Sari la conținut

Maidanez agresiv


Massa Ovidiu
 Share

Postări Recomandate

Nu e vorba de iubitor de animale sau nu. E vorba ca incidentul s-a produs intre o persoana care ar trebui sa gandeasca, cu logica la el (vom presupune aici ca e vorba de rider) si un animal (care oricat de destept ar fi si ar trece prin locuri semnalizate, ramane tot un animal, fara mare logica la purtator care reactioneaza dupa instinct; un' mai pui ca era si maidanez needucat - cam ca 3/4 din populatia acestei tari). Daca persoana care trebuia sa gandeasca, isi aducea aminte inainte de incident ca traia in rromania aka tara drumurilor proaste, cu rahat pe ele, gropi, carute nesemnalizate care umbla noaptea, biciclisti, oameni beti intinsi pe sosea si animale <mai mari sau mai mici> care umbla libere, merge mai lejer sau alegea o ruta corespunzatoare pentru o plimbare de seara (dar omul voia forja ca pokemonii), astfel eliminand din pericolele posibile. Daca motiva "bai imi era mila de el, i-am dat una sa ii curm suferinta", era ceva. Insa daca recititi primul post, veti vedea ca la om e un fel de mandrie pt el, ca mergea cu viteza, neechipat, a dat in maidanezul ala de s-au julit amandoi. Parerea mea, un om simplu in gandire, care a vrut sa se laude cu bravada lui, insa a dat-o in penibil.

Prietene,sa fie clar pentru toata lumea.Am 2 caini momentan,si am mai avut unul.imi aduc aminte ca era pe centura buzaului,acum 2 ani,toamna, exact cand a dat primul frig puternic,:am observat ca soferul tirului din fata mea a facut o manevra de evitare si am franat.de sub tir a iesit un ghemotoc de caine in varsta de vreo 2 zile.l-am luat si l-am bagat in masina si l-am dus la birou poate o sa-l ia cineva sa-l creasca.a inceput sa latre si in 5 minute,pana am ajuns eu la sediu a adormit de la atata caldura.i-am luat un danone de 500g ca atat am gasit la o ghereta de magazin si i l-am dat.era atat de mic ca era jumate in cutia de danone.i-am luat mancare si s-a facut mare si frumos.l-am dresat intre timp,si n-ar fi primul caine pe care il dresam,dar,fiind intr-un loc in care parcau tiruri si service camioane o gramada de oameni treceau pe acolo,a disparut.mi-a parut rau de el.iubesc cainii,si o sa-ti pun poze de pe facebookul meu din trecut,cu cainii mei.sunt un om foarte milos,si daca stiu ca unu n-are ce sa manance langa mine,ii dau,nu conteaza ca e om sau caine.

dar cand cineva sau ceva iti pune in pericol viata(pentru ca asta era un maidanez foarte agresiv care tot ce facea era sa alerge dupa masini,si mai ales motociclete si biciclete/mi-au spus asta baietii de la service din zona)

frate,cand cineva iti face rau intentionat,ca eu asa am considerat javra aia placata in urmarire,instinctul te face sa reactionezi.incerci sa eviti o javra care oricum te tranteste,te ridici,iti curge sange de peste tot,motorul,la fel,varza.daca era un caine care trecea strada speriat,era ok,dar javra asta cu asta se ocupa,l-am vazut cum a tasnit din balariile alea dupa tovarasul meu.s-a oprit langa mine,dupa atata raschetare,fierbeam,i-am dat un sut,dar nu de aia a murit,stai linistit.nu urasc serpii,leii sau rechinii pentru ca omoara oameni,au fost conceputi genetic pentru asa ceva,da aia traiesc in natura.pe cand javrele astea prezinta un pericol pentru societate.eu am venit si am zis ca sunt retardat,ca n-am purtat echipament.dar,daca tu si toata droaia de destepti,sau 'virgine' cum va zic astia,ca sunt nou pe forum,imi spuneti mie ca e normal sa circule cu mine pe drumul ala asfaltat,pe care trebuie sa respect niste reguli,un caine,cum vrea pl lui de maidanez.oricum,sunt nou pe forum,baieti faini si amuzanti aici,dar si o gramada de oameni de care deja mi-e scarba.facand o paralela la prostul de mine si 'intelectualii' de pe forumul asta,socrate a zis ca prostul care stie ca e prost,este mai putin prost decat prostul care nu stie ca e prost.

post-95294-0-70490700-1473585046_thumb.png

post-95294-0-55712100-1473585051_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

trecand peste povestea ta emotionanta, javra aia a devenit asa tot datorita oamenilor.... asta iti scapa tie.

