Sari la conținut

Bucuresti Tabla Butii (23 oct) - Decolare urgenta


wawessh
 Share

Postări Recomandate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa sti ca te asteptam aici nerabdatori si te vom primi inapoi in comunitatea noastra de tastaturisti!! :)))

bafta si drum bun sa ai. vezi ce faci sa nu trebuasca sa venim dupa tine prin munti sa te scoatem din mehlem! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam eu ca nu trebuie sa ma pun cu zeul tastaturistilor. Anuntul a fost pus premeditat cu 90 min inainte ca sa selectez clientela si am selectat-o de nu a mai ramas nimic din ea. :D

 

Cum am iesit din Bucuresti, prima data m-a lovit ceata, dupaia ploaia , apoi torentiala. Ma gandeam eu ca trece, sincer nici la prognoza nu m-am uitat. Asa ca am amanat sa imi pun costumul de ploaie pana la Valeni. Deja eram murat. Urc din Slon spre Tabla Butii pe torentiala prin torenti si namol. Era o ceata de vedeam doar 20 m in fata, asa frumoasa era vremea de nici cainii de la stana nu m-au latrat. Probabil se gandeau si ei ca nu trebuie sa te pui cu un asa nebun. Ma opresc mai pe creasta sa ma uit si eu prima data pe harta, unde sunt si pe unde trebuie sa merg. Pauza, nu aveam semnal la telefon si nici harta de offroad la gps. :tomato:Continui sa merg si dau de niste betoane, zic eu ca aici e Tabla Butii. Habar nu aveam ce era Tabla Butii, m-am trezit dimineata si am dat de traseul asta pe net(Slon -Tabla Butii-Maneciu). Merg iar pe creasca crezand ca deja cobor spre Maneciu, dupa vreo 30 minute ma opresc iar si ma uit pe gps si vad ca deja mai am putin si dau in drumul de Siriu/Lacul Vulturilor. Deja era vreo 4-4:30-5 si mi-am zis ca e momentul sa fac si ceva rational in ziua asta ca sa nu dorm pe creasta. Asa ca o iau eu inapoi si la un moment dat vad niste brazi in vale cand a batut vantul mai tare in ceata. Ma uit eu crucis si imi zic, AICI E TABLA BUTII. Si cobor eu direct pe rapa ca nu stiam ca exista si un drum pana la ea. Nu vedeam nimic de ceata. Si asa am aflat eu ce e Tabla Butii, riscandu-mi viata si atentand la linistea duminicala a motociclistilor de tastatura. Mi-am zis eu ca o sa fie cam greu sa urc pe iarba aia uda ,cu E07, inapoi pe drum si asa si a fost. Mi-a derapat un pic, fix cat sa se umble cauciucul de noroi si a trebuie sa imping putin la el. Am coborat tot prin Slon, dar drumul eram mult mai rau ca la urcare. Multa apaaa si namooool+torentiala+ceata+vreo 7 grade. Am ajuns in Slon fix cand s-a intunecat. Si uimitor nici nu am cazut.

 

 

KTM-ul asta 625 SXC a fost calul de povara, eu stateam linistit si el urca singur(ce cuplu, ce suspensii ahhhh) :crack: . Si E07 sunt niste cauciucuri foarte misto, au feeling de cauciuc de moto pe strada si merg si pe offroad. Sunt mai misto ca si K60-urile(cauciucuri de masina, clar). Eu mergeam cu ele doar prin torent ca sa se spele, e adevarat ca se incarca de noroi, dar daca mergi destul de repede si o iei si prin apa, se curata. Eu nu mai merg cu crampoane pe asfalt(am un set si de crampoane), asa ca e ok compromisul E07.

 

 

V-am salutat .O sa am un somn adanc in noaptea asta. Statuez ca a fost cea mai tare tura cu motocicleta pentru mine.


» Post actualizat in 23 Oct 2016 19:35

post-43576-0-80235800-1477251279_thumb.jpegpost-43576-0-99466200-1477251278_thumb.jpegpost-43576-0-23595700-1477251278_thumb.jpegpost-43576-0-34557600-1477251277_thumb.jpeg

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare ieseala. Esti nebun. Ai laic iu

M'as fi bagat, pacat ca am oaresce probleme cu genunchii de la o nasoleala cu bicla... :( Era fain de legat si cu un lacul vulturilor, dar trebuia plecat mult mai devreme.

 

Acum serios, pe offroad nu mi-a fost frig. In schimb pe asfalt iti dai seama ca mi-a fost frig, fiind ud+100km/h, dar nu foarte rau.

