Sari la conținut

indepartare indentatie pahar furca moto (interior, nu exterior)


Postări Recomandate

salutare,

scurt si la subiect. refurbisam o furca moto si uzura de pe cuzineti mi-a atras atentia.

asadar am purces la investigatie, uzura de pe cuzineti era prea uniforma, prea localizata intr-o singura parte.

am inspectat atent paharele si am gasit , uitandu-ma la lumina, indentatii usoare, pe interior.

de pe Net adunate am gasit si altii care s-au lovit de asa ceva, fiecare cu sculele si priceperea lui, majoritatea au recurs la smirghel si un dispozitiv( coada de matura, teava, strungetc) functie de gravitate(cei cu strung samd au deformat bine paharele cu sudura samd

Acuma sunt in faza de documentare, adicalea brainstorming.

Va rogu spuneti-mi cum as putea proceda sa remediez problema, sa nu imi bat joc de cuzinetii noi dar nici sa futizez paharul

post-43689-0-87027600-1463924116_thumb.jpg poza e luata de pe net, pen ca paharele le-am dat la vopsit de dimi. dar la fel arata si la mine.

post-43689-0-63082200-1463924150_thumb.jpgpost-43689-0-68193300-1463924211_thumb.jpg

 

ps: am impresia ca imi trebuie antonim la indentatie, o sa ma documemtez, pana una alta cum as putea proceda

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceia sant cuzineti de furca! sau bucsi! dupa ce traduci mesajul tau poate te ajuta cineva :alcy:

Hai ca e lizibil, nu exagera.

» Post actualizat in 22 May 2016 17:56

salutare,

scurt si la subiect. refurbisam o furca moto si uzura de pe cuzineti mi-a atras atentia.

asadar am purces la investigatie, uzura de pe cuzineti era prea uniforma, prea localizata intr-o singura parte.

am inspectat atent paharele si am gasit , uitandu-ma la lumina, indentatii usoare, pe interior.

de pe Net adunate am gasit si altii care s-au lovit de asa ceva, fiecare cu sculele si priceperea lui, majoritatea au recurs la smirghel si un dispozitiv( coada de matura, teava, strungetc) functie de gravitate(cei cu strung samd au deformat bine paharele cu sudura samd

Acuma sunt in faza de documentare, adicalea brainstorming.

Va rogu spuneti-mi cum as putea proceda sa remediez problema, sa nu imi bat joc de cuzinetii noi dar nici sa futizez paharul

attachicon.gifimages.jpg poza e luata de pe net, pen ca paharele le-am dat la vopsit de dimi. dar la fel arata si la mine.

attachicon.gif20160522_130825.jpgattachicon.gif20160522_130839.jpg

 

ps: am impresia ca imi trebuie antonim la indentatie, o sa ma documemtez, pana una alta cum as putea proceda

Nu cred ca e vorba de strung, ti-ar trebui o scula de rectificat care sa se centreze pe tub, altfel risti sa ovalizezi gaura. Strung, fiind o piesa lunga nu cred ca ai cum sa bagi cutit asa adanc fara bataie sau vibratie pe cutit. poti incerca cu smirghel si coada de matura. Daca vrei o treaba profi ti-ar trebui ceva care sa se centreze pe gaura veche, cu cutit in varf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceia sant cuzineti de furca! sau bucsi! dupa ce traduci mesajul tau poate te ajuta cineva :alcy:

http://www.moto-supermarket.ro/componente-suspensie/pentru-furca-816/cuzineti-furca-all-balls-825.html

du-te si fa spam in alta parte! vezi ca se folosesc mai multe denumiri pentru aceleasi piese

domnu! vezi ca sant, se scrie sunt

pe www. , majoritatea s-au multumit cu rezultatele de la smirghel si coada de matura, nu au eliminat complet "umflatura" doar au redus-o atat cat sa nu uzeze cuzinetul foarte repede.

am sa caut un tub ceva (cred ca de silicon) cu diametrul cat mai apropiat de 43mm, am sa-l tai pe jumate si am sa lipesc smirghel acolo, apoi cu coada de matura, sa actionez exact in acea zona.

