Sari la conținut

LESBOS-OCT.2015


MIHAI VARADERO
 Share

Postări Recomandate

Daca vremea tine cu noi ,propun o excursie pe insula Lesbos incepand cu duminica(04.10.2015)sau luni(05.10.2015).Distanta pana la obiectiv este de aprox.800km.In prima zi mergem pana la Canakale(cam 630km)apoi pana la portul Ayvalik(cam 170km) de unde luam ferry(la ora 18).

Stam doua zile pe insula si apoi acasa.Tinand cont ca ziua va fi si mai mica la inceput de octombrie,cred ca ne vom opri la Edirne pentru somn(Ayvalik-Edirne cam 400km).

Pentru programul de ferry puteti consulta www.ferries-turkey.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am vorbit cu cineva care s-a intors acum o saptamana de pe insula.Refugiatii stau cuminti pe niste plaje pustii din aproprierea oraselor si sunt paziti de politia turca respectiv greaca.Nu au nici o problema cu turistii!!!


» Post actualizat in 18 Sep 2015 08:43

Banuiesc ca nu este nici o problema sa vedem insula cu cei mai multi refugiati.Din ce stiu eu motociclistii sunt barbati curajosi care nu se tem de niste amarati cu femei si copii in grija.Sau gresesc???


» Post actualizat in 18 Sep 2015 09:00

Frigider:nu este nimic gresit.Insula Lesbos este insula lesbienelor in mitologia greaca.Presupun ca stiai dar ai postat asa ,la misto!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit o intrebare. De ce "frigider", Frigider ?

* Frumoasa idee. La anu' cand imi voi fi sporit experienta in drumuri lungi, sa fiu sigur ca nu lesin pe drum, si ca ma tin de grup, voi fi "yes man". Sa faci poze pt care ramanem acasa. Asfalt uscat si nisip fierbinte !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxbat:oamenii vor sa auda daca in Turcia si apoi pe Lesbos sunt in siguranta,daca nu cumva refugiatii cei rai(cei care au plecat din Syria la sfatul rusilor!!!!) vor atenta la gs-urile lor de 1200,lucruri de genul asta.

Altfel se vor gasi fel de fel de motive penibile care de fapt ascund adevaratele motive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci misto???n au nici o treaba refugiatii cu nimeni.in plus..aia merg in eu nu in tr asa ca nici macar nu va intersectati la ferry.si..scuza ma..te stiam om serios si nu te inhaitai cu aia de bmm,iphone etc.vezi ca astia sunt defecti rau.am fost si eu cu unii si m am lecuit.ai grija ca hondele is la loc de cinste in lesbos,bmmurile sunt pe post de firsbike.aia chiar stiu care e valoarea si nu pun botu' la marketing nemtelean

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex:ba l-ai incercat cu mare succes.Ne-am cunoscut prin 2007 in petromul de la Giurgiu.Erai cu xx-ul si un grup de inca trei motoare si plecati in Bulgaria!!!

Deci se pare ca s-a putut!!!


» Post actualizat in 19 Sep 2015 09:10

Eu eram cu inca doi varaderisti(Alex si Gabi),tu mi-ai spus ca ai si varadero,apoi am facut schimb de numere de telfon.


» Post actualizat in 19 Sep 2015 09:16
Dar ce sa mai zic.Erau anii frumosi dinaintea crizei,benzina trei lei,totul mergea din plin!!!
» Post actualizat in 20 Sep 2015 15:20

Putem ajunge pe Lesbos si prin Grecia,mai precis din portul Kavala.Dar in acest caz trebuie studiat programul navelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, perioada aceea imi convine daca nu apare ceva cu munca, la mine e imprevizibil si daca e vreme buna. ma gandeam si eu la Lesbos dar e ceva distanta plus costurile mari cu ferry-ul din Turcia. dar studiem, vedem. o alta varianta ar fi intr-adevar din Kavala macar pana in Limnos. Daca nu, si Sithonia combinat cu muntii Pindului n-ar fi rau. decat sa stam mult pe ferry, mai bine ne dam. Oricum o trecere pe Makaza vreau neaparat, ca n-am avut ocazia pe aici, numai pe la celelalte puncte de frontiera.keep in touch. da-mi cerere pe facebook.

Editat de Bogdan Secelean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu BMW F 800 GS pe care nu pot sa-l adaug la profil, nu ma lasa sa editez.Can u help ? Despre post, ideea ar fi ca in principiu as merge in Lesbos dar mi se pare drumul cam lung dus-intors pe la Ayvalik pentru doar cateva zile si ferry cam scump de la turci pentru o distanta atat de scurta. Asa ca as prefera sa mergem din Kavala (unde ajungi intr-o zi) in Lesbos cu stop de o zi in Limnos. Apoi, ca idee, vrei neaparat Lesbos sau ar fi ok si celelalte variante propuse de mine (1. Kavala- Limnos sau 2. Sithonia combinat cu Pind ) ? Sau putem face Kavala-Limnos 1 zi -Lesbos 2 zile si inapoi pe la turci, cred ca ar fi cea mai buna varianta. trebuie sa vedem programul, durata si costul ferry-ului Kavala-Limnos-Lesbos inainte de a face un plan. Foxbat sau altcineva, some more information ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit niste informatii despre ferry Kavala - Lesbos http://paleologos.forth-crs.gr/english/npgres.exe?PM=BW

Ar fi cam 30 euro de persoana si 20 de motor. dureaza cam 10 ore, daca ar face escala in Limnos ar fi numai 4 ore pana acolo. plus 6 a doua zi, ar fi mai bine. Despre participare inca nu pot sa confirm, abia saptamana viitoare. Cine mai e anuntat ca vine ? Ai facebook sau vorbim numai aici ?

Editat de Bogdan Secelean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan:vorbim pe telefonul mobil.Lasa-mi numarul de telefon si te sun eu.

» Post actualizat in 24 Sep 2015 15:16

Nu stiu cum ai facut tu socotelile.Daca plecam din Kavala ne costa dupa cum spui tu 100euro,basca ca la banii astia stai toata noaptea pe punte.In mod normal trebuie luata cuseta pentru dormit,deci alti bani.

Daca plecam din Ayvalik costurile de traversare sunt de 60euro(dus-intors)fata de 100euro pe Kavala.

Dar pentru mine nu este problema,fac cum vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, nu-mi place deloc ce se intampla in Lesbbos in ultimele zile. Portul e full de imigranti, in fiecare zi ajung mii de oameni acolo, se bat cu politia, multi sunt cazati pe la hoteluri sau in corturi pe plaje, nu pare chiar o destinatie de vacanta relaxata. Nu as putea ramane indiferent cand as vedea live ce e acolo, e groaznic, inuman. N-ar fi mai bine sa o lasam pentru la anul cand se callmeaza si sa mergem acum undeva mai linistit si aproape- Halkidiki (Sithonia) sau Limnos ?

uite ce stiri am gasit cand cautam informatii despre Lesbos http://www.mediafax.ro/externe/confruntari-pe-insula-greaca-lesbos-intre-imigranti-si-politisti-video-14701707

http://www.theguardian.com/world/video/2015/sep/18/lesbos-inundated-refugees-battle-to-reach-athens-video

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...