Ce iti mai place sa incingi spiritele pe forum .. "Javra" aia a ajuns asa datorita oamenilor ? Ce au facut oamenii astia ? Au batut-o cu o bota pana a devenit agresiva ? Sau oare a fost nascuta printre maidanezi si a crescut salbatica din start ? Cainii maidaiezi sunt o problema care trebuie rezolvata . Nu cred ca mai conteaza cauza pentru care in unele orase au ajuns sa fie atat de multi ci conteaza ce se poate face in privinta asta. Fiindca sunt periculosi , majoritatea agresivi si salbatici. Si daca esti atat de ignorant incat sa spui ca nu e adevarat , inseamna ca nu traiesti in Romania sau nu ai avut pana acum un incident cu un maidanez care sa iti puna in pericol viata. Indiferent daca a fost pe motor, in masina, sau daca erai pe jos .

 

PS: Nu traim intr-o jungla si sunt de parere ca nu ar trebui in anul 2016 intr-o tara civilizata , sa fie cazul sa ne facem griji din pricina unor salbaticiuni , IN ORAS!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Bravo tie, cu atat mai mult ca ai avut metisi din astia abandonati, dai dovada de omenie, insa nu era vorba despre asta. Treaba de mai sus, nu am spus-o ca mor eu de dragul cainelui, cum zici si tu, nici eu nu cred ca asta era motivul pentru care a murit. Daca nu te adaptezi stilului de aici, data urmatoare e posibil sa nu mai ai asa noroc, desi cum m-am tot repetat, eu iti doresc viata lunga pe mobra si sa nu mai ai parte de cazaturi. oricum ai merge.

 

 

PS: Nu traim intr-o jungla si sunt de parere ca nu ar trebui in anul 2016 intr-o tara civilizata , sa fie cazul sa ne facem griji din pricina unor salbaticiuni , IN ORAS!

Ba traim intr-o jungla. Bun si daca esti asa agitat si nemultumit, ce faci pentru a lupta impotriva acestui fenomen? Sau mai bine zis, ce poti face? Sunt deacord ca animalele nu au ce cauta libere, neingrijite si in nici un caz nu au treaba prin orase. Dar pana se rezolva problema(probabil in 50 de ani)... ce faci?

 

 

Cainele e un animal, la fel ca oricare altu

de acord. astfel incat va reactiona ca un animal, indiferent de situatie. Chiar daca mai trece cate unul pe trecere...

 

nu inseamna ca toti trebuie sa il ridicam in rang.

l-am facut animal, inseamna ca l-am ridicat in rang? Citeste mai bine, boieru'.

 

Cainele ala e un animal salbatic care i-a pus colegului nostru viata in pericol.

si ne intoarcem la ce ziceam.

 

Nu au ce cauta pe strada animale salbatice.

