Sari la conținut

accident soseaua pantelimon


Marian Vladau
 Share

Postări Recomandate

Pe 30 septembrie ora 19 , adica aseara am avut un accident usor , caz clasic iesit masina de pe straduta laterala frane puternice pana la momentul impactului, cand motoreta s-a oprit in roata masinii vinovatului si eu m am imprastiat pe sosea. Aseara am fost la service sa vedem daunele motoretei se pare ca e stramba furca si jugul si cadrul de bord . Si am hotarat sa mergem la politie sa rezolvam problema astazi. Astazi de dim am fost la politie au aparut dintr o data o gramada de colorati cu amenintari ca ce imi trebuie mie motoreta el a luat masina si a dus o acasa . Colaratii amenintari la politie catre mine ca ma taie ca data viitoare o sa intre el cu masina in motociclisti. Si etc stie toata lumea cum e situatia . Intre timp aseara neavand dureri plin de adrenalina am fost acasa acum la politie si de acolo m au trimis la spital sf pantelimon. Au venit ca imi dau 10 mil ca 15 si etc au impresia ca notoreta e bicicleta. Treaba s a imputit acum urmez firul normal al povestii spital medic legist julituri umflat vanat picior plus sold plus umat. Si apoi din nou la politie declaratii si etc . Acum nici macar nu mai vrea sa recunoasca ... asta este mare atentie pe viitor si asta ptr ca aveam 40 50 maxim ... daca aveam mai mult nu mai eram aici

Editat de Marian Vladau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca stie baiatul asta de la Timisoara cum e cu epava si nu aia care chiar s-au uitat la ea.

 

Motorul e dauna totala AFAIK. Roata fata e mutata din jug cativa centimetri buni. Posibil si furca indoita. Cu piese noi in reprezentanta probabil valoarea de reparatie > valoarea motocicletei la momentul accidentului => dauna totala.

 

Oarecum previzibil sa te lucreze asa. Data aviatoare chemi politia si nu te ridici de jos pana nu ajunge salvarea.

E bine ca ai pozele din telefon. Daca ai martori la accident, da-le numele si numarul de telefon la politie. Daca ala si-a reparat masina cum avea de gand, fara acordul politiei, e caz penal (cod rutier art. 93 alin. 2).

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce nu iti da asigurarea. Si de aici intrebarea: ARE ASIGURARE?

 

Auzi la el "ce iti trebuie motocicleta" mai urma sa zica " iti dau un tv si cand n-ai ce face te uiti la tv"

 

Antonescuuuu unde esti???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-l dracului de motor. Mai ales ca tu erai si lovit, musai trebuia chemata salvarea. De acolo se rezolvau de la sine lucrurile - chiar daca aveai simple contuzii si iti dadeau drumul acasa, tot venea politia, faceau masuratori, poze, tot tacamul.

 

Acum ala normal ca o da sucita - aseara te-ai dus cu el pe motor la service si acum brusc apari la politie ca te doare aia si aia... De unde stie ala ca tu nu te-ai atuncat pe scari ca sa te dai lovit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Bosch, m am referit la reply ul celui dinaintea mea. Iar din cauza unui jug nu ti-o considera dauna totala nici daca faci ca maimuta !

E bine ca stie baiatul asta de la Timisoara cum e cu epava si nu aia care chiar s-au uitat la ea.

 

Motorul e dauna totala AFAIK. Roata fata e mutata din jug cativa centimetri buni. Posibil si furca indoita. Cu piese noi in reprezentanta probabil valoarea de reparatie > valoarea motocicletei la momentul accidentului => dauna totala.

 

Oarecum previzibil sa te lucreze asa. Data aviatoare chemi politia si nu te ridici de jos pana nu ajunge salvarea.

E bine ca ai pozele din telefon. Daca ai martori la accident, da-le numele si numarul de telefon la politie. Daca ala si-a reparat masina cum avea de gand, fara acordul politiei, e caz penal (cod rutier art. 93 alin. 2).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-l dracului de motor. Mai ales ca tu erai si lovit, musai trebuia chemata salvarea. De acolo se rezolvau de la sine lucrurile - chiar daca aveai simple contuzii si iti dadeau drumul acasa, tot venea politia, faceau masuratori, poze, tot tacamul.

