Sari la conținut

Suspensii Hyperpro - pareri de la utilizatori


ccuculas
 Share

Postări Recomandate

@superbec: poate am înțeles greșit ideea cu mersul la piață. Dacă ai zis același lucru cert aveai dreptate așa ca mea culpa. Mie mi-a sunat ca mă iei peste picior. Sa fii vesel

» Post actualizat in 30 Sep 2015 20:51

 

pai eu sunt vesel tot timpu :)

 

din ce am inteles eu pana acum, esti multumit de prestatia pe asfalt si nemultumit pe drumuri proaste/forestiere, aici nu pot sa te ajut pentru ca eu nu ies de pe asfalt, stiu insa ca nu se pupa una cu ailalta, adica trebuie sa faci un compromis

ti-au mai raspuns si cativa colegi care merg offroad, dar nu s-a pupat cu validarea alegerilor si le-ai dat discard direct.

 

intre wilbers si hyperpro nu stiu ce sa-ti recomand, eu am arcuri hyperpro pe fata si sunt multumit , pentru un buget limitat poti sa te uiti si la YSS, nu sunt asa cunoscuti dar calitatea pare foarte ok

 

repet, daca n-ai mult peste 80 kile (inca n-ai binevoit sa ne luminezi asupra faptului) faci o investitie mare pentru un castig foarte mic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbec Am 85 kg. Pe drum prost face urat grav. Neașteptat de urat. Inclusiv pe drum valurit, dalta, cu dâmburi zici ca se destrăma toată.

@cesar: de ce nu sunt recomandate progresivele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt nepriceput, habar nu aveam ca am arcuri progresive.

 

probabil vrea sa zica 'cu comportament progresiv'

 

vrei te rog sa argumentezi de ce cele liniare sunt mai bune?

 

la liniare e pe alese, la progresive e 'one-size-fits-all' in genere. see above.

» Post actualizat in 01 Oct 2015 17:23

Sa nu uiti ca cu cit moi suspensia, va trebui sa mergi mai incet.

 

moale fiind arcul? compresia? sau rebound?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arcului. Cu suspensia moale se merge normal, pt viteze mari , suspensia se intareste. Compresia si reboundul doar regleaza vitezele de compresie si revenire.

 

moale fiind arcul? compresia? sau rebound?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arcului. Cu suspensia moale se merge normal, pt viteze mari , suspensia se intareste. Compresia si reboundul doar regleaza vitezele de compresie si revenire.

 

aham. apai... nu-s ce sa zic - dar parerea mea e ca parerea ta nu-i buna... arcul se regleaza static. restul dinamic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

liniare poti sa iei pe kilele tale. progresive mai greu. ideea e ca pana la urma si liniarele si progresivele, din cum e facuta suspensia (si fatza si spate, pe spate, daca n-ai doua tuburi legate intre cadru si ax roata, desi si acolo, dar mai putin decat la suspensii mai moderne pe spate) cam se comporta progresiv oricum... asa ca avantajul de la progresiv ar fi? unde? doar in capat de cursa, teoretic....

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aham. apai... nu-s ce sa zic - dar parerea mea e ca parerea ta nu-i buna... arcul se regleaza static. restul dinamic.

Parerea ta. Ar fi simplu sa scoatem arcul din sistem si sa lasam doar niste valve. Intrebare: daca nu exista arc, furca s-a compresat cu o viteza mica, cine impinge furca inapoi? Sau daca arcul e foarte, foarte tare, scoatem de tot hidraulica, se mai comprima ceva? Cind inmoi un arc trebuie sa inmoi si hidraulica, cind intaresti arcul, la fel si valvele.Hidraulica are un ecart de reglaj, daca scoti 10kg de la arc, poti ajusta si valvele dupa noul arc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea ta. Ar fi simplu sa scoatem arcul din sistem si sa lasam doar niste valve

 

cred ca sunt sisteme...

 

Intrebare: daca nu exista arc, furca s-a compresat cu o viteza mica, cine impinge furca inapoi?

 

arcul. pana spre saupeste reglaj static (daca e peste e treaba oloiului si valvelor, nu). ca asta face el. pana la baseline. adica cum iti tre tie static / cu tine calare, echipament si pasagera :)

 

Sau daca arcul e foarte, foarte tare, scoatem de tot hidraulica, se mai comprima ceva? Cind inmoi un arc trebuie sa inmoi si hidraulica, cind intaresti arcul, la fel si valvele.

 

as zice ca invers?

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu sunt tot mai confuz. Puteți explica în diverse scenarii ce se întâmplă să mă edificiu? Respectiv dacă schimb pe progresive ce feeling am?

Daca tot ti-am dat pontul cu Wilbers iti mai dau unul: nu stiu de ce astepti tot felul de pareri si nu apelezi direct la producator, vezi ca ti-am subliniat unde trebuie sa intrebi tot ce te framanta ;) image.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...