Pe acelasi traseu, in conditii asemanatoare, nu ca imi era cald, dar eram leoarca de transpiratie :laugh:

post-40715-0-15789400-1477294279_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo maistre, am totusi cateva sfaturi, povete, cum vrei tu sa le iei : NU E BINE SA PLECI SINGUR LA OFFROAD!!! motoreta se poate rasturna si te prinde sub ea intr-o pozitie din care nu mai poti iesi. chiar si cele 140kg ale lui Lc4 sunt sufuciente sa te imobilizeze. poti sa dai coltu linistit daca nu e cineva in apropiere si in conditiile in care ai fost plecat matale aveai toate sansele. Vorbesc din experienta proprie si a mai fost un caz la Cluj, cu un pilot foarte experimentat, ce-I drept de ATV, care a murit fix asa... l-au gasit colegii lui dupa trei zile cu floarea-n gura... si treaba se intampla pe un traseu de concurs marcat foarte bine cu benzi.

Deci, concluzia: mai multa grija, ochi pe Accuweather.com inainte de plecare si bafta multa in continuare! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era fain de legat si cu un lacul vulturilor, dar trebuia plecat mult mai devreme.

 

Am incercat eu sa ajung la Lacul Vulturilor acum 2 saptamani si nu am reusit. Eu cu Peggy cu TKC 80 si inca un prieten cu KLE 500 cu K60. Dupa ce am iesit din padure, sus, pur si simplu alunecam ca toti dracii si pe fiecare poteca pe unde puteai merge, curgea apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu recomand singuratatea pe offroad, de asta am si facut topicul asta. Uneori dorinta de aventura e mai mare ca alte constrangeri. Venind de pe vitezana, cam greu cu partenerii disponibili pentru ture de euduro-touring de acest tip. Ori au doar enduro(neinmatriculat), ori vitezane, ori supermotorete.

 

Cu orice cauciuc in noroi mare o sa derapezi, chiar si cu cele mai tari crampoane. Zic asta ca si eu am avut blocajul asta psihic. Daca ai invatat sa mergi pe moto pe asfalt, fara sa ai treaba cu offroadul, e destul de greu sa te obisnuiesti cu motoreta in noroi, tu fiind obisnuit cu aderenta de pe strada. Sa ne spuna jumbales cum trebuie sa mergi cu motoreta in noroi ca e mai experimentat. Eu am derapat tot drumul in toate axele, mult din timp am mers cu picioarele pe langa motoreta ca imi fugea fara sa ma prind si o mai recuperam din gaz si dand din picioare. In mare am mers pe unde curgea apa. Si daca te fura noroiul, e bine sa te duci pentru o perioada unde vrea el, nu e bine sa te impotrivesti tot timpul.Si mai trebuie sa simti viteza unde motoreta devine mai stabila in derapaje(si pe nisip se aplica intr-o oarecare masura). Oricum, daca n-ai motoreta usoara in noroi, te chinui.

 

De plecat nu stiu,cand vine cheful am si plecat. Mai e mult pana sambata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca C02 Mitas pe spate si fata S12 Michelin (cu mentiunea ca pana tocesti primii 2-3 mm din S12 o sa-l simti cam dubios pe frane mai apasate pe asfalt si ca nu "road legal"). Date la rupere oricum tin 5-6 mii km in regimul asta mixt de strada+softeala.

Am fiert un pic la propunerea ta, nu m-am bagat din cauza de job si de meteo, tre sa fiu foarte "nemers" ca sa mai merite asa o flescaraie + frigaraie.

 

 

Pentru la iarna, se baga vreunul la o tura pe gheata/zapada, asta insemnand mobre pe remorca pana la locul faptei si cuie in/pe roti?? Trasee gen Bolboci-Pestera, Valea Doftanei-Predelus, trebuie sa fie ori zapada mica, ori inghetata bocna, ori tasata de masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersul pe noroi se face mai in viteza, pentru a descarca gumele. treaba e valabila pentru cauciucurile dedicate acestui teren moale. e bine sa alegi suvoiul de apa de pe poteca deoarece apa spala noroiul de pe pietre si aderenta e mai buna chiar daca nu vezi pe ce calci. treaba e sa mirosi zonele mlastinoase si sa le evit la timp.

 

pentru a invata bazele mersului in offroad putem face un mic curs in weeckend la celebrul coclau in Bucuresti. pt detalii ma puteti contacta pe pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...