Sari la conținut

Kymco? Merita?


o_kellu
 Share

Postări Recomandate

:cheers: Vreau sa-mi cumpar un scooter! sunt la prima experienta......help....! Am de ales intre un kymco si un peugeot.....pt mine e greu..poate pt altii nu...cat despre gopop...si euroscuter si firstbike...fratilor....astia trebuie exilati...sa se duca sa vanda in rep. moldova...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu bagati kymco cu toate panaramele in aceeasi oala. dupa parerea mea sunt destul de bune. e drept ca peugeot e putin mai bun dar preturile la kimco sunt mult mai avantajoase in raport cu calitatea. trebuie sa mergeti pe ele ca sa le criticati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SI KYMCO SI GOPOP SUNT ASEMANATOARE... FOARET MULT ASEMANATOARE VORBINDE DE MOTOARE IN 4 TIMPI... ACUM DEPINMDE SI DE NOROC :) :D EU SUNT MULTUMIT DE GOPOPUL MEU :lol: SI CONCLUZIA ESTE CA TRBUIE SA ITI IEI CE ITI DORESTI TU NU CE VOR ALTII CA DUAPIA S-AR PUETA SA REGRETI :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Kymco - 2 ani garantie, fara limita de km, service asigurat, etc., deci daca ar fi motoare proaste nu ar lasa 2 ani sa se strice si sa le schimbe pe banii lor. Ba mai mult, pe pietele europene si asiatice, veti vedea o gramada de KYMCO-uri. De ce ? Nu de prosti :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kymco as alege .. am avut ocazia sa merg in vara asta si pe GoPop si pe Kymco (am un prieten care are reprezentanta de Kymco) si nu se compara ... Daca vrei pot vb cu prietenul asta si daca esti decis sa iti iei unul mergem la un test drive ... dar iti spun ca merita banii.

 

:cheers:

 

Edit:Au 2 ani de garantie pentru ca pe majoritatea au motorizare Honda sau Miniarelli.

Editat de wildangel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM lucrat la o firma unde au cumparat 3 Kymko Agility 50. JOS PALARIA !

 

Nu lucram la firma de curierat, ci la o firma care se ocupa de mentenanta calculatoare, si sa ne miscam mai repede cu ele, asadar din toate 3 nici unul nu a avut probleme, doar din cauza accidentelor la care au fost supuse. Am facut 3000 sau 3000 si ceva de km pe unul si chiar a mers bine.

 

Peugeot intr-adevar e o firma mult mai buna, dar si pretul este piperat, so.. daca ai 1300 euro (parca atat costa unul) si vrei scuter, fugi la un reprezentant Kymko ! Succes

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut oferta de la Kymco si raportat la modelul Ludix de ex de la Pegeout , Kymco agility 50 arata de 1000 de ori mai bine.

La fiabilitate - nu stiu - dar daca ei au curaj sa dea 2 ani garantie...asta inseamna ceva.

In afara de asta Ludix-ul e la 50 milioane, pe cand K e la 1290 E(faceti voi calculele) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK..majoritate covarsitoare...kymco.....am fost si la cativa dealeri....si am de ales intre kymco super 9 (cica un model sport.....- care ca design m-a castigat, si are o super apreciere la italieni...am citit un drivetes al lor) care face cam 60-62 de milioane .....un peugeot tkr (nu prea imi place) la 71 de milioane......si un speedfighter(super la design...).....oferta la 79 de milioane......

Detaliul este ca aia unde au oferta cu peugeoturile nu au finantare....vreausa-l iau in rate...deci....pana la noi ordine...kymco sa fie

Ps.....am incredere in taiwanezi....coreeni...d'astia(dar nu chinezi)...am avut tico si acum am hyunday si sunt super fericit.......

Cat despre drive test...da vreau...las-mi un nr de telefon...sau id de mess. sa mergem.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK..majoritate covarsitoare...kymco.....am fost si la cativa dealeri....si am de ales intre kymco super 9 (cica un model sport.....- care ca design m-a castigat, si are o super apreciere la italieni...am citit un drivetes al lor) care face cam 60-62 de milioane .....un peugeot tkr (nu prea imi place) la 71 de milioane......si un speedfighter(super la design...).....oferta la 79 de milioane......