Corect. De acum incolo, australienii vor incepe sa impuste kangurii, astia din alaska elanii, ca ai zis tu ca nu au ce cauta animalele salbatice. Tu nu gandesti logic. Iti adresez si tie aceeasi intrebare "Bun si daca esti asa agitat si nemultumit, ce faci pentru a lupta impotriva acestui fenomen? Sau mai bine zis, ce poti face? Sunt deacord ca animalele nu au ce cauta libere, neingrijite si in nici un caz nu au treaba prin orase. Dar pana se rezolva problema(probabil in 50 de ani)... ce faci? ". Si dupa realizeaza ca dintre un caine care e un animal si un om ca tine, tu ar trebui sa fii ala care gandeste. Asa se presupune, ca animalu' nu a auzit de conduita preventiva. Dar dupa cum postezi, nu cred ca ai auzit nici tu.
Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un aspect pe care nu l-a remarcat nimeni: a murit un caine, iar acel caine nu purta echipament. Trebuie sa se faca ceva, lumea sa se organizeze, sa se faca ceva donatii pentru ca toti maidanezii care alearga dupa masini sa poarte echipament, pentru a avea un minimum de siguranta. As vrea sa se infiinteze un ONG pentru a putea face in primul rand un studiu de fezabilitate cu privire la reducerea vizibilitatii periferice la cainele adult in situatia purtarii castii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Ovidiu, cum dreaq si-a dat seama javra aia ca esti de etnie rroma, tu fiind pe motocicleta, asta da mister. Asta ca o gluma, adevărul e ca se putea intampla oricui cu rezultate identice. Da, daca aveai echipament si viteza mai mică (nici 80 nu e cine stie ce, dar preventivii astia nu-s de acord cu nimic, odata accidentul intamplat) scapai ieftin, asa stii pe pielea ta daca data viitoare vrei sa il porti sau nu. In privinta vitezei, nu te descuraja, a fost doar un ghinion. Nici sa-i rupi dinții, dar nici sa omori Ducati cu 40/h. C'mon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sa gasiti pe alte zeci de pagini rezolvarea problemei stolurilor de pasari din zona aeroporturilor...asta asa, ca tot se considera unii aviatori pe asfalt...sau frati cu

 

aviatorii. Inca un motiv sa considere motociclismul si aviatia (zborul) foarte apropiate, tot cam la fel de apropiate precum...mancarea cu mancarimea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sa gasiti pe alte zeci de pagini rezolvarea problemei stolurilor de pasari din zona aeroporturilor...

Tot cu un maidanez se rezolva si asta :crack: :

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de iubitor de animale sau nu. E vorba ca incidentul s-a produs intre o persoana care ar trebui sa gandeasca, cu logica la el (vom presupune aici ca e vorba de rider) si un animal (care oricat de destept ar fi si ar trece prin locuri semnalizate, ramane tot un animal, fara mare logica la purtator care reactioneaza dupa instinct; un' mai pui ca era si maidanez needucat - cam ca 3/4 din populatia acestei tari). Daca persoana care trebuia sa gandeasca, isi aducea aminte inainte de incident ca traia in rromania aka tara drumurilor proaste, cu rahat pe ele, gropi, carute nesemnalizate care umbla noaptea, biciclisti, oameni beti intinsi pe sosea si animale <mai mari sau mai mici> care umbla libere, merge mai lejer sau alegea o ruta corespunzatoare pentru o plimbare de seara (dar omul voia forja ca pokemonii), astfel eliminand din pericolele posibile. Daca motiva "bai imi era mila de el, i-am dat una sa ii curm suferinta", era ceva. Insa daca recititi primul post, veti vedea ca la om e un fel de mandrie pt el, ca mergea cu viteza, neechipat, a dat in maidanezul ala de s-au julit amandoi. Parerea mea, un om simplu in gandire, care a vrut sa se laude cu bravada lui, insa a dat-o in penibil.

 

N-am citit toate discutiile de aici, dar am vazut ca zicea cineva daca l-a luat de acolo sau mai stiu eu ce.

M-am referit la faptul ca e cam greu sa ai grija de animalu' ala semi mort daca si tu esti aproape la fel.

Multi ii poarta de grija cainelui, putini riderului. N-are rost sa continuam cu dezbateri inutile, faptul e consumat.

Daca cainele nu era acolo in momentul ala, toata lumea era fericita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am citit toate discutiile de aici, dar am vazut ca zicea cineva daca l-a luat de acolo sau mai stiu eu ce.

M-am referit la faptul ca e cam greu sa ai grija de animalu' ala semi mort daca si tu esti aproape la fel.

Multi ii poarta de grija cainelui, putini riderului. N-are rost sa continuam cu dezbateri inutile, faptul e consumat.

Mai baieti, unde ati vazut voi ca am zis eu ca trebuia cainele dus la veterinar, ca trebuia luat, ca trebuia nu stiu ce? Deci din parti sa ii port grija cainelui, iar in prisma evenimentului relatat, in modul in care a fost relatat in nici un caz nu voi purta de grija nici riderului. Riderul a postat, deci daca ii arde de postat pe motoretism.ro, clar e intreg (macar fizic).

 

 

Daca cainele nu era acolo in momentul ala, toata lumea era fericita.

