Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

misto rau jucaria ! Cred ca ar merita un topic separat ... nu reusesc neam sa identific modelul / an de fabricatie, tot caut pe net

 

si ce suspensie are pe fata !!!! Sa nu zici ca e Minsk primul model, din 1945 !

Editat de RaduI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul model de Minsk.

Productia a inceput in anii 50, exemplarul vandut de Simson_timisoare are niste "modificari", le observati si voi.

Minsk-MMVZ.

Citam din Motorlife : Fabrica care producea Minsk-uri (MMVZ, Minsk Moto-Velo Zavod) a fost construita de catre nemti in Belarus in ultima perioada a ocupatiei naziste din 1945 ca sa produca motociclete si biciclete. Primul model a fost DKW RT 125 ( o motoreta care a inspirit si alti producatori din Italia, Marea Britanie si Japonia, poza din stanga-sus). Dupa razboi fabrica a fost nationalizata ( ca toate celelalte lucruri de altfel!) si s-a inceput producerea in 1951 a modelului M1 Moskva, cu suspensie frontala pe telescoape. Modelul asta, cu cateva modificari a continuat sa fie produs pana in anii 70 si a constituit singurul model produs dupa tipica organizare sovietica.

moskva.jpg

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul model de Minsk.

Productia a inceput in anii 50, exemplarul vandut de Simson_timisoare are niste "modificari", le observati si voi.

Minsk-MMVZ.

Citam din Motorlife : Fabrica care producea Minsk-uri (MMVZ, Minsk Moto-Velo Zavod) a fost construita de catre nemti in Belarus in ultima perioada a ocupatiei naziste din 1945 ca sa produca motociclete si biciclete. Primul model a fost DKW RT 125 ( o motoreta care a inspirit si alti producatori din Italia, Marea Britanie si Japonia, poza din stanga-sus). Dupa razboi fabrica a fost nationalizata ( ca toate celelalte lucruri de altfel!) si s-a inceput producerea in 1951 a modelului M1 Moskva, cu suspensie frontala pe telescoape. Modelul asta, cu cateva modificari a continuat sa fie produs pana in anii 70 si a constituit singurul model produs dupa tipica organizare sovietica.

moskva.jpg

Minscul asta din poza ta este leit cu DKW-ul mau de 125.Ca si schimbare ,observ la suspensia fata ca are un arc in timp ce DKW-ul are niste inele de cauciuc.Si are kilometraj.Al meu nu are din nascare.Foarte ,foarte interesant.Am putea face la anu o expozitie in care sa prezentam modele de baza si cele copiate dupa ele.E?

Ce zici Mihai?Provocarea nu este numai pentru Mihai ci si pentru ceilalti pasionati.Bunu.

post-27437-1256063178_thumb.jpg

post-27437-1256063280_thumb.jpg

post-27437-1256063347_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bunu, furca ta este cea corecta, furca si aripile de pe minskul oferit la vanzare nu au c cauta acolo. Hai ma, ca de asta v-am pus si poza cu Minskul albastru, sa faceti comparații.

Plus ca modificarile de care vorbeam sunt telescoapele de pe spate, care nu au ce cauta acolo, deci cadru modificat pe spate. ÂŞi alte chestii minore. In schimb, ceea ce imi place, ete strangatorul de la ghidon, e f. fain nenea motociclistu de acolo.

Gata cu off-topicul, deja am vb pentru expozitie. Ne auzim la un telefon, la inceputul lunii noiembrie sunt 4 zile de expus, cine are chef sa expuna motorete de epoca ma contacteaza pe PM.

PS: mai vreau nr lu nenea ataÂşatu, ca nu stiu pe unde l-am ratacit. Plus ca astept berile alea de la iju lu Marian. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vinde jawa-cz 250/471 sport din 1975.... pretul este 900euro usor negociabil.. Rog Seriozitate, tel 0726005131

 

post-36359-1255518240_thumb.jpg

Aprindere electronica cu avans variabil(IMFSOFT) , turometru, instalatie electrica noua facuta de mine , comenzi schimbate, (le am si pe cele originale) semnalizarii noi, far cu bec halogen, instalatie electrica 12V alternator jawa 350ts, cauciucuri noi, consumabile noi, motor stock cota 2 in stare excelenta, motorul functioneaza impecabil, SE VINDE 900 EURO....Din nou rog seriozitate, accept orice fel de test .... numar de contact:0726005131 sau 0728403955post-36359-1256072135_thumb.jpg

Editat de dns7ate
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vinde jawa-cz 250/471 sport din 1975.... pretul este 900euro usor negociabil.. Rog Seriozitate, tel 0726005131

 

post-36359-1255518240_thumb.jpg

un mare UP de la mine cumparati fratilor ca e motor adevarat si ff rar .la banii astia motor ca asta nu mai gasiti .e om serios proprietarul a pus suflet la motorul asta .nu-l dezamagizi facandu-i oferte aiurea .asfalt uscat pana nu da zapada .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un mare UP de la mine cumparati fratilor ca e motor adevarat si ff rar .la banii astia motor ca asta nu mai gasiti .e om serios proprietarul a pus suflet la motorul asta .nu-l dezamagizi facandu-i oferte aiurea .asfalt uscat pana nu da zapada .

