Sari la conținut

Recomandari service-uri in bucuresti


Postări Recomandate

Am nevoie de un service care sa imi faca deviz-ul + reparatia unei motocicleta care a suferit ceva daune in urma unui accident rutier.

Motorul este o honda 600 rr din 2004. Ce imi recomandati doar in Bucuresti !

 

Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi cu cine lucreaza asiguratorul tau daca vrei si reparatie , eu am mers la bardak pentru ca era pe lista lor, dar cam greu merg lucrurile inca o am in service :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de un service care sa imi faca deviz-ul + reparatia unei motocicleta care a suferit ceva daune in urma unui accident rutier.

 

Motorul este o honda 600 rr din 2004. Ce imi recomandati doar in Bucuresti !

 

Stima.

 

Vorbeste cu asiguratorul. E foarte posibil sa nu agreeze orice service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Info:

 

Am avut un accident anul trecut si vinovatul ( taximetrist) a avut asigurare la Allianz. Am fost la United Motors ( partener Allianz) si mi-au facut un deviz de 4600 Euro ( moto Honda Hornet 2006, sarit bordul-dar functional, strambat un centrimetu rezervorul si cateva accesori strambe sau rupte). Cei de la Allianz cand au vazut asta, mi-au dat dauna totala pe care au calculat-o ei la 4000 Ron. A trebuit sa fac presiuni si amenintari cu avocatul + sa demonstrez prin acte ( valoare piata, poze kilometraj, act vanzare-cumparare) valoarea motocicletei pentru a lua, conform legii, cei 75% + moto.

 

Interesul service-urilor este sa faca o estimare cat mai mare, pentru ca:

- comision de 1-2% din valoarea devizului, doar pentru estimare.

- manopera, daca o repari la ei, tot procentaj din valoare estimarii

 

Cei de la asigurari, daca vad niste sume astronomice ( cand vine vorba de moto, 1k euro deja este mult ) iti dau dauna totala si o evalueaza cu un sistem de-al lor de cacao, care subevalueaza incredibil valoarea de piata a motocicletei.

 

 

Asa ca mai bine incearca sa le faci tu o oferta ( faci un calcul la piese ) ca sigur o sa iesi mai bine si o repari mai repede si poate mai prinzi ceva de colindat din sezonul asta.

Eu a trebuit sa ma cert cu ei 5 luni si sa-i amenint cu plangeri la ASF, OPC si judecata, pana sa-mi evalueze corect motocicleta si sa ma despagubeasca corespunzator.

 

Bafta !

Editat de Andrei Stanescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si ajutor, astept momentan sa vina un ispector sa vada epava, dupa sa hotarasc unde o pot duce din service-urile respective, asiguratorul este ASIROM. Sper sa o rezolvam cat mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...