Sari la conținut

CORFU 14-21.08.2016


MIHAI VARADERO
 Share

Postări Recomandate

Ziua 1: Bucuresti- Melnik(statiune aproape de granita cu Grecia). De parcurs aprox. 560km. Locatia este foarte buna cu pensiuni si mancare la bani putini.

Ziua 2:Melnik- Igoumenitza. Aprox. 440km pe autostrada superba a grecilor. Ferry pana la insula cam o ora din ce mai tin eu minte.

Ziua 3: pe insula

Ziua 4: pe insula

Ziua 5: Albania

Ziua 6: Albania

Ziua 7 :Struga-Macedonia (pe malul lacului Ohrid)

Ziua 8 :spre casa


» Post actualizat in 01 Aug 2016 12:45

Mentionez ca acest program nu este batut in cuie. Se poate modifica in functie de cum ne place zona,orasul,etc.

Suntem doi pana acum. Eu si Bogdan(motanul12).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, de ce nu faceti Igoumenitsa intr-o zi ? E portiune destul de lunga de autostrada, deci chiar daca totalul ajunge aproape de 1000 km ca timp e chiar ok adica google zice 12 ore. Daca se pleaca dis de dimineata cu siguranta prinzi si ferry spre insula.

 

Ma tenteaza traseul, sa vad cum stau cu finantele cand ma intorc din concediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa prinzi trecerea de la 9:00 la Turnu Magurele nu e chiar necesar sa te scoli cu noaptea-n cap. Ai ferry la 20:00 spre Corfu, deci daca nu vrei sa risti poti sa mergi frumos pe la Ruse, ai vreo 20 km in plus. Plus ca mai ai un ferry la 23:30 daca cine stie ce probleme apar pe traseu (evident trebuie vb la hotel, dar banuiesc ca nu e chiar o problema majora un client in plus = bani in plus).

Editat de RuInCV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecarea o sa fie undeva pe la 8.30- 9.00 Daca temperatura depaseste 33 grade opririle vor fi mult mai dese. Din calculele mele ajungem pe insula cam pe la pranz( in ziua 2 ).


» Post actualizat in 04 Aug 2016 10:36

In legatura cu Albania: tara este ca suprafata a zecea parte din Romania, deci distantele de mers nu sunt foarte mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecarea o sa fie undeva pe la 8.30- 9.00 Daca temperatura depaseste 33 grade opririle vor fi mult mai dese. Din calculele mele ajungem pe insula cam pe la pranz( in ziua 2 ).

» Post actualizat in 04 Aug 2016 10:36In legatura cu Albania: tara este ca suprafata a zecea parte din Romania, deci distantele de mers nu sunt foarte mari.

 

Salut,

Pt Albanua ai nevoie de pasaport sau poti trece doar cu buletinul?

» Post actualizat in 05 Aug 2016 15:36

Salut,

Pt Albania ai nevoie de pasaport sau poti trece doar cu buletinul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi :sunt de parcurs cam 2000km. Cu 6% cunsum ies 120 litri (deci aprox.160euro). Sapte nopti cazare undeva la 170euro.Fiecare ce si cum mananca nu stiu.

Mihai :din ce stiu eu in Albania putem intra cu buletinul. Dar verifica si tu pe site-ul MAE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as propune, daca onorata asistenta accepta, urmatorul traseu, cu prima noapte la Strumita si sosire a doua zi la pranz la Durazzo iar Intoarcerea pe Egnatia Odos cu innoptare la Sandanski sau Melnic.

post-58284-0-30387800-1470651285_thumb.png

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Daca faceti si Macedonia, ar fi fain si PN Galicica. De la Ohrid, intre cele 2 lacuri. Este cu taxa, 2 euro. Si aveti si Albania pe directie, cand coborati muntele, in dreapta se face vama cu Albania.

Sa aveti cartea verde pe Macedonia, controleaza la vama.

Autobanda la Macedoni se platete foarte des, nu mult, dar des.

Mai este un PN, de la Tetovo la Struga, superb.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Macedonia v-as recomanda sa vizitati "Holy Mother of God", o manastire foarte aproape de Prilep. Drumul pana sus la manastire si privelistea fac toti banii.

De asemenea, e foarte frumos drumul dintre cele 2 mari lacuri.

 

Si aveti mare grija mare cu 2 chestii: asfaltul care e patinoar in multe locuri si *haiduceala de pe drum. Soferii lor circula dupa reguli nescrise. :)

Daca sunteti pe urcare si drumul are 2 benzi, incercati sa mergeti cat mai mult pe prima banda, deoarece se circula pe contrasens intr-o veselie. Cel mai mare scapa. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim! S-a notat.

Pana acum avem un traseu frumos cu multe de vizitat, atat pana acolo cat si la destinatie.

Tura se va tine cand vom mai avea macar un participant :) Ca perioada ar fi de preferat pana la sfarsitul lui Septembrie, eventual sa prindem 2 weekend-uri.

 

Alte sfaturi sunt foarte bine primite :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura se va tine cand vom mai avea macar un participant :)

Dupa cum i-am spus si lui Mihai (in care increderea imi scade pe zi ce trece-altfel, baiat bun) EU VIN daca, asa acum am stabilit initial, la dus mergem prin Albania si stam minim 3 zile pline in Corfu. Am mai luat teapa anul trecut (de iesirea asta nu mai zic). Orice discutii despre ce-a fost, cine ce si cum, sunt inutile. Am zis.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg si in 2 motoare, dar.... n-ai cu cine! :(


» Post actualizat in 19 Aug 2016 17:04

Deci, până la urmă plecăm.... Urmează una mică în Samotrace, in semptembrie-octombrie. Cine se bagă?


» Post actualizat in 19 Aug 2016 17:05

Eu merg si in 2 motoare, dar.... n-ai cu cine! :(


» Post actualizat in 19 Aug 2016 17:04

Deci, până la urmă plecăm.... Urmează una mică în Samotrace, in septembrie-octombrie. Cine se bagă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum bun sa aveti si plimbare placuta. Sa va intoarceti prin Albania si Macedonia, sint interesante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...