sunt deschis la idei, cine stie de unde sare iepurele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.moto-supermarket.ro/componente-suspensie/pentru-furca-816/cuzineti-furca-all-balls-825.html

du-te si fa spam in alta parte! vezi ca se folosesc mai multe denumiri pentru aceleasi piese

domnu! vezi ca sant, se scrie sunt

pe www. , majoritatea s-au multumit cu rezultatele de la smirghel si coada de matura, nu au eliminat complet "umflatura" doar au redus-o atat cat sa nu uzeze cuzinetul foarte repede.

am sa caut un tub ceva (cred ca de silicon) cu diametrul cat mai apropiat de 43mm, am sa-l tai pe jumate si am sa lipesc smirghel acolo, apoi cu coada de matura, sa actionez exact in acea zona.

sunt deschis la idei, cine stie de unde sare iepurele.

 

Vei mari diametrul interior al paharului daca incerci sa nivelezi defectul cu hartie abraziva. Chiar si cu o pereche noua de cuzineti vei avea joc.

Cauta un pahar in stare buna, preferabil din dezmembrari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de asta zic sa actionez doar in zona cu problema, daca ovalizez/deteriorez ,mai tare decat e problema, (desi nu cred sa fie vorba de sutimi acolo) sa fie doar acolo, pe o portiune de 2cm/2cm

nu mi se pare o problema care sa necesite alt pahar.

poza care descrie problema e de la un ducati si cumva respectivii au reusit sa intre cu un drehmel pana la problema.

o alta varianta ce am gasit la cineva, dar respectivula sudat chestii pe pahar si l-a ovalizat puternic, a lipit smirghel pe un tub(nu zice diametrul, cred ca mai mic , a fixat tubul in strung , apoi manual a venit cu paharul pe tub (nah, tipul si zicea ca e furca din 60 si telerantele sunt de fel mari si nu o sa aiba cien stie ce probleme

ca fapt divers, pe exterior nu se vad deformari, doar zgarieturi /ciupituri normale

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa imi vina paharele de la vopsit si le rezolv.

nu inteleg de ce spuneti ca nu se poate remedia cand v-am spus ca peste ocean au fost , si sunt oameni ce s-au confruntat cu asa ceva si au rezolvat.

ce vreau eu, e o varianta cat mai safe/ergonomica, usoara sa rezolv "umflaturile" la pahare

surse:

http://www.thumpertalk.com/topic/774257-serious-fork-tube-repairs-long-story/

http://www.ducati.ms/forums/92-hypermotard/106083-dent-fork.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde le vopsesti?faza e trebuie anodizate si nu vopsite,asta daca e furcă usd ,si poti sa folosesti o coada de matură pe care pui sminghel,si la capătul celalalt faci capătul la polizor sa intre in bormasina,si apoi rectifici înăuntru..Daca e o idee proastă imi cer scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sh cumparate de pe ebay ca sa le pun pe moto. Furci normale.

Povestea asta cu cumpara alta, sh nu o mai musc.se pot repara.

E o vb din batrani, ce e facut de mana omului tot de mana omului poate fi reparat. Dar...sa ai buzunarul adanc:) ceea ce eu nu am.

tot ce e sh prezinta risc . si la furci(si nu numai)..greu gasesti pe cineva sa le desfaca sa verifici tu maruntaiele.

Haideti s anu mai polemizam ca se poate au nu remedia problema. Plecam de la premisa ca se poate. Cum a ti proceda voi. Exclus alte furci

» Post actualizat in 22 May 2016 21:31

Ps: sunt atati care schimba doar uleiul, daca il schimba si pe ala si trag de mobre ani lumina. Sau mai sunt unii ce schimba simeeingurile de ulei si nici macar nu realizeaza ca nu mai au teflon pe cuzineti. Samd samd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se mai poate repara, mult mai simplu e sa iei altul SH.