Detaliul este ca aia unde au oferta cu peugeoturile nu au finantare....vreausa-l iau in rate...deci....pana la noi ordine...kymco sa fie

Ps.....am incredere in taiwanezi....coreeni...d'astia(dar nu chinezi)...am avut tico si acum am hyunday si sunt super fericit.......

Cat despre drive test...da vreau...las-mi un nr de telefon...sau id de mess. sa mergem.....

 

id de mess este rebell_sad ..tel am 2 :lol: mai bine vb pe mess ... si iti dau nr de tel ... vb si de rate ... se rezolva nu e problema .. salariu sa fie :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK..majoritate covarsitoare...kymco.....am fost si la cativa dealeri....si am de ales intre kymco super 9 (cica un model sport.....- care ca design m-a castigat, si are o super apreciere la italieni...am citit un drivetes al lor) care face cam 60-62 de milioane .....un peugeot tkr (nu prea imi place) la 71 de milioane......si un speedfighter(super la design...).....oferta la 79 de milioane......

Detaliul este ca aia unde au oferta cu peugeoturile nu au finantare....vreausa-l iau in rate...deci....pana la noi ordine...kymco sa fie

Ps.....am incredere in taiwanezi....coreeni...d'astia(dar nu chinezi)...am avut tico si acum am hyunday si sunt super fericit.......

Cat despre drive test...da vreau...las-mi un nr de telefon...sau id de mess. sa mergem.....

Super 9 sunt 2 bucati (argintiu si portocaliu) la dealerul din Cotroceni 19 - MyMoto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gopop dak u zici k trebe exilatzi. bine

dar eu zic k merg

eu lucrez pe asha ceva. in 2 luni 6500 km

mici probleme dar nu grave

mici accidente dar totul trece

si le-am fortat, iarna, ploaie, tot

ce vrei

intradevar

se poate mai mult dar trebuie sa vrei

vit maxima in panta 139 prins de radar. colegul meu 110. nu-i mult

dar .....

GOPOP

acum ce sa zic

ce tzi-ai luat pana la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am luat inca......mai astept.......vreo idee geniala......cu kymco am intrat la idei.....mi-a zis un dealer ca el consuma cam 3 la suta...la cel 89 de kile ale mele....si cu un rezervor de 5 l, parca e cam putin 150 de km........la restul...de ex. la peugeot care e consumul....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Depinde ce iti place tie nu te mai lua dupa altii!!! ca daca iei ce zice ala ca e bun nu stiu ce si tie nu iti place te caiesti! intreba si tu dealeri si consumu pretu!acestea care au PGT sau Kymco si ii inttrebi fiecare isi lauda scuterul ceva normal!ALEGE CE-TZI PLACE TIE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am luat inca......mai astept.......vreo idee geniala......cu kymco am intrat la idei.....mi-a zis un dealer ca el consuma cam 3 la suta...la cel 89 de kile ale mele....si cu un rezervor de 5 l, parca e cam putin 150 de km........la restul...de ex. la peugeot care e consumul....?

 

 

Salut prietene. In primul rand as vrea sa te lamuresc cum sta treaba cu consumul. ORICE scuter <50cmc, are un consum real 2,7-4,4l/100KM. Exceptie - scuterele care au motor cu injectie, au un consum mult redus, de obicei sub 2,2-2l. Ca idee cel mai economic scuter cu motor in 2T consuma, la aceeasi capacitate, ceva mai mult decat media pe motoarele in 4T. Este adevarat ca si puterea este de 1,2-1,6 ori mai mare, la motoarele in 2T, fata de cele in 4T, la aceeasi capacitate. Daca vrei consum redus, ia-ti ceva de in 4T, cel mai bine de 125cmc, asta ca sa nu se simta lipsa de putere. Daca vrei ceva cu demaraj mai bun (cu toate ca nu este o regula) si cu ceva mai multa putere, la aceeasi capacitate cilindrica, ia-ti ceva in 2T, dar neaparat sa isi faca singur amestecul(adica sa nu fi tu nevoit sa amesteci benzina cu ulei pentru 2T)!!!