 

Acum ala normal ca o da sucita - aseara te-ai dus cu el pe motor la service si acum brusc apari la politie ca te doare aia si aia... De unde stie ala ca tu nu te-ai atuncat pe scari ca sa te dai lovit?

 

ai dreptul sa iti modifici declaratia daca nu ma insel in maxim 30 de zile, iar in general de la frica - spaima - adrenalin, durerile nu apar pe loc, spun asta pt ca am avut un accident de masina am fost ok pe moment iar urmatoarea zi nu puteam sa imi misc gatul.

 

E bn ca ai fost la politie si nu ai facut vreo amiabila cu el, daca nu ai 11 zile de spitalizare nu prea au ce sa ii fac (asta daca nu sa modificat ceva cu 11 zile auzisem ceva) amenda si sa te judeci cu el daca vrei daune morale etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu dupa primul post, care e atat de inteligent, nu stii nici ce e acela un jug. O arzi cu presupuneri. Stai jos!2!

in mod normal, as mai fi comentat, da' daca am vazut avatarul ala inspaimantator, cu ursulet si bereta...gata, nu mai zic nimic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gulliver 11 pe vechiul cod. 91 pe asta nou. Eu nu inteleg, pe voi la scoala aia nu v.a invatat? Accident pe motor = 112 in toate cazurile? Gen nu ai patit nimic si e vina aluia? Da.te lovit. Tu cu adrenalina nu simti nimic. Un amic si.a fupt ambele picioare intr.un accident recent, fracturi deschise si el voia ajutor sa se ridice ca il trecea pipi...nu realiza ca e intr.o balta de sange....accident moto mereu suni la ambulanta. Nu amiabile, nu te sui inapoi pe motor daca zici tu ca te simti ok. Speta de la Judetean de urgenta prahova: motociclist ajunge pe picioarele lui la urgenta si spune ca a avut accident 5 strazi mai departe de spital...il iau asistentele il baga la raze, nimic rupt la oase. Il baga la ecograf...organe zdrente. Hemoragie interioara destul de puternica. Il baga de urgenta in operatie si nu mai iese din anestezie. El a ajuns pe picioarele lui la urgenta...se simtea bine, din cauza adrenalinei, dar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parcă nu mai pricep nimic.

Deci cum sta treaba pana la urmă?

Adică ce zice poliția?

Faceți amiabilă până la urmă? Adică tu sa iti faci motorul de pe asigurarea lui ăla cu mașina

Ăla cu mașina are asigurare și Itp valabil?

Copie după buletinul boului de la volan ai?

Să îl dai în judecată pe ăla cine știe câți minim 2-3 ani durează și timp pierdut și nervi...

Bine ca ai scăpat tu bine fără fracturi sau mai rău.

Dacă a vrut sa iti ofere bani ceva nu e ok aici.

Poate nu are permis sau Itp sau asigurare sau e furată mașina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr un final s a petrecut asa cum trebuia de la inceput spital echipaj de politie la fata locului, masuratori, poze la moto. Ca masina cucu. Erau camere de filmat in intersectie un nene ft de treaba a spus ca le da filmarea politistilor. Totul este ca la carte, cu intarziere de 16 ore , dar e ok. Concluzie accident moto 112. Clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr un final s a petrecut asa cum trebuia de la inceput spital echipaj de politie la fata locului, masuratori, poze la moto. Ca masina cucu. Erau camere de filmat in intersectie un nene ft de treaba a spus ca le da filmarea politistilor. Totul este ca la carte, cu intarziere de 16 ore , dar e ok. Concluzie accident moto 112. Clar.

Sanatate si bafta mai departe . Ai invatat pe pielea ta ca 112 te scuteste de multe alte probleme .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce porcarii debitezi !

Se numeste trol de ocazie.. are la avatar in poza un model moto, iar la profil altul.

Dupa ce l-am intrebat de ce nu apare la nicio intalnire ducati, nici ca a mai dat vreun semn..

