Sari la conținut

Tipul Combustibilului


Postări Recomandate

Stie cineva pt un Suzuki SV 400 s din 99, model pt japonia, ce tip de carburant se foloseste? Cu sau fara Pb? Daca nu stiti la modelul asta poate stiti la alte motoare japoneze de 400 de prin acelasi an. Eu am bagat cu Pb, sper sa nu se buleasca :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are cum sa se buleasca,dar te-as sfatui sa bagi fara Pb de-acum incolo.Pt. asta cred ca ar fi facut-o si japonezii in '99.Eu am o Honda din '94 si scrie ca fara Pb se baga,asa caa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva pt un Suzuki SV 400 s din 99, model pt japonia, ce tip de carburant se foloseste? Cu sau fara Pb? Daca nu stiti la modelul asta poate stiti la alte motoare japoneze de 400 de prin acelasi an. Eu am bagat cu Pb, sper sa nu se buleasca :ph34r:

DACA AI BAGAT CU PLUMB...E CLAR POTI SA BAGI SI CU SI FARA PLUMB IN CONTINUARE FARA NICI O GRIJA :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, imi spunea cineva ca daca ea e facuta pt benzina fara plumb si tu ii bagi cu plumb in timp i se pot arde supapele. Oricum daca e facuta pt benzina cu Pb si tu ii bagi fara, nu are nici pe dracu'. In concluzie cred ca am sa-i bag fara Pb, asa pentru confortul meu psihic.

 

Multam si sa ne vedem pe sosea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

hallo people, in general la jaoneze se baga fara plumb, mai ales la sportive. dar cel mai bine faceti rost de pe net de cartile lor tehnice si aveti acolo toate detaliile, nu ma intrebati de unde luati carti tehnice...exista google :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot veni vorba,nu stiti cumva careva sigur care e explicatia faptului ca la unele motoare se foloseste cu plumb si la altele fara?

Eu stiu(daca vorbesc aberatii va rog sa ma corectati) ca,plumbul din benzina are rol de etansare la supape in cazul motoarelor ce functioneaza cu astfel de benzina,iar la alea fara plumb scaunele supapelor au o constructie mai aparte care nu necesita prezenta plumbului in carburant pentru etansare.Asta gaselnita cred ca e introdusa mai nou in scopul protejarii mediului.

Deci va rog sa ma corectati daca am vorbit prostii,ca is curios cum e cu adevarat.Thanks!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aud pentru I oara de chestia asta.

Benzina fara plumb se foloseste la motoarele cu catalizator si sonda Lambda pentru a nu deteriora catalizatorul.Daca bagati fara Pb intr-un motor fara catalizator nu se strica nimic,dar daca bagati cu Pb intr-unul cu catalizator se va f**e catalizatorul in cateva luni.De supape nu am auzit ca s-ar strica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc la o motocicleta de 2 timpi din 84 exclusiv benzina fara plumb si dupa 3000 km nu am nici o problema.

nici cu supapele nu am probleme :ph34r:))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum era ceva cu supapele, aici parerile sunt impartite...unii zic ca plumbul ajuta la ungere,altii ca daca folosesti benzina fara pb intr-un motor proiectat pt premium normal se ard supapele in timp,altii folosesc oricum fara pb ca e mai ieftin si nu au belit nik in motor, eu de exemplu am bagat odata in Jawa fara plumb si mi s-a parut ca a redus lubrefierea data de uleiul in amestec etc...ce e absolut clar e ca etilatul de Pb distruge catalizatorul in caz ca motorul e echipat cu asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...