Sari la conținut

verificare bord Ducati cu diagrama electrica


Postări Recomandate

Am bord de Ducati Monster si vreau sa aflu daca intr-adevar are kilometri 0 inainte de a-l vinde.

 

Cum il aprind ? Daca poate cineva sa imi spuna unde leg bornele bateriei, m-ar ajuta.

Descrierea pinilor bordului e in poza, dar daca e nevoie de diagrama completa ,am atasat si manualul , este pe ultima pagina.

Multumesc.

 

 

 

 

post-10285-0-26128600-1452539340_thumb.jpg

ACFrOgAV3uW_MDGtMbH-JW_TQgzOYLaFwoOhjHRbfXzzcOho35P6T7hDvQirLtKOUE7koeWhHUCkTX_jrRwxjyGACvQb2lx42Lq1NoQ8WEE8QhD2lUQ5FCPrVrjB2NU=.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Din punctul meu de vedere, as aplica un semnal dreptunghiular cu amplitudine de 5V c.c conectat la SnS 5V(+) si SnS Gnd(-). Dar, aici ai nevoie de un generator de frecventa care sa-ti genereze forma de semnal cu amplitudinea de 5V , ex. poti alege 500Hz pentru o indicatie de zeci de km. Ceilalti pini sunt pentru alimentarea LED –urilor, si mai ai cele doua semnale CAN( low si hight), dar nu poti s faci nimic aici, sunt semnale de “data bus” protocol intre toate sistemele electronice, inclusiv ECU. Totusi ceva este ciudat, in principiu la un bord care are LCD daca se aplica semnal de plus si minus pe intrari, cum este la Vbat 1, 2 si Gnd(minus) se aprind segmentele de LCD( optul de cifra) pentru 2-3 sec, si Geo a precizat mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca bordul sa primeasca semnal de ''wake-up'' prin CAN de la ECU, nu ai cum sa stii ce fel e gandit sistemul.

Eu n-as aplica nici o tensiune pe alti pini decat cei marcati evident cu Vbat fara sa am o descriere clara a rolului fiecarei borne.

Chestia cu semnalul dreptunghiular nu are logica, daca pinii aia SNS ar fi intr-adevar cei pentru senzorul de viteza ( posibil sa fie, posibil sa nu fie), bordul oricum s-ar aprinde si fara acel semnal pe care in mod normal l-ar primi doar in mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata,pe acest principiu merg si eu..nu stii cum a fost gandit bordul si ce comunicatie are pe CAN. Daca nu se activeaza prin alimentarea de baza,mai mult ca sigur mai are un semnal care "da trezirea" cum zice "Binox" din ecu si initiaza comunicarea. Nu cred ca este sanatos sa testezi cu tensiune pe anumiti pini daca nu stii clar cu ce se ocupa.

Parerea mea de mecanic,acum baietii cu aptitudini electronice poate stiu mai multe secrete...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...