Sari la conținut

Identificare motocicleta modificata


Postări Recomandate

cstelia, e vice versa.

Adica: la aducerea in tara se face Autentificare, Identificare si ITP. Daca e deja inmatriculata in tara se face Identificare. Se face si ITP daca acesta a expirat..

Nu stiu voua ce v-a scris RAR-ul pe chartiile alea, dar mie la ultima mobra cumparata mi-au eliberat "Certificat de autenticitate"... Deci am facut autentificare.

» Post actualizat in 17 Dec 2015 14:56

Ai văzut Kollareee,repetă!

Mai gandeste-te. Cand ti-ai cumparat mobra ce scria pe hartia de la RAR? Io o am inca acasa.

 

http://www.rarom.ro/RO/article--Cum%20ob%C5%A3ine%C5%A3i%20Certificatul%20de%20Autenticitate%20la%20schimbarea%20de%C5%A3in%C4%83torului--123.html

» Post actualizat in 17 Dec 2015 14:58

Si pentru mobre sau masini SH import UE tot certificat de autenticitate se elibereaza.

http://www.rarom.ro/RO/article--Condi%C5%A3ii%20de%20eliberare%20a%20C%C4%83r%C5%A3ii%20de%20Identitate%20pentru%20vehiculele%20care%20au%20fost%20%C3%AEnmatriculate%20%C3%AEn%20Uniunea%20European%C4%83--197.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pînă la urmă nici nu conteză cum se spune corect, toată lumea a înţeles despre ce e vorba. Acum înţeleg cum ai făcut peste 7k de postări.

Cand mai ai dileme d-astea intreaba-ma si-ti spun; n-are rost sa te incordezi prea tare, poate deveni periculos pentru creier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa scade credibilitatea, imaginea si nivelul acestui forum. Si apoi ne miram de ce nu ne respecta altii ...

 

La noi este important sa-i corectezi pe altii. Cum a pus cineva o cratima aiurea sau a mancat o litera, trebuie sa sari pe el, sa-l faci de tot rahatul si sa-l scoti in fata, sa-l vada toti.

Da-l in plm pe initiatorul topicului, cu probleme lui cu tot. Eu trebuie sa fiu lup moralist, sa vada altii cat de bun sunt, in nici un caz sa incerc sa ajut pe altii.

Salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pana la urma problema ramane fara un raspuns exact. De fapt rezolvarea tine de in ce ai calcat cu o zi inainte sau de neveste mai mult sau mai putin futacioase. Se merge cam la ghici, asa cum se lucreaza in general in romanica noastra.

 

Intre timp am inceput sa cam renunt la idee, sunt prea multe/mari problemele...cel putin in primul caz descris de mine. Plus ca tipul care vinde motocicleta e un pic (cuvant urat) (sau poate autist), inca putin si ma rog de el sa-i pun cateva mii de euro in mana iar el nu e in stare sa-mi dea niste raspunsuri simple.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pana la urma problema ramane fara un raspuns exact. De fapt rezolvarea tine de in ce ai calcat cu o zi inainte sau de neveste mai mult sau mai putin futacioase. Se merge cam la ghici, asa cum se lucreaza in general in romanica noastra.

 

Intre timp am inceput sa cam renunt la idee, sunt prea multe/mari problemele...cel putin in primul caz descris de mine. Plus ca tipul care vinde motocicleta e un pic (cuvant urat) (sau poate autist), inca putin si ma rog de el sa-i pun cateva mii de euro in mana iar el nu e in stare sa-mi dea niste raspunsuri simple.

 

Intrebarea pe care tu ai adresat-o este una foarte buna, insa nu are un raspuns concret pentru ca noi, cei care am facut cateva (altii au facut zeci!) autentificari / omologari / identificari, ne-am dat seama ca nu exista o practica unitara la nivelul tarii, ba chiar nu exista una la nivel local, la aceasi unitate RAR !!!. Unii au trecut cu toba Yoshimura, altii au picat. Unii au trecut cu nush ce roata, altii nu.

 

Ce sa iti zic, ca eu cu un motor cu toba neomologata am picat (si pe buna dreptate, nu acuz pe nimeni) si cel care venea dupa mine a trecut, nu cu una, cu 2 tobe goale, a trecut !? Conteaza mai putin.

 

Singurul lucru sigur e LEGEA, care proasta sau buna asa cum e, scrie acolo ca daca nu corespunde cu manualul, nu trece. Folosesti informatia pe care ai primit-o cum consideri, iti asumi responsabilitatea si faci cum consideri ca e mai bine. Iti doresc mult succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa scade credibilitatea, imaginea si nivelul acestui forum. Si apoi ne miram de ce nu ne respecta altii ...

 

 

La noi este important sa-i corectezi pe altii. Cum a pus cineva o cratima aiurea sau a mancat o litera, trebuie sa sari pe el, sa-l faci de tot rahatul si sa-l scoti in fata, sa-l vada toti.

Da-l in plm pe initiatorul topicului, cu probleme lui cu tot. Eu trebuie sa fiu lup moralist, sa vada altii cat de bun sunt, in nici un caz sa incerc sa ajut pe altii.

Salut.

 

Va plangeti ca scade calitatea, dar cand va atrage unu' atentia ca scrieti incorect romaneste sau ca nici macar nu stiti ce documente va elibereaza RAR-ul sariti de curr in sus!

Aveti impresia ca o sa creasca credibilitatea sau calitatea continutului forumului cu scris de semianalfabet sau cu informatii eronate sau inexacte?!

» Post actualizat in 17 Dec 2015 18:48

Si pana la urma problema ramane fara un raspuns exact.

Pentru ca nu se poate da un raspuns exact. Pentru ca asa vor muschii alora de la RAR si alora de ar trebui sa-i controleze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...