Si riderul daca mergea cu 60 la ora, toata lumea era fericita. Astea-s balarii. Eu i-am dat niste sfaturi pentru viitor, mai prost sau mai incet, pe troace mai bune sau mai rele, eu am ramas in viata, fara sa ma accidentez. Problema e ca trebuie sa pleci de la premiza ca 'maidanezul e peste tot', la fel si groapa si masina pe contrasens, asa ca daca nu iti pazesti tu pielea (sau macar incerci), ma indoiesc ca altcineva te va pazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, unde ati vazut voi ca am zis eu ca trebuia cainele dus la veterinar, ca trebuia luat, ca trebuia nu stiu ce? Deci din parti sa ii port grija cainelui, iar in prisma evenimentului relatat, in modul in care a fost relatat in nici un caz nu voi purta de grija nici riderului. Riderul a postat, deci daca ii arde de postat pe motoretism.ro, clar e intreg (macar fizic).

 

Si riderul daca mergea cu 60 la ora, toata lumea era fericita. Astea-s balarii. Eu i-am dat niste sfaturi pentru viitor, mai prost sau mai incet, pe troace mai bune sau mai rele, eu am ramas in viata, fara sa ma accidentez. Problema e ca trebuie sa pleci de la premiza ca 'maidanezul e peste tot', la fel si groapa si masina pe contrasens, asa ca daca nu iti pazesti tu pielea (sau macar incerci), ma indoiesc ca altcineva te va pazi.

N-ai zis tu, tocmai. Au zis altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ colegu' Umbra, care s-a pozat in șourum pe 1000rr:

 

http://giphy.com/gifs/horse-applause-clapping-8RxCFgu88jUbe

Vrei un os acum sau...?

 

@Banzay: Sunt de-acord cu tine ca trebuie sa conduci preventiv in Romania, si se pare ca si initiatorul topicului e de aceeasi parere. Reciteste primul lui post in care spune clar ce a gresit si ne sfatuieste sa nu plecam cu moto fara echipament nici macar pentru o distanta scurta.

Eu nu sunt de-acord cu cei care il acuza de cruzime. Ca si cum el ar fi mers linistit pe drum, a vazut un caine pe margine, s-a oprit, si i-a dat omorul, asa din pura placere. Puneti-va putin in locul lui in patania avuta si sincer, spuneti ca ati fi dus cainele la spital sau nu ati fi avut macar un impuls de a va razbuna pe el. Dar sincer, ca asa la rece e usor sa iti dai seama ca ala e un animal si tu nu ar trebui sa actionezi impulsiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis sa empatizez cu tine ca esti începător and shit... Dar vad ca pricepi greu!

Acum am sa fiu sincer cu tine. Ai cazut din cauza lipsei de skill. Te-ai raschetat pentru ca nu ai purtat geaca. Simplu.

Cand o sa realizezi lucrurile astea, o sa faci un pas înainte. Daca o sa continui sa te amagesti ca: ghinion, maidanez rau-viitor..not good!

Revenind la faptul ca ai lovit un animal muribund, ti-am mai spus, atata poti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am zis nu sunt de acord cu lovita unui animal în general insa in weekend am făcut un drum spre Buzau, pe la Siriu. Foare multe animale moarte pe strada, si foarte multi câini care veneau ham ham sa sara la mine. Cred ca in 500 km și fost vreo 7-8 care au sarit spre mine. Da, sunt o problema insa mai grav e ca marea majoritate erau prin sate deci probabil erau cainii sătenilor care nu erau tinuti in curti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt de-acord cu cei care il acuza de cruzime. Ca si cum el ar fi mers linistit pe drum, a vazut un caine pe margine, s-a oprit, si i-a dat omorul, asa din pura placere. Puneti-va putin in locul lui in patania avuta si sincer, spuneti ca ati fi dus cainele la spital sau nu ati fi avut macar un impuls de a va razbuna pe el. Dar sincer, ca asa la rece e usor sa iti dai seama ca ala e un animal si tu nu ar trebui sa actionezi impulsiv.

