Sari la conținut

I got the FUN factor


Buggy
 Share

Postări Recomandate

Pareri fata de Ducati? Din ce an e? Cat a fost halatu?

Ducati ? care?

 

Supermoto nu se compara cu nici un alt fel de motocicleta.

Spun asta din experienta, am avut timp de 10 ani toate tipurile, de la SS la chopper, big enduro si am ajuns intr-un final la supermoto.

Am un XT660X care nu vad sa-l mai schimb cu nimic altceva.

Nu ma pot plictisii de el.

 

Bineinteles supermoto se preteaza la "distractie" pe viraje, drumuri relativ scurte.

Acum depinde si ce supermoto alegi, unul ca si XT660X poti sa mergi cu el si pana-n Grecia si inapoi, fara prea mult stress.

Cu un KTM sau CRF sau alt "supermoto" de curse trebuie sa te gandesti ca ai ore de functionare unde schimbi uleiul neaparat si alte intretineri mult mai rapide decat la un DRZ sau XT spre exemplu, care-l folosesti in regim de orice motocicleta normala.

Schimb ulei odata la 5-10k, depinde cum vrei.

 

Pentru cei care merg foarte mult in oras, stau in zone muntoase sau pline de curbe, nu fac ture lungi pe autostrazi le recomand din tot sufletul sa incerce asa ceva si o sa uite de alte genuri moto :)

 

PS: ideea nu este sa mergi tare cu un SS, ideea este sa mergi "tare" cu ceva ce NU POATE sa mearga tare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tocmai ce ma uitam la Supermoto Shenanigans pe youtube. :)

 

Heh. fac cum fac si cred ca la asa ceva o sa ajung si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cele care-s SM din fabrica nu ai treaba cu schimb de ulei la ore de functionare, schimbi ca la orice alt motor de strada.

La XT la mine intra 3L ulei, deci merg cu 300V linistit 5k sau daca mergi "lejer" mergi si mai mult.

Plus ca XT-ul este pe injectie, asa ca n-ai treaba cu carburatoare si reglaje!

 

Ma bucur ca-ti plac filmarile / postarile mele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca tot era vorba de enduro, m-am pricopsit si eu cu o portocala din asta, model 2012. nu pot sa spun ca-mi pare rau.

vroiam sa inlocuiesc un bmw 1150 gs adventure dar inca stau in dubii daca sa dau bmw sau nu.

oricum, e super fun pe drumuri virajate, iar pe coclauri e bestiala.

 

11872201_1111947175501915_41333698168610


» Post actualizat in 07 Sep 2015 18:20

si daca tot era vorba de enduro, m-am pricopsit si eu cu o portocala din asta, model 2012. nu pot sa spun ca-mi pare rau.

vroiam sa inlocuiesc un bmw 1150 gs adventure, dar inca stau in dubii daca sa dau bmw sau nu.

oricum, e super fun pe drumuri virajate, iar pe coclauri e bestiala.

 

11872201_1111947175501915_41333698168610

 

rezervorul e in spate sub sea, 12l (la drum intins mi-a consumat 4l la 100km).

la drumuri mai lungi seaua e cam incomoda, trebuie facut upgrade, din fericire sunt vreo 2 variante de luat in seama.

farul e o gluma buna :))) daca ai de mers noaptea trebuie musai upgrade ca nu vezi nimic.

as monta si un amortizor de directie.

momentan am tkc80 (spatele e cam gata si trebuie schimbat, dar probabil o sa iau aceeasi guma) si e incredibil ce pante urca si cat de bine se descurca prin padure.

daca nu esti atent si te scapi in gaz, sare pe o roata in primele doua viteze. si nu-s amator de wheelie. 690 cmc, 67 Hp la 140 kg (dry weight) zic ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca tot era vorba de enduro, m-am pricopsit si eu cu o portocala din asta, model 2012. nu pot sa spun ca-mi pare rau.

vroiam sa inlocuiesc un bmw 1150 gs adventure dar inca stau in dubii daca sa dau bmw sau nu.

oricum, e super fun pe drumuri virajate, iar pe coclauri e bestiala.

 

11872201_1111947175501915_41333698168610

» Post actualizat in 07 Sep 2015 18:20

 

rezervorul e in spate sub sea, 12l (la drum intins mi-a consumat 4l la 100km).

la drumuri mai lungi seaua e cam incomoda, trebuie facut upgrade, din fericire sunt vreo 2 variante de luat in seama.

farul e o gluma buna :))) daca ai de mers noaptea trebuie musai upgrade ca nu vezi nimic.

as monta si un amortizor de directie.

momentan am tkc80 (spatele e cam gata si trebuie schimbat, dar probabil o sa iau aceeasi guma) si e incredibil ce pante urca si cat de bine se descurca prin padure.

daca nu esti atent si te scapi in gaz, sare pe o roata in primele doua viteze. si nu-s amator de wheelie. 690 cmc, 67 Hp la 140 kg (dry weight) zic ei.

Un motor foarte pretabil si foarte ok pentru orice!

Bineinteles cu cauciucurile alea o sa faci "semi-enduro" ca de urcat penti iti trebuie ceva mai cramponat.

Daca nu te dai foarte mult pe dealuri si mergi sa zicem peste 50% pe asfalt vezi pirelli mt60 sau haidenau face ceva asemanator foarte foarte bune.

Am avut si am fost foarte multumit, urmatorul set il iau la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motor foarte pretabil si foarte ok pentru orice!

Bineinteles cu cauciucurile alea o sa faci "semi-enduro" ca de urcat penti iti trebuie ceva mai cramponat.

Daca nu te dai foarte mult pe dealuri si mergi sa zicem peste 50% pe asfalt vezi pirelli mt60 sau haidenau face ceva asemanator foarte foarte bune.

Am avut si am fost foarte multumit, urmatorul set il iau la fel.

 

gumele de pe ea sunt cam la sfarsitul vietii (spatele cel putin), dar cu toate astea am urcat pante destul de abrupte. nu e motor de hard enduro si experienta mea pe offroad se apropie de zero asa ca incerc sa nu ma hazardez spre zone extreme. am mai sarit calu da pana acum a fost ok. deci nu mi-ar trebui gume mai cramponate. plus ca pe langa offroad mai merg si pe sosea cand am chef.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ...pai am avut. 2 ducati iniante....nus ktm e total diferit si este adevarat ca dupa fiecare tura sunt cu zambetul pana la urechi si nu ma mai satur as merge non stop...

 

Partea cu intretinerea nu e scumpa deloc doar pretul de achizitie este destul de mare fata de alte sm japo...dar suspensiile si feeling ul isi merita fiecare leu...

 

App de far la 690 hmm...mie unul mimse pare f ok...chiar vad bine cu el...iar schimb de ulei ...cei de la ktm mi au zis ca pe la 5mii km e ok ca la orice moto general vb...si intradevar saua e cam incomoda tre unmpic de timp ptr acomodare ...planuiesc la anul si modelul enduro...:)))...bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...