Sari la conținut

Kawasaki KLE 500 - totul despre


Postări Recomandate

Nu am mai updatat situatia deloc pe aici, asa ca....

 

Consumul la motorul meu (model 2006 cu 9000 km) este de 5,8% in oras si sub 5% in afara. Stilul de mers este ceva de genul: schimb viteza pe la 4500 rpm si nu tin neaparat sa fiu mereu primul la semafor (adica nu accelerez brusc). Acest consum l-am obtinut mergand 30% din km cu pasager si in afara cu o viteza de 110-120.

Viteza maxima atinsa a fost de 170 km/h fara pasager si 160 km/h cu pasager. Senzatia la 170 km/h nu este atat de ok, de fapt mi se pare foarte nesigura la viteza aceea. De la 150 km/h in sus incepe sa vobleze (asta cred datorita topcase-ului). In orice caz ca sa pot sa ating vitezele mentionate trebuie sa musc bine din ghidon si sa ma cuibaresc sub acel rahatel de parbriz ca altfel fac ca un steag in vant.

Schimbul de ulei l-am facut la 5500 km si nu stiu ce au pus cei de la United, acum la 10000 o sa pun motul 300v 10w40 full sintetic. Mentionez ca ii curat lantul si il gresez la fiecare 1000km, daca merg pe asfalt si la fiecare 500km daca ies cu ea in off.

In ciuda review-urilor proaste din afara si din tara, mi se pare un motor excelent pentru Romania. Infrastructura nu ne permite sa avem motor mult mai puternic (poate pe la vreo 70 cp asa) iar pentru cele 2 zile pe saptamana de picnic isi face excelent treaba in off-road. Este destul de greu pentru niste poteci de padure, dar incaltat cu cauciucuri corespunzatoare cred ca nu te face de ras :ok:

 

O sa mai revin eu cu detalii :D

 

Pe cand o intrunire a KLE-istilor, sa gasim o solutie pentru cele 2 probleme majore care le am eu cu motocicleta asta: 1 - un cric central; 2 - un parbriz mai maricel cu vreo 10-15 cm asa :moto:

Editat de Prafuit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 484
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma bag .... :ok:

 

 

 

pareri proaste afara nu sunt decat in revistele de specialitate, si alea sunt doar din cauza celor doi cilindrii in linie si a motorului cu turatie mare .... posesorii sunt foarte incantati si suparati ca s-a scos din productie

 

cric central exista de cumparat la SW mototech dar cam costa ..... si tot de la strainataturi il poti procura

parbriz inalt se poate cumpara aftermarket .... de afara :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca deja suntem 2 este bine :moto:

 

Eu zic sa stabilim o seara in cursul saptamanii (ex: joi) dar nu joia asta ca e prea din scurt. Hai sa zicem Joi 07.08.2008 la ora 19:30 undeva in fata la Academia Militara/ Polivalenta/sau orice alta locatie vreti voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3, ca ma bag si eu

Tot din Bucuresti, asa ca este ok. Am un KLE din 91, prima editie :moto:

Dar sa stabilim cu cev avreme inainte, sa-l scot la plimbare.... ca altfel vin calare pe un chopper :ok: aia este moto de zi cu zi in Bucuresti

Editat de bilutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3, ca ma bag si eu

Tot din Bucuresti, asa ca este ok. Am un KLE din 91, prima editie :ok:

Dar sa stabilim cu cev avreme inainte, sa-l scot la plimbare.... ca altfel vin calare pe un chopper :D aia este moto de zi cu zi in Bucuresti

 

de ce? :moto:

 

 

e mai confortabil chopperul? stiu ca nu strange privirile fetelor .... in 3 ani una singura s-a uitat dupa mobra mea si aia probabil doar de "vai ce mobra urata" ..... dar ca si manevrabilitate in trafic e de 10 ori peste chopper

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e mai confortabil chopperul :moto:

Plus ca al meu este unul mic, de 250 cm3. Deci consuma mai putin, pe jumate fata de KLE, si ma misc foarte repede cu el in trafic..... Este adevarat ca nu am aceeasi vizibilitate cum am pe KLE, dar oricum nu ma grabesc nicaieri... Mai bine in siguranta la sosire decat cu 3-5 minute mai repede....