Se vinde Jawa 350 completa necesita alezaj pistoane si segmenti ambielaj fara bataie cutia de viteza buna eventual dezmembrez daca sunt doritori Pret propuneti voi.post-17432-1256235444_thumb.jpgpost-17432-1256235422_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca mai am piese de Mobra 50S Super(aproape orice piesa)

-Rezervor IJ56(fara robinet) in stare destul de buna=40 de lei.

-Furca fata(de ceva vitezana,se nimereste de minune la IJ Jupiter/planeta)=40 de lei

-Crashbars Planeta5(merg puse si pe altele,facute prinderi)=50 de lei

-Cauciuc MITAS 3.50 cu 18,uzat 25-30%=50 de lei

Detalii pe PM sau 0768160523-Mihai.

 

Numai bine!

post-30304-1256416909_thumb.jpg

post-30304-1256416913_thumb.jpg

post-30304-1256416918_thumb.jpg

post-30304-1256416922_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand ce-a mai ramas pe aici

 

rezervoare IJ 56 50 lei cel original 40 lei cel latit

furca fata minsk=30 lei

furca fata ij in stare foarte buna=50 lei

roata ij + capac si ferodouri de franare=40 lei(crom in stare buna)

roata subtire nu stiu de ce este, dimensiunile gumei sunt cele de simsoneta/carpati=30 lei cu cauciuc

cablu de kilometraj simson=20 lei

pinion de voshod cu dinti mai putini "tuning"=20lei, o sa numar dintii sa stiu mai exact

+ alte marutisuri din poze si mai fac la ce mai gasesc

 

spuneti daca va intereseaza ceva si mai vedem si de preturi.

post-13995-1256587504_thumb.jpg

post-13995-1256587546_thumb.jpg

post-13995-1256587566_thumb.jpg

post-13995-1256587618_thumb.jpg

post-13995-1256587634_thumb.jpg

post-13995-1256587644_thumb.jpg

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand ce-a mai ramas pe aici

 

rezervoare IJ 56 50 lei cel original 40 lei cel latit

furca fata minsk=30 lei

furca fata ij in stare foarte buna=50 lei

roata ij + capac si ferodouri de franare=40 lei(crom in stare buna)

roata subtire nu stiu de ce este, dimensiunile gumei sunt cele de simsoneta/carpati=30 lei cu cauciuc

cablu de kilometraj simson=20 lei

pinion de voshod cu dinti mai putini "tuning"=20lei, o sa numar dintii sa stiu mai exact

+ alte marutisuri din poze si mai fac la ce mai gasesc

 

spuneti daca va intereseaza ceva si mai vedem si de preturi.

Salut un cardan de Simson nu ai?

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca mai am piese de Mobra 50S Super(aproape orice piesa)

-Rezervor IJ56(fara robinet) in stare destul de buna=40 de lei.

-Furca fata(de ceva vitezana,se nimereste de minune la IJ Jupiter/planeta)=40 de lei

-Crashbars Planeta5(merg puse si pe altele,facute prinderi)=50 de lei

-Cauciuc MITAS 3.50 cu 18,uzat 25-30%=50 de lei

Detalii pe PM sau 0768160523-Mihai.

 

Numai bine!

 

 

UP!!!

Rezervorul,furca de vitezana,crashbars-urile VANDUTE!

 

-Cauciuc MITAS 3,50+18,uzat 25-30%=50 lei.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ar interesa furca de ij,desigur daca-i asa cum spui tu,adica in stare buna,fara joc in bucse, ai cumva si pantalonii de la furca? bascula spate cu bucse si ax ai? multzam. ;)

 

o sa-i fac poze, cromul arata bine, nu are joc in bucse "ba chiar functioneaza k o furca", adica nu doar arcuri ci si telescoape.pantaloni si furca spate nu am.

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa-i fac poze, cromul arata bine, nu are joc in bucse "ba chiar functioneaza k o furca", adica nu doar arcuri ci si telescoape.pantaloni si furca spate nu am.

numai bine!

astept cu nerabdare poza! sunt interesat 99%! .. si mai mult ca sigur ti-o cumpar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ar interesa furca de ij,desigur daca-i asa cum spui tu,adica in stare buna,fara joc in bucse, ai cumva si pantalonii de la furca? bascula spate cu bucse si ax ai? multzam. ;)

 

 

Astia sint pantalonii pe care ii am . Daca sunt buni pt. tine da-mi un PM cu adresa si ii trimit prin curier . Bafta , ma bucur ca te-am putut ajuta .

Mesaj completat

m-ar interesa furca de ij,desigur daca-i asa cum spui tu,adica in stare buna,fara joc in bucse, ai cumva si pantalonii de la furca? bascula spate cu bucse si ax ai? multzam. :bow:

 

 

Astia sint pantalonii pe care ii am . Daca sunt buni pt. tine da-mi un PM cu adresa si ii trimit prin curier . Bafta , ma bucur ca te-am putut ajuta .

post-29942-1256726672_thumb.jpg

post-29942-1256726704_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia sint pantalonii pe care ii am . Daca sunt buni pt. tine da-mi un PM cu adresa si ii trimit prin curier . Bafta , ma bucur ca te-am putut ajuta .

Mesaj completat

 

 

 

Astia sint pantalonii pe care ii am . Daca sunt buni pt. tine da-mi un PM cu adresa si ii trimit prin curier . Bafta , ma bucur ca te-am putut ajuta .

ionele tati,care e pretul, ce-ti dau in schimb? nus mocangiu! oricum... toata stima si respectul cuvenit! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...