 

 

 

in mod normal, as mai fi comentat, da' daca am vazut avatarul ala inspaimantator, cu ursulet si bereta...gata, nu mai zic nimic :D

fa un bine.. da-ti delete userului.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Live and learn, my skinny friend. Sa-ti fie invatatura de minte.

Motorul ala se face iarna asta, cu cateva sute de euro, da se face.

Tu te repari mult mai greu.

La asigurari sa bagi si echipamentul: ghetele (noi, din cate tin minte), casca si genunchierele. Au suferit accident si nu mai prezinta siguranta.

 

La politie vezi ca trebuie sa iei de la el asigurarea, PV-ul politistului si o copie dupa buletinul vinovatului. Sa nu uiti sa iei copia dupa buletin, in caz ca contesta PV-ul si castiga, asigurarile or sa-ti ceara banii inapoi si o sa trebuiasca sa-l dai tu in judecata pe el pe urma. Si atentie mare sa-i dictezi politaiului sa scrie in PV la daune atat ce ai tu pe lista de avarii cat si echipamentul. Sa nu uiti nimic din partile avariate, ca pe urma la asigurari nu ti le trec la daune.

 

La asigurari cand deschizi dosar de dauna sa ceri sa se deplaseze un expert la motor, ca nu-l poti aduce pana acolo (e mai ieftin decat sa-l duci pe platforma pana la ei). Apoi pistoneaza-i cu intrebari daca mai lipseste ceva de la dosar. N-or sa-ti zica de bunavoie, din contra, sunt fericiti daca le lipsesc acte, ca nu vor misca un deget pana dosarul nu e complet.

 

Avand in vedere daunele, cel mai probabil o sa fie dauna totala (costurile de reparatie > valoarea de la momentul accidentului). In cazul asta poti alege reparatia in regim propriu (la ce atelier vrei tu) si ei or sa-ti dea o suma de bani + o sa poti pastra epava. Vezi cum negociezi.

 

De banii aia ia-ti intai echipament complet, pe urma mai vezi tu cu ce repari mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci. Motorul merge pe rotile lui, adica e in regula e strambata putin furca si cadrul de bord, carena dreapta crapata si carena spate julita , dar merge impactul a fost minor, eu sunt ok, intr-adevar am uitat de echipament sa il trec la daune , si le-am aratat in protbagaj cand au venit sa faca investigatii. Geaca rupta ghete zgariate , aparatori geninchi sgariate nue rau ale mele.casca nu are nicio zgarietura nu am ajuns si cu capul de pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri seara am fost chemat la politie din nou sa dau declaratie. Se pare ca "soferul" care a dat peste mine nu are permis.

Mereu citeam aici la rubrica accidente si ma gandeam ca eu sunt atent, nu fac accidente, eu conduc preventiv, imi ies mereu boi in fata , dar i-am ocolit la timp, i-am evitat, dar de data asta nu am reusit pentru ca asta chiar m-a cautat sa dea peste mine, era un tigan cu minte 0.

In concluzie tiganul va face puscarie cu executare, masina pe care o conducea era a unui avocat. El va fi dat afara de la barou pentru ca i-a imprumutat masina tiganului fara permis. Mai departe eu va trebui sa dau tiganul in judecata pentru reparatia mobrei. Bani de echipament, de timp pierdut , pentru ca a trebuit sa stau ore suplimentare la munca , cat va dura procesul si recuperarea banilor , nu se stie sper doar sa aiba ceva bunuri pe numele lui.

Concluzie 2 roti sunt periculoase . Ca o paranteza(este si vina mea ca aveam vreo 50 km/h de abia plecasem de pe loc afara era frig cauciucuri supersport reci nu am avut deloc aderenta la franat m-am dus cu frana sanie pe ambele roti pana in masina. trebuia sa merg mai incet vreo 30 pana mi s-ar fi incalzit cauciucurile sau macar sa fi iesit de pe stradute, pentru mine e o lectie asta . mai frig de 17 grade nu mai scot motoreta cu cauciucuri supersport doar daca este neaparat nevoie si mers mai atent).

Multa bafta, tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...