individul cu duba se cunoaste cu politistul si vor "rezolva" intre ei cumva ca tu sa iesi 100% vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ai uitat un Nu...este o mare diferență! :)...dacă te hotărăști să faci depui o plângere și ai nevoie de ajutor...putem vorbi :)

Multumesc,

sa inteleg ca esti avocat, sau trecut exact prin acelasi lucru.

» Post actualizat in 23 Jun 2015 16:39

Du-te peste ei la politie, fie cu fizicu', fie prin telefon si fii pregatit sa-i faci o plangere agentului care a refuzat declaratiile, dar mai ales da-i de inteles ca intentionezi sa faci asta daca nu coopereaza, cum ar fi si legal. Nu e normal sa refuze declaratiile martorilor.

 

Foarte probabil individul cu duba se cunoaste cu politistul si vor "rezolva" intre ei cumva ca tu sa iesi 100% vinovat.

Exact asta banuiesc si eu.....dar mai am nevoie de informati...cum ca martori au dreptul sa dea declaratii inaintea mea.

Maine la prima ora sun mai cu tupeu, sper sa am rezultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa multumesc utilizatorului: SCO. - nu am cuvinte acum am fost contactat de el , incerc sa ma revansez cum pot.

A ajuns imediat fara sa tina cont de tornada de afara si mi-a acordat primul ajutor. Casca jos, verificare daca pot misca membrele.

Inca odata multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa te revansezi in niciun fel.

Te astept dupa luni ca sa rezolvam si a 2a parte a problemei,cu repararea motocicletei si aducerea ei in Bucuresti.

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sco. - Jos palaria ! Respect !

@bughy91 - imi pare rau de patania ta dude, dar ma bucur ca esti in viata. Mobra abia o luasei, nu cred ca erai foarte familiarizat cu ea. Mai ales in conditii de ploaie. Personal cred ca lipsa ta de experienta te-a adus in aceasta situatie.

Iti urez sanatate si sper sa iesi bine din povestea asta nasoala !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ploua destul de tare si mergeam cat mai aproape de marginea benzii de mers si cu viteza de siguranta pentru condiitle meteo ( drum cu o singura banda pe sens) , in fata mea aveam la aproximativ 30-40metri o duba , dintr-o data Duba semnalizarea stanga se incadreaza ca si cum ar intra in depasire , dar brusc franeaza si trage dreapta de volan ( vroia sa intre pe un drum de pamant sa ajunga la gradina) , cand am vazut ca se duce in stanga eu mi-am vazut de drum fara sa accelerez , observand manevra brusca am inceput sa franez cat am putut de mult incerc sa il evit pe partea stanga ( el sa dus pe dreapta) dar nu am mai apucat si l-am lovit in spate partea stanga.

Astept sfaturile , intrebari, dezbateri.

Cum sectiunea are ca subtitlu "Sa invatam din greselile altora" eu propun sa invatam de aici:

* nu se merge pe dreapta benzii indiferent de conditii. Soferii nu se uita in oglinda din dreapta niciodata in afara localitatii. Se merge pe stanga, in asa fel incat sa te vada si in retrovizoarea centrala, si in cea dn stanga.

* viteza si "distanta de siguranta", cum spui tu, trebuie sa fie intotdeauna mai mici, respectiv mai mari decat ai tu impresia ca ar fi suficiente. 30-40 de metri ar trebui sa fie suficient, dar probabil ca ai apreciat prost si aveai, de fapt 10-20 m. 40 de metri inseamna aproape juma' de teren de fotbal, pe lungime. Ma indoiesc ca aveai atata distanta. Daca ai fi avut putea sa opresti linistit in spatele lui inferent cat de tare frana el si cat de brusc tragea de volan. Duba nu e GT sa franeze ca la Formula 1. Deci probabil n-ai fost atent sau ai fopst mult mai aproape. Sau n-ai stiut sa franezi

* nu mai incerca sa eviti in timp ce franezi. Ori n-o sa-ti iasa niciuna nici alta, ori, si mai rau, o sa te trezesti pe jos.

 

Despre partea legala nu mai discut, sunt satul de politia, procuratura si judecatopriile romanesti.

 

Bafta si ochii mari, mai ales in primii trei ani de motocicleala.

 

A, si inca ceva, un motociclist batran, batran rau (sau bine...) avea o vorba: "Niciodata nu mergi pe ploaie; niciodata nu mergi pe intuneric."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kollare, nu exagera. Pe ploaie mergi daca te prinde

N-am exagerat, am spus doar ce zicea omu' ala.