KLE-ul il folosesc mai ales pe afara, am totusi mai mult de 25k km cu el.... cu toate ca vara trecuta a stat 3 luni pe bara.... pentru reparatii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ramane pe saptamana viitoare joi la ora 19:30!? Unde preferati?

 

AM mers si eu cu un chopperas de 125 (Honda Rebel) este economicos, aerisit, usor de mers in oras, dar atat :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cam ce activitati propui sa desfasuram .... eu unul o sa vin cu cheile dupa mine poate va fac de un amortizor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cam ce activitati propui sa desfasuram .... eu unul o sa vin cu cheile dupa mine poate va fac de un amortizor :D

Ne vedem... Mergem sa bem o bere (poate luam o bere si iesim la o plimbarica de seara, usor prin Cernica sau alta locatie pe care o sugerati voi). Mai schimbam o vorba (un amortizor) ;) alea alea Sau orice idee interesanta care apare "on the spot". De obicei cam astea sunt cele mai de efect :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne vedem... Mergem sa bem o bere (poate luam o bere si iesim la o plimbarica de seara, usor prin Cernica sau alta locatie pe care o sugerati voi). Mai schimbam o vorba (un amortizor) :) alea alea Sau orice idee interesanta care apare "on the spot". De obicei cam astea sunt cele mai de efect :)

 

eu cu tine nu merg ca tu esti tacanit si sari prin padure cu vaca ;) si n-am amortizor ..... deci bere si voi padure :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: are cineva filtru de aer K&N pe motor? M-ar interesa sa-l schimb pe al meu si as pune K&N....

 

am originalul dar ... nu vad ce ar putea merge prost cu filtru K&N ;) in cel mai bun caz merge mai bine ... in cel mai rau caz e ca si cu cel din dotare

 

 

 

bine deci 4, da unde? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa ramana joi 7.08.2008 la ora 19:30. Si cum nu stiu unde stati in Buc zic sa ne vedem undeva in centru - Piata Constitutiei (in fata Casei Poporului) sau la intrarea in Parcul Carol - acolo unde este Obeliscul ala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care intrare aia de pe bulivadru' mare care vine din tineretului si ajunge la belu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK.

Joi la ora 19:00 la intrarea de la Parcul Carol

 

Intrarea este aceea dinspre fostul restaurant Budapesta. Este un fel de rond cu o Farfurie pe el acolo (obelisc cica).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum vii de la Unirea, la stop la Budapesta faci dreapta. Si o tii inainte pana cand ajungi chiar la intrarea in parc.... Daca vii dinspre Rahova, Ferentari - Pe Progresului, la intersectia cu Viilor o tii tot inainte spre Budapeste, Unirea. Cum cobori dealul, imediat pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am venit de afara unde am desfacut ''bestia'' sa vad si eu cum sta cu filtru de aer si cu bujiile.Dupa ce am dat jos carenele seaua si rezervorul am ajus la cutia unde este filtru de aer.Am desfacut-o si am scos filtru care arata impecabil,fara pic de praf si pe deasupra avea si uleiul pe el fff.curat.Pana aici toate bune in schimb la un capat am simtit miros de benzina si nu stiu ce inseamna asta.Daca s-a mai lovit cineva de chestia sa-mi spuna si mie ce reprezinta,daca este normal (nu cred) sau anormal.

Bujiile sunt niste NGK.Una lucreaza bine,alta nu.Le-am masurat distanta cu lera si erau in regula amandoua(0.6-0.7).Cred ca trebuie sa-i fac o sincronizare de carburatoare,voi ce credeti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...