Sari la conținut

Cum desfac roata?


Postări Recomandate

Hei. Sunt sigur c-am gresit categoria, dar imi puteti spune cum naiba sa desfac roata de pe spate la un Piaggio Free?
Ma chinui de doua zile sa desfac piulita si nu reusesc. Am dat si cu deruginol sau cum ii zice si nimic. E vreo smecherie sau pur si simplu o fi ruginit axul?
Multumesc anticipiat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pui pe cineva sa tina de frana si tu pui tubulara pe pistol si aia e. Sau o teava pe clicket si e imposibil sa nu se desfaca!!

Revin. Am incercat cu pistolul cu bataie, dar nu are putere. Am incercat cu o tubulara fixa, dar nici o sansa. Ce dumnezeu? :))

Am aplicat iar un strat de deruginol si-l las pana dimineata.

Cel mai probabil o sa ajung la un service daca nici maine nu reusesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu fara sa cunosc scuterul dar .. nu o fi filetul in cealalta parte?:-??

 

Uite un om care gandeste. Venisem sa zic acelasi lucru.

 

Ma gandeam si eu la varianta asta, cu filet stanga.

Dar nu vad de ce ar avea filet ca buteliile?

Vad maine. Ori rup tubulara ori piulita ori o tai cu flexul cu tot cu ax.

 

 

Nu trebuie sa fortezi. Daca nu iese, ceva nu faci bine. Ia-o incet.

 

Daca n-ai rabdare, inainte sa tai, asigura-te ca poti cumpara axul respectiv...

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piulita se desface in sensul opus de rotatie al rotii. Probabil e destul de intepenita si de aia nu si-a dat drumul. Axul are filet pe dreapta, deci o desfaci apasand pe cheie spre stanga si nu intotdeauna reusesti doar apasand pe cheie tare, ci trebuie sa-i dai un soc! Incearca asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaseste o teava, ciocan mare, torta cu gaz, un prieten sa tina frana spate. Si la mine s-au chinuit baietii vreo jumatate de ora, sa dea roata jos la burgman.

Pan` la urma, asta a dat rod. Incalzit piulita cu lampa, pus tubulara cu prelungirea (teava) si batut cu ciocanul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la scuter intodeauna e problema asta. Mergi la o vulcanizare ca aia au impact bun si ti-o desface. Zi-le doar sa ti-o slabeasca si o strangi cu cheia la loc pana ajungi acasa si-ti faci treaba. Vezi ca e posibil sa trebuiasca sa dai toba de esapament jos ca sa scoti roata la tine in batatura ... ai grija sa o sa ai 2 piulite cu cap de 10mm la iesirea din chiuloiasa ... fii bun si nu rupe suruburile :) Da-le cu ceva inainte.

Alta varianta sa desfaci tu piulita este sa bagi o bucata de lemn in roata care sa blocheze roata in motor. Ai grija unde pui bucata de lemn sa nu dai in ceva plastic sa rupi, apoi desfaci piulita cu tubulara de 24 bagata intr-o teva ceva mai lung cam de un metru sa ai forta.

PIULITA SE DEFACE NORMAL CA ORICARE ALTA (invers acelor de ceasornic)

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot felul de destepti pe forumul asta!

 

Recent am servisat cush drive-ul de la VFR si am schimbat rulmenti la KTM. In ambele cazuri piulitele s-au desfacut normal adica inspre stanga daca nu se intelege cu acele de ceasornic. Ca regula de baza.....LEFTY LOOSY...RIGHTY TIGHTY :))))

 

La VFR piulita fiind pe stanga roata se invarte in acelasi sens cu directia de desfacere. Insa daca strangi la cuplul din carte...bine inteles ca nu o cada in mers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exceptand oglinzile dreapta la yamaha (se desfac daca dai cu ele de pamant... teoretic), cam toate au filet normal, inclusiv pinionul de atac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...