Si eu merg, daca ma prinde, am mers si noaptea pe ploaie. Ideea era ca sunt de evitat ambele, daca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Văd că se face galben, cu mașina cam în dreptul semaforului, norma/logic/firesc și legal era ca mașina să-și continue drumul (mai ales ca pe cealaltă direcție nu era nimeni).

Legea lui blorin.

 

 

Colegule, fă un print screen la partea bolduită, printează imaginea şi înrămeaz-o, nu se știe dacă mai ai vreodată șansa de a decreta și alte legi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, nu vorbesc de lege, ci de modul în care interpretăm traficul, subconștient, când ne despart sute de mii de kilometri de momentul în care am obținut dreptul de a circula cu vehicule pe drumurile publice.

Când ești surprins de culoarea galbenă a semaforului, vezi ce spune chiar textul de lege.

 

Chestia asta nu o aplici ”a'proasta”, o bagi în puțul gândirii, o combini cu nivelul de conducere preventivă pe care l-ai adoptat, apoi decizi.

 

Eu spuneam, tocmai, că fiind ușor neatent (dacă eram neatent, mă plângeam pentru că moarte conservarilor!) puteam fi surprins în mod neplăcut de ceva ce, în mod firesc, trebuia să urmeze un anumit șalon comportamental

 

 

 

 

Art. 53

 

(1) Cand semnalul de culoare galbena apare dupa semnalul de culoare verde, conducatorul vehiculului care se apropie de intersectie nu trebuie sa treaca de locurile prevazute la art. 52 alin. (2), cu exceptia situatiei in care, la aparitia semnalului, se afla atat de aproape de acele locuri, incat nu ar mai putea opri vehiculul in conditii de siguranta.

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, bine, mersi de articol. Poate îmi explici și cum se face că ăla cu Lada era aproape în dreptul semaforului cînd s-a făcut galben și a oprit iar tu, care erai mai în spate ți-ai fi dorit să treci? A, stai, erai neatent...mă lași? De fapt îți doreai să forțezi galbenul și te-a surprins Lădoiul cînd a oprit.

 

q.e.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super înțeleptule, spune-mi, te rog, ce era de demonstrat?

 

Bănuiesc că ai fost în trafic de multe ori, mergând în coloană la semafor, se face galben când coloana e în mișcare și treci fără să intri pe roșu... Sau tu faci parte din cei care blochează traficul numai să fie 101% by the book?

 

Mea culpa, în aproape 25 de ani de condus am mai făcut câte una din asta, nu am avut vreun incident în trafic, am ajuns acasă întreg de fiecare dată și propovăduiesc, cu orice ocazie pe care o am, conducerea preventivă.

 

Deci, încă odată, ce ai demonstrat - în legătură cu topicul de față?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare ca motociclistul a gresit. Când mergi in spatele unuia care da semnal stanga e normal si legal sa te bagi prin dreapta. Daca ne gândim de fiecare data ca ala e nebun si poate trage brusc dreapta sa iti taie fata, ar insemna sa franam in fiecare situatie din asta, situatii care apar f frecvent, cu pericolul, eventual, sa incurcam circulatia sau sa ne ia cineva pe sus din spate. Cine dintre voi merge asa? Din pacate fara filmare nu cred ca ai sanse de castig. Faptul ca martorii iti sunt prieteni e un dezavantaj moral in instanta.

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapti trilema este: normal vs. legal vs. sigur. Dacă primele două sunt ok, pentru a treia trebuie adoptat un coeficient de risc, pe care îl adopți sau nu, în funcție de apetența fiecăruia la risc (calculabil!).

Ești mai preventiv, stai în banca ta, ești dispus să accepți riscul poți încerca să treci prin dreapta, iar dacă dă cu virgulă...asta e, e asumată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai voie sa depasesti prin dreapta, daca vehiculul din fata a semnalizat intentia de a vira la stanga si daca exista suficient loc.

Niciun expert cu mii de postari de mai sus nu a spus asta, toti dau inainte cu lovitura din spate.

Unii chiar au permisul moto obtinut de curand!

Asa repede se uita legislatia rutiera?

 

PS: daca tu crezi ca politia il favorizeaza pe cel cu duba, face abuz in serviciu, sau refuza adiministrarea probelor, te poti adresa DGA teleorman.

Editat de Sher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Las-o asa domne. N-are rost sa pierzi vremea cu asa ceva :))) in galati se circula diferit.

