Sari la conținut

Cum se repara scarita la suzuki gsxr k4?


Tyr
 Share

Postări Recomandate

Salutare, sper ca postez unde trebuie.

Am o dilema pe care nu stiu cum sa o rezolv. Posed un suzuki gsxr k4 si din pacate la scarita stanga din dreapta cea care se uneste si cu schimbatorul de viteze una dintre urechile ( sunt 2 de prindere ) cadrului s- crapat si am rams cu una din ele in mana. Daca era urechea scaritei o schimbam cu totul, dar in acest caz nuorea se poate. Problema este ca oricat de tare as strange surubul la cea functionala ii ramane un joc f mare la scarita ( in sus ) de vreo 5 cm si bineinteles ca intampin probleme majore in schimbarea vitezelor superioare.

Intrebarea mea pentru cine ma poate ajuta, chiar si cu un sfat este: cum naiba se repara?

Nu am momentan in cap decat solutia de a suda surubul direct pe cadru si acolo sa moara, dar nu as vrea sa fac asta decat ca si ultima varianta.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca inteleg bine, urechea care s-a rupt este pe cadru. Incearca sa o sudezi la loc? Sau gaseste o clema, ceva de care poti prinde scarita.

 

E destul de greu sa iti dam sfaturi asa, mai ales ca nu toti avem/am avut gsxr ca al tau. O poza ajuta intotdeauna.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la cineva care lucreaza finuţ si de calitate, iti curata ce a mai ramas din vechea ureche, iar in loc iti sudeaza o piulita normala. Sau, in loc de piulita, o bucşă prin care treci surubul si pui piulita de cealalta parte.

 

Pune poza pentru mai multe idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu se poate suda aceea ureche. Cel mai bine cauti un atelier sau vreun service care e dotat cu cele necesare si intrebi oamenii aia direct. Eventual sa te duci si cu motoru sa vada care e treaba. Spor!

Incerc sa dau ce o cunostinta care a avut o "broblema" de genu asta si s-a rezolvat prin sudura, dar nu mai stiu unde exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...