 

Hai mai colegule, ca oi fi si eu nebun, dar parca ma gandesc ca totusi sunt un om rezonabil, macar uneori. Apreciez animale functie de pufosenie, insa la fel ca si voi nu sunt de acord ca trebuie lasate libere pe strada si ca nu pot exista caini maidaneji si alte specii (un coleg a lovit un mistret si imputitu' de mistret a si fugit de la locul accidentului). Totusi, nu se va rezolva prea curand treaba asta; Ce facem in conditiile astea? Exact ca si in trafic: vine unul spre tine pe contrasens, ca doar nu sunt singurul care a prins un idiot care depasea asa; ce facem? Intram in el ca suntem pe banda noastra si mergem pe prioritate sau ne ferim? Asa si cu restul pericolelor. Trebuie sa constientizam care sunt. Mai departe, vedem cum le putem evita in caz ca ne intalnim cu ele, inclusiv evitarea tronsoanelor de drum pe care stim ca sunt probleme, evitarea mersului noaptea, evitarea mersului in fundu' gol si altele. Stiu, putem gasi contraargumente la orice recomandare (le am si eu in cap, nu e nevoie sa imi explicati), stiu, gandirea asta diminueaza placerea cand esti calare pe mobra, insa trebuie pus in balanta: ajungi acasa intreg sau 'te risti'... Eu asa vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am sa fiu sincer cu tine. Ai cazut din cauza lipsei de skill.

uau! man, sa-mi dai si mie pe privat numerele castiatoare de la loto de joi!

ca vad ca ai abilitati paranormale. cel putin remote viewing... poti si in viitor sau doar in trecut?

de unde stii ce putea sau nu sa fie evitat de catre altul in alt oras si in trecut?

doar dumenezeu poate stii, sati ca nu exista fantome deci nimeni!

inafara de cel implicat in eveniment / martori daca-s in domeniu.

nici tzatza frosa nici soferul dorel nu-si pot da cu parerea... ca nu stiu cu ce se manca motoarele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol, pt. ca exista o groaza de motociclisti care n-au cazut din cauza unor caini care latra la roti?

pana acum.

NU noi am fost acolo, in situatia aia.

a fost altul.

ce nu cunosc nu pot "judeca".

motociclistul ala din filmuletul de pe tutube de mai "sus" a fost "vinovat" ca a cazut?

daca erai in locul lui evitai? poate da, poate nu...

la fel si in cazul asta.

poate evitai, poate dadeai ollie peste caine, poate orice. POATE! nu stii sigur.

 

nici eu nu am cazut pe un cine.

eu am evitat o vulpe anu asta la o mustata foarte subtire, bafta chioara. atat. bafta.

nu pot zice: bah, eu super shill, eu tarzan, eu tare sa vezi cum am evitat o vulpe, totul s-a intamplat in mai putin de o secunda si eu am calculat constient fiecare optiune, am ales-o pe cea mai buna si m-am scos. am pus pauza 2 minute si am analizat problema. aham...

am vazut o pata / dara de culoare unei vulpi, mai mult coada... si am fandat. nu stiu cum. abia dupa cand au inceput glandele sudoripare sa inunde pielea si a inceput inima sa calce gazu, etc am realizat exact ce am facut... e chestie de fractiuni, nu ai timp sa fii bun, poti sa ai bafta sau nu.

puteam sa ma sui cu roata de fata pe vulpe, eram in depasire, a iesit din fata unei masini, venea tir din fata. splat pe tir, adio probleme...

comentarii dupa... Jerry nu stia sa se dea... TREBUIA sa evite vulpea. nu era musai, puteam sa nu percutez. shit happents.

stii aia: cand facem ceva bine nu tine nimeni minte, cand facem ceva rau nu ni se uita niciodata!

» Post actualizat in 12 Sep 2016 09:10

nu o sa te uit niciodata pentru asta.

shit... cahhhhhhhhhhhh

NU DATI CLICK PE LINKUL ALA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunoaste ca e amuzant! :) si ca multi fatalai de pe aici ar trebui sa se duca acolo si sa lase motocicletele barbatilor adevarati...

pentru o petrecere de burlace o fi amuzant..

sau pentru un bar de "barbati adevarati" cu gusturi altfel decat mine...

in plus nu ma pot pronunta, in cele 2 secunde cat mi-a luat sa inchid pagina... nu am vazut decat ideea de baza nu si detalii...

