Sari la conținut

Strunjire volanta EX500a


Postări Recomandate

Holla

Cu cateva beri la bord si dupa multe cautari dupa o volanta pentru al meu en-eu, care pana la urma s-a dovedit a fi o petarda ordinara care face poc mai des ca loganurile de mai, m-am decis sa aplic metoda fog-ului(aveti atach, ii de la un tip care a convertit un flywheel de gen 2 sa mearga la gen 1) pe a mea volanta.

 

But, up I ain't done yet

Volanta p+++i care am luat-o din motorul donator(de er5) ii cu 2 mm mai mare decat cele capsulate sau necapsulate, de care am eu nevoie si nu pot inchide carcasa. Capac mai lat gasesc, dar nu are gaura pentru schimbator. Pot strunjii volanta? Sau o sa iasa sex surpriza pentru buzunarul meu?


» Post actualizat in 03 Jul 2016 17:31

https://www.dropbox.com/s/z1alo3tbdyc9nu6/Converting%20a%202nd%20generation%20Flywheel.doc?dl=0

Scuzele de rigoare pentru link, asta-i tutorialul facut de fog pt convertirea de volante gen 2 la 1


» Post actualizat in 03 Jul 2016 17:37

Prin strunjit ma refer sa o scurtez cu 2 mm ca sa pot inchide capacul, in rest este identica cu cea din tutorial X-(

Editat de Bydy4pc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad, daca asta e volanta, nu vad de ce nu s-ar putea :)

 

Volanta nu are o greutate fixa pentru fiecare tip de motor ?

Ma gandesc ca nu e ca si cum "mai iau 3 milimetri din ea pentru ca totusi am luat 2 si tot este aproape de capac". Ma gandesc sa nu afecteze functionarea motorului.

Nu mai spun ca daca o strunjesti, trebuie centrata perfect, 0 bataie. Daca iese naspa la strung sigur o sa ai surprize dupa ceva timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Volanta nu are o greutate fixa pentru fiecare tip de motor ?

Ma gandesc ca nu e ca si cum "mai iau 3 milimetri din ea pentru ca totusi am luat 2 si tot este aproape de capac". Ma gandesc sa nu afecteze functionarea motorului.

Nu mai spun ca daca o strunjesti, trebuie centrata perfect, 0 bataie. Daca iese naspa la strung sigur o sa ai surprize dupa ceva timp.

 

musai trebuie echilibrata dupa prelucrare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba strunjesti ca este pe conic si pozitiia ramane aceeasi de strunjesti din partea cealalta scade foarte mult rezistenta rotorul este pentru 2 senzori Hall s-au pentru unul?

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am una de dr 650 daca esti din buc iti dau volanta aia sa te joci cu ea,e capsulata.Sau daca vrei sa nu te complici una noua capsulata e cca 180 de euro adusa aici.e un site elctrex sau ceva de genul din anglia.eu am luat pentru o husqvarnacare la fel are 4 magneti si se dezlipesc repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abandonez planul cu volanta de er5. Ma prea complic la capac, trebuie sa gasesc alte pozitii pentru senzori. Nu are rost plus ca aprinderea ii ok si nu merita f#*#ta.

Deeeciii

Exista ceva adeziv puternic pentru lipit magneti? Detin cuptor daca este cazul :crack:

Atasez cateva poze cu mizeria. Poza 013 ii volanta de er5 pentru 1 senzor hall, 2 linii de citire, mai lunga de fel si inutila pentru mine, utila pentru altii :alcy:

P.s Toti magnetii sunt intacti, pusi la poli pe volanta, trebuie doar lipiti.


» Post actualizat in 04 Jul 2016 17:02


Din ce vad, daca asta e volanta, nu vad de ce nu s-ar putea :)

u4u-58a2058e5b8514727a15af0938c7018a.jpg

P.s 2

Exista 2 variante pt volanta asta: una proiectata pt gpz, merge si pe en si cred ca pe ceva modele de kle. Cealalta pt er5, mai lunga


» Post actualizat in 06 Jul 2016 11:38

Proaspat iesita din cuptor. Urmeaza finisata si capsulata

post-68141-0-60326700-1467651432_thumb.jpg

post-68141-0-95140800-1467651436_thumb.jpg

post-68141-0-89833100-1467651440_thumb.jpg

post-68141-0-35342500-1467805114_thumb.jpg

Editat de Bydy4pc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...