Timisoara e Timișoara, o tin sus si o spun cu voce tare !

Super înțeleptule, spune-mi, te rog, ce era de demonstrat?

 

Bănuiesc că ai fost în trafic de multe ori, mergând în coloană la semafor, se face galben când coloana e în mișcare și treci fără să intri pe roșu... Sau tu faci parte din cei care blochează traficul numai să fie 101% by the book?

 

Mea culpa, în aproape 25 de ani de condus am mai făcut câte una din asta, nu am avut vreun incident în trafic, am ajuns acasă întreg de fiecare dată și propovăduiesc, cu orice ocazie pe care o am, conducerea preventivă.

 

Deci, încă odată, ce ai demonstrat - în legătură cu topicul de față?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate fara filmare nu cred ca ai sanse de castig.

Cam așa stă situația :(

 

Super înțeleptule, spune-mi, te rog, ce era de demonstrat?

 

Era de demonstrat faptul că nu trebuia să fii uimit că ăla cu Lada a oprit.

 

Sau tu faci parte din cei care blochează traficul numai să fie 101% by the book?

 

Fac o grămadă de chestii interzise de codul rutier, în special referitoare la depășire

 

Mea culpa, în aproape 25 de ani de condus am mai făcut câte una din asta, nu am avut vreun incident în trafic, am ajuns acasă întreg de fiecare dată și propovăduiesc, cu orice ocazie pe care o am, conducerea preventivă.

 

Bravo, sincer te felicit!

 

Deci, încă odată, ce ai demonstrat - în legătură cu topicul de față?

 

Nimic.

 

l.e. Hai că ați pus-o de-o frăție, îmi plac fazele astea. Bravo ție darcocbr dacă și tu procedezi ca blorin, adică nu încerci să oprești cînd vezi galbenul și ești al doilea (adică ai timp suficient). Sper să nu fii surprins de vreun șofer de Galați care oprește la culoarea galbenă a semaforului.

Editat de zĂŽmbesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Mai incalc si eu unele reguli de circulație. Pe "fratele" Blorin nu am avut ocazia sa-l cunosc, crede-ma. Deci e valabil pt amandoi (voi) , n are rost sa pierdeti vremea pe subiectul acesta. Va salut :)

Cam așa stă situația :(

 

 

 

Era de demonstrat faptul că nu trebuia să fii uimit că ăla cu Lada a oprit.

 

 

 

Fac o grămadă de chestii interzise de codul rutier, în special referitoare la depășire

 

 

 

Bravo, sincer te felicit!

 

 

 

Nimic.

 

l.e. Hai că ați pus-o de-o frăție, îmi plac fazele astea. Bravo ție darcocbr dacă și tu procedezi ca blorin, adică nu încerci să oprești cînd vezi galbenul și ești al doilea (adică ai timp suficient). Sper să nu fii surprins de vreun șofer de Galați care oprește la culoarea galbenă a semaforului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare ca motociclistul a gresit. Când mergi in spatele unuia care da semnal stanga e normal si legal sa te bagi prin dreapta. Daca ne gândim de fiecare data ca ala e nebun si poate trage brusc dreapta sa iti taie fata, ar insemna sa franam in fiecare situatie din asta, situatii care apar f frecvent, cu pericolul, eventual, sa incurcam circulatia sau sa ne ia cineva pe sus din spate. Cine dintre voi merge asa? Din pacate fara filmare nu cred ca ai sanse de castig. Faptul ca martorii iti sunt prieteni e un dezavantaj moral in instanta.

 

 

Cand ala din fata pune semnal stanga, nu te repezi sa-l depasesti prin dreapta, pana nu te lamuresti ce manevra vrea sa faca: face stanga pe vreun drum, sau depaseste ceva. Daca-l vezi ca se incadreaza sa vireze stanga, te poti muta pe dreapta drumului sa vezi daca ai loc sa treci. daca merge ca prostul drept cu semnalizarea pusa, stai frumusel in spatele lui, pana intelegi de ce.

 

Din pacate colegului nostru ii trebuia ceva mai multa atentie si bagare de seama, mai ales ca vremea era asa cum era.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: dacă tot e de-o frăție, putem să ne adunăm toți trei...cu darco că împart aceleași străzi din vest, cu zâmbărețul că am împărțit, poate, cândva, aceleași străzi din Galați/Tecuci și că toți încercăm să ne simtem bine pe două roți!

 

Deci, pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...