 

cat despre faza cu lasatul motocicletelor...

sunt convins ca undeva pe lumea asta exista o gagica care se da mai bine decat tine pe motor...

sa inteleg ca ar trebui sa-ti lasi motorul in fata unui bar de "barbati adevarati" carora nu le plac femeile?

 

fi mai tolerant, ce naiba...

nu toata lumea are norocul sa fie ca tine, un barbat adevarat...

 

acest post este si trebuie tratat ca un pamflet...

daca nu, nu e bai, suntem barbati adevarati si ne asumam posturile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce iti mai place sa incingi spiritele pe forum .. "Javra" aia a ajuns asa datorita oamenilor ? Ce au facut oamenii astia ? Au batut-o cu o bota pana a devenit agresiva ? Sau oare a fost nascuta printre maidanezi si a crescut salbatica din start ? Cainii maidaiezi sunt o problema care trebuie rezolvata . Nu cred ca mai conteaza cauza pentru care in unele orase au ajuns sa fie atat de multi ci conteaza ce se poate face in privinta asta. Fiindca sunt periculosi , majoritatea agresivi si salbatici. Si daca esti atat de ignorant incat sa spui ca nu e adevarat , inseamna ca nu traiesti in Romania sau nu ai avut pana acum un incident cu un maidanez care sa iti puna in pericol viata. Indiferent daca a fost pe motor, in masina, sau daca erai pe jos .

 

PS: Nu traim intr-o jungla si sunt de parere ca nu ar trebui in anul 2016 intr-o tara civilizata , sa fie cazul sa ne facem griji din pricina unor salbaticiuni , IN ORAS!

 

nu incing spirite, doar retarzi :)

 

Simplul fapt ca nu ai inteles afirmatia mea sau ca te indoiesti de ea denota faptul ca habar n-ai ce-i cu tine sau ce se intampla in jurul tau.

 

Spui singur, cu PS la final, ca in 2016 nu ar trebui sa ne facem griji din pricina unor salbaticiuni (sa ne referim la caini, mai exact). Pai da nene, exact, nu ar trebuie. Si ghici cine trebuie sa rezolve situatia? CAINII, nu? ei ar trebui sa se mute undeva, intr-o colonie toti,si sa poarte veste reflectorizante noaptea.

 

Tu ai vazut macar cum reactioneaza un caine cand e agresat/fugarit? sau cum isi schimba comportamentul daca e batut/alungat de n ori?

 

Tu traiesti intr-o bula, in pu.la mea....si de acolo ti se pare ca vezi si intelegi tot..

 

O sa dati vina in curand si cand va sare o caprioara sau un mistret pe o forestiera, ca deh, ce pu.la mea cauta acolo, de ce nu sta IN PADURE, nu?

 

Retarzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca rezolvarea situatiei tine numai de caini. Ar trebui, macar aia un pic dresati, sa intre pe forumuri, să vada unde e hiba si sa ia atitudine in consecinta, imprastiind in acelasi timp informatia în masa caineasca astfel incat sa conviețuiască in armonie cu oamenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In toate cimitirele lumea abandoneaza caini..Ca asa fac bipezii..De la pomeni halesc si ei si este normal sa se stabileasca acolo..Era cumva previzibil faptul ca-ti putea iesi in fata potaia.Ca nu-i normal ca sa aruncam caini prin paduri,cimitire,etc este la mintea cocosului..Sa spun ceva de locuitorii tarii? Ma abtin.Pana cand bipezii nu vor intelege ca animalu' tre' sa fie sterilizat daca n-are valoare chinologica si-l impuiaza fara minte atunci situatia va ramane vesnic aceeasi.O tara plina de caini si pisici lasate la voia intamplarii..

L-as intreba pe cel accidentat daca ai lui caini sunt sterilizati? Sau daca a permis inmultirea canina in ograda lui?

Valabil pt toti cei care se plang de prezenta potailor salbaticite peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte, mai toate navele românești aveau un dulau la bord. Când ieseau matrozii la fete, luau si dulaul si ii dadeau drumu' prin port sa-si faca treaba :)

Eu inteleg ca-s doar caini dar in afara de aia vagabonzi, (care sunt o problema si pe care, decat sa-i omori mai bine ii sterilizezi), nu prea as fi de acord cu ideea, mi se pare nefiresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...