Sari la conținut

Accident motociclist vs pieton pe nepermis 02-10-2015 Petrosani-Vulcan


TrekOut
 Share

Postări Recomandate

http://www.avantulliber.ro/2015/10/02/femeie-spulberata-de-un-motociclist/

Astazi am fost si eu in zona, dar nu am vazut nimic.

 

Imi este si mie teama de astfel de accidente, f greu de evitat daca se angajeaza in trecere pe nepermis in fuga.

Intrebare: Ce pateste motociclistul in aceste cazuri ?

Editat de TrekOut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cunostintele mele procedura este urmatoarea: esti obligat sa suni la 112 si sa declari accidentul.

 

Vor veni salvarea si politia. Salvarea se va ocupa de victima (si de tine daca esti accidentat), apoi politia iti va verifica documentele si alcoolemia cu etilotestul. DUPA ACEEA politia te va duce la UPU pentru a se lua probe de sange in vederea stabilirii alcoolemiei.

 

Dupa aceea se iau declaratii si de la tine si de la victima. Ti se deschide dosar pentru vatamare corporala din culpa, care la finalizarea cercetarilor se incheie cu NUP (neinceperea urmarii penale).

 

Tu ai libertatea sa faci plangere si/sau sa dai in judecata victima pentru producerea accidentului si sa iti recuperezi banii pentru repararaea motocicletei. Desi sansele sunt minime merita incercat.

THE END

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.avantulliber.ro/2015/10/02/femeie-spulberata-de-un-motociclist/

Astazi am fost si eu in zona, dar nu am vazut nimic.

 

Imi este si mie teama de astfel de accidente, f greu de evitat daca se angajeaza in trecere pe nepermis in fuga.

Intrebare: Ce pateste motociclistul in aceste cazuri ?

sti cumva cine e baiatul? e poza reala din link?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi este confuza imaginea, incercam sa imi dau seama unde e facuta poza.

Gardul pare inainte de giratoriul cu Kaufland, dar ma da pe spate linia galbena de pe carosabil.

Nu stiu despre cine e vorba. Daca aflu o sa iti spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti se deschide dosar pentru vatamare corporala din culpa, care la finalizarea cercetarilor se incheie cu NUP (neinceperea urmarii penale).

 

Tu ai libertatea sa faci plangere si/sau sa dai in judecata victima pentru producerea accidentului si sa iti recuperezi banii pentru repararaea motocicletei. Desi sansele sunt minime merita incercat.

THE END

Corectie: nu TI se deschide nici un dosar penal pentru ca nu esti invinuit de nimic; se deschide un dosar de cercetare penala, in cadrul caruia ai calitate de parte vatamata (daca esti ranit) sau martor.

 

Permisul nu se retine decat daca exista motive sa fii invinuit, altfel e doar un abuz al politistilor fata de soferi (sau motociclisti) fraieri care nu stiu legea.

 

Si pagubele le recuperezi prin proces civil in care castigi 100%; problema cu recuperarea este daca vinovatul are venituri sau bunuri care sa acopere paguba (adica executarea e partea cea dificila).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe perioada cercetarilor permisul este suspendat RETINUT. Se merge pe dovada. De pistonat la procuror sa urgenteze rezolvarea cazului, altfel stai vreo 3-4 luni pe dovada.

Doar dreptul de conducere se poate suspenda, ceea ce nu e cazul in situatia asta.

» Post actualizat in 03 Oct 2015 06:41

Ti se deschide dosar pentru vatamare corporala din culpa, care la finalizarea cercetarilor se incheie cu NUP (neinceperea urmarii penale).

Se deschide un dosar de cercetare penala pentru accident cu vatamare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe perioada cercetarilor permisul este suspendat. Se merge pe dovada. De pistonat la procuror sa urgenteze rezolvarea cazului, altfel stai vreo 3-4 luni pe dovada.

Te poti numi norocos daca mergi cu dovada 3 luni, La mine a durat 10 luni ceva similar dar cu auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

defineste pistonat.

Iti definesc eu: cerere catre procurorul sef pentru a dispune urgentarea cercetarilor. La mine s-a rezolvat dosarul in 2 (doua) zile dupa ce statuse intr-un teanc vreme de 5 (cinci) luni. M-il tot arata secretara cand ma duceam sa prelungesc dovada. Si tot ea m-a invatat cu cererea, dupa ce am facut un pic de scandal pe-acolo dupa ce n-am putut conduce in UE cu dovada.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul este bine ?

Femeia accidentata ?

Ai ceva detalii mai recente?

da el e ok, femeia a traversat aiurea in dreptul statiei de pompieri, e lovita la picior(nu e grav), motorul un gpz, far-carene sparte, viteza aprox 40km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...