Fii serios. Ai zis bine prima oara "cea mai ieftina solutie" , acu ai dat-o de gard cu "nu se mai poate repara"

Totusi, nu e ca tarziu pentru tine puisor?

» Post actualizat in 22 May 2016 21:39

Sunt sh cumparate de pe ebay ca sa le pun pe moto. Furci normale.

Povestea asta cu cumpara alta, sh nu o mai musc.se pot repara.

E o vb din batrani, ce e facut de mana omului tot de mana omului poate fi reparat. Dar...sa ai buzunarul adanc:) ceea ce eu nu am.

tot ce e sh prezinta risc . si la furci(si nu numai)..greu gasesti pe cineva sa le desfaca sa verifici tu maruntaiele.

Haideti s anu mai polemizam ca se poate au nu remedia problema. Plecam de la premisa ca se poate. Cum a ti proceda voi. Exclus alte furci

» Post actualizat in 22 May 2016 21:31

Ps: sunt atati care schimba doar uleiul, daca il schimba si pe ala si trag de mobre ani lumina. Sau mai sunt unii ce schimba simeeingurile de ulei si nici macar nu realizeaza ca nu mai au teflon pe cuzineti. Samd samd

Cred ca cea mai simpla varianta care te-ar aduce aproape de adevar ar fi sa mergi la un strungar sa iti faca din metal un cilindru de vreo 20de cm lungine care sa iti intre lis in tub, apoi sa ii tai in varf 2-3-4 muchii la unghi, gen varful unui burghiu care sa iti ia surplusul de material. Lungimea o sa il ajute sa se centreze. Prins cilindrul intr-o bormasina si dat bice. Chiar si o teava cu muchii de taiere ar face acelasi lucru.

Atentie la finisarea cilindrului, sa nu zgarii interiorul paharului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fii serios. Ai zis bine prima oara "cea mai ieftina solutie" , acu ai dat-o de gard cu "nu se mai poate repara"

Totusi, nu e ca tarziu pentru tine puisor?

» Post actualizat in 22 May 2016 21:39

Cred ca cea mai simpla varianta care te-ar aduce aproape de adevar ar fi sa mergi la un strungar sa iti faca din metal un cilindru de vreo 20de cm lungine care sa iti intre lis in tub, apoi sa ii tai in varf 2-3-4 muchii la unghi, gen varful unui burghiu care sa iti ia surplusul de material. Lungimea o sa il ajute sa se centreze. Prins cilindrul intr-o bormasina si dat bice. Chiar si o teava cu muchii de taiere ar face acelasi lucru.

Atentie la finisarea cilindrului, sa nu zgarii interiorul paharului.

 

Adica bara de alezat. Ce ai spus tu acolo nu exista. Pseudo-scula aia nu are proprietati aschietoare, decat in polistiren. :)

 

0803214-23.jpg

 

Esenta pe care o pierdeti voi din vedere, de la initiator, pana la sfatuitori, este ca acea suprafata cilindrica interioara, adica paharul, este alezat, rectificat si posibil honuit. Ca sa iti mearga furca bine acolo trebuie sa ai abateri la cilindricitate foarte mici. Ori, acolo unde s-a lucrat cu masini si scule de precizie, voi veti sa intrati cu smirghel lipit pe cozi de matura... e trist.

Problema este reparabila, dar nu merge pe genunchi.

 

Ai vazut ce rugozitate mica are tubul interior? E oglinda. Hai sa zicem ca ai scols boalfa de pe tub. Gandeste-te acum cum refaci suprafata in regiunea unde ai lucrat, la calitatea la care se gasea inainte. O suprafata aspra iti va uza cuzinetii ne numa-numa. Spor la cautat pe ebay. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dat quote la mesajul meu ...

 

Vad ca toata lumea se agita la o deformare in interior dar cand e vorba de tuburi indoite nimeni nu zice de faptul ca dupa indreptare e posibil ca tubul sa fie oval.

 

Nah ... noi ne dam cu parerea dar e posibil sa fie deja rezolvata treaba cu smirghel :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...