Sari la conținut

lichid racire maro


Postări Recomandate

Astazi m-am pus sa schimb antigelul la mobra ca au trecut 3 ani de la ultimul schimb. Am scos un zeama maro gen bragă ca in poza de jos. Aceleasi depuneri le-am vazut in radiator (cat se poate vedea prin gaura de la buson) maronii. I-am bagat o solutie de curatare cu apa curata si l-am lasat sa mearga cam 20 min si am mai scos o tura de zeama mai maronie.

Am avut antigel G11(albastru) concentrat diluat corespunzator 50% cu apa distilata, mobra e XL650 transalp.

Ma intreb cum poate sa rugineasca un radiator de aluminiu si sa produca o zeama maronie ?

A mai auzit/patit cineva ? cum o rezolv ?

 

post-6196-0-69181800-1462651631_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Albastru se cam schimba la 2 ani parca. Dar bine, cam exagerat asa maro. O fi fost facut de hexifarm?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suc_mere_1.jpg

 

Da, si eu zic ca de la albastru la ce ai tu e cale lunga... daca ziceai 7-10 ani mai ziceam dar 3...
Acum daca tu zici ca nu iti spumeaza uleiul si motorul nu are probleme cu temperatura eu zic sa speli bine circuitul de racire si rezervorul si sa bagi lichid nou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de antigel. La masina de exemplu dupa 2 ani din verzui deschis s a facut maroniu. Acelasi antigel e si in mobra dar pt ca nu a prea mers in acesti 2 ani a ramas catre verzui. Parerea mea...nu e bai. Oricum antigelul se schimba la 2 ani.

Ps: antigelul folosit e pt motoare din aluminiu? Vezi ca siastea is pe specificatii etc etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai G11 nu e pt aluminiu, tind sa cred ca de acolo e culoarea aia dubioasa. Foloseste G12 pe viitor, indiferent de culoare (in mod normal e roz, dar mai sunt si exceptii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de antigel. La masina de exemplu dupa 2 ani din verzui deschis s a facut maroniu. Acelasi antigel e si in mobra dar pt ca nu a prea mers in acesti 2 ani a ramas catre verzui. Parerea mea...nu e bai. Oricum antigelul se schimba la 2 ani.

Ps: antigelul folosit e pt motoare din aluminiu? Vezi ca siastea is pe specificatii etc etc

A specificat ca e G11. G11 si G12 sunt compatibile cu motoare de aluminiu.

 

ANTIFREEZE G11 Blue
  • Effectively protects cooling systems of all modern engines, including aluminum ones, against freezing, corrosion, scaling and boiling
  • Contains unique additive package extending fluid life
  • Improves heat transfer
  • Reduces costs of cooling system maintenance and overhauls
  • Offers outstanding stability
  • Suitable for wide range of different vehicles
Editat de Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai citeste odata pe ambalaj... nu este compatibil cu aluminiu. G11 e si mult mai coroziv decat G12, sunt mari diferente intre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu îmi mai amintesc ce antigel a fost da stiu ca l-am luat din supermarket deci nu e cine știe ce fiță a fost unul obișnuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai citeste odata pe ambalaj... nu este compatibil cu aluminiu. G11 e si mult mai coroziv decat G12, sunt mari diferente intre ele.

daca zici tu... din cate stiu eu diferenta este la concentratia de silicati si alte chestii, nu de compatibilitatea cu motoare de aluminiu. Plus ca G11 si G12+ sau G12++ sau G13 se pot amesteca, singura restrictie este intre G11 Si G12.

47915d1435419699-g12-g12-coolant.jpg

Editat de Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am patit asa ceva la hornet. de fapt s-au uzat niste garnituri la racitorul de ulei si a intrat ulei in antigel. au trebuit schimbate acele garnituri si problema s-a rezolvat. consulta un mecanic bun. vezi ce iti spune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-6196-0-68090200-1462686410_thumb.jpgpost-6196-0-74536000-1462686421_thumb.jpg

» Post actualizat in 08 May 2016 06:32

am lăsat braga la decantat sa vad dacă e ulei da nu cred ca e de la ulei pe fundu bidonului e ca un clei gen argila care nu e prea e uleios și nici miros nu are

post-6196-0-57026500-1462689102_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

G11 NU merge la alumniu dar G12 este special ptr aluminiu...are dreptate Geo_ZGA

subscriu! exclusiv G12 ptr orice motor masina/motocicleta din aluminiu...nu vad restul ce va tot fastaciti cu G11 si alte mizerii albastre verzi si dupa te miri ce iese din ea dupa 2-3-4 ani....orice anitgel verde care l-am pus peste 6 luni a iesit pipi galben oribil,asta cand eram prea tanar sa stiu diferenta intre ele si ziceam ca merge si apa....G12 se gaseste pe orice raft de supermarket si magazin piese auto...si mai este si ieftin...eu am pus G12 si pe eticheta lui (era un produs mai scumpicel la 30 lei) compatibil si cu lamborghini si porsche ... ce altceva mai vrei? :nono: maro mai poate sa fie de la elicea pompei de apa care a ruginit din cauza antigelului "de calitate" coroziv...daca e sa fie ulei,verifici si uleiul din joja de bule si orice mica impuritate,cat si nivelul periodic.

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noooooooo, producatorul minte!!! Cum, sa nu aiba dreptate nenea Geo si domnul din banat ?

 

In alta ordine de idei si eu sunt de acord sa folosesti pe viitor G12 si ai grija daca e concentrat sa il diluezi cu apa distilata sau demineralizata 50/50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti face un test, amesteca ulei cu antigel G11 si vezi ce se intampla.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sursa problemei era vasul de expansiune care nu se golește când ii scoți busonul sa dai antigelul afara. drept urmare eu nu l-am golit niciodată de când am moto(8ani ea e din 2001). în el e argila maro în strat de 1-2 cm.

Editat de csman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Argila aia nu a aparut de la sine... sunt depuneri formate din corodarea metalului.

Pana la urma fiecare face cum vrea... eu mi-am spus parerea, ca G11 nu e pt aluminiu. Cine vrea sa creada/asculte, bine... cine nu, iarasi bine. Nu e mobra mea, nu ma intereseaza ce face fiecare cu fierul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puteam sa schimb de 10 ori pe zi și sa pun antigel la 100 ron litru atâta timp cât vasul de expansiune nu se golea degeaba nu avea nici un efect.

» Post actualizat in 08 May 2016 17:10

și unealta care ma scutit de desfăcut jumate de motor

post-6196-0-45030100-1462727360_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si masina din '68 cu chiulasa de aluminiu cum a rezistat atatea timp cu antigel verde? (si bloc de fonta si radiator de cupru / alama)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...