 

Iti dau un exemplu:

 

Eu am un scuter Daelim S-FIve (sud-corean), cu motor in 2T <50cmc. Are un consum 2,8-3,3 (la 115KG ale mele), asta la un rezervor de 6,2l, in functie de drumul ales, linistea din afara sau aglomeratia din interiorul orasului. Adica poti face distante de 200KM intre alimentari. Dupa aproape 7700KM, singurele probleme pe care le-am avut au fost: 3 becuri arse, cablul de la vitezometru rupt si ... un bou care a dat cu masina peste mine, de stau si acum sa-mi repar/inlocuiesc componentele avariate pe RCA-ul lui. Atentie la cine poate sa-ti asigure service-ul. La mine nu a putut nimeni!!! Nu aveau competenta necesara. M-am tot rugat de ei pentru cablul de la vitezometru pe care cat m-am chinuit nu l-am gasit pe aici pe nicaieri, sau ceva asemanator care sa se potriveasca. (Pana la urma l-am rezolvat eu :baldy: ). Ce motive mi-au spus??? Ca la prosti, o sa razi. Prima ora au uitat sa bage si cablul meu in container-ul venit din Corea de Sud. Dupa aia a luat foc vaporul, ca in cele din urma, dupa 4 luni sa aflu ca pana la urma s-a si scufundat. Evident ca nu am crezut nimik. Pentru ca era firma lui Omar Haissam sau cum il cheama, e vb de CityCenter, nu m-am mai chinuit cu OPC-ul, uni ai spune ca am fost fraier, dar eu am zis merci ca nu am avut si alte probleme mai grave si ca mi-a mers foarte bine scuterul.

 

Personal as alege Kymko. De ce? -> Pentru ca are un raport pret/calitate MULT mai BUN de cat Peugeot. Sa fim seriosi sti cu totii ca la <50cmc, Peugeot JetForce este campionul(exceptand tunning-ul), dar asta nu inseamna neaparat ca merita sa dai atatia bani, cand poti obtine aproape aceeasi calitate cu mai putin de jumatate din pret? Ai ceva de tras... :haha: Oricum multa bafta si orice ai alege, sa nu ai probleme si sa te poarte cat mai multi KM pe asfalt uscat si fara incidente!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :bigstar: :grinbandit:

 

PS - Mare atentie, cum am mai zis la CONSUMUL REAL , cei mai multi dealeri si/sau producatori baga consumul in conditii ideale, adica viteza de 30KM/h si asfalt ca-n palma, fara vant (poate doar din spate), conditii care stim cu totii ca-s pe cale de disparitie pe meleagurile patriei noastre, pline de gropi si canale fara capac, etc. Pentru ceva mai sigur sapa pe net dupa ce afli orice informatie, asta ca sa vezi cat de reala este. Compara informatiile culese, elimina extremele si fa o medie. De cele mai multe ori asa ajungi sa fi cat mai aproape de adevar.

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumes pentr sfaturi....ieri la ora 16 a venit acasa la mine un kymco portocaliu..de 49,5 cmc...am sa pun si poze la topicul care trebuie...dar n-am avut timp sa fac poze...intai trebuie sa ma dau jos de pe scuter si apoi mai vorbim....apropo...in prima zi m-a oprit si un politai....auzi ca de ce scrie 80 pe bord daca tot nu prinde decat 45..un idiot...l-am lasat cu nedumerirea lui...am zis ca-i dau nr de la rar sa se certe cu ei ca l-au acceptat ca moped...frig e afara..dar nu mai conteaza..am scuter si merge bine...parparparrrrrr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumes pentr sfaturi....ieri la ora 16 a venit acasa la mine un kymco portocaliu..de 49,5 cmc...am sa pun si poze la topicul care trebuie...dar n-am avut timp sa fac poze...intai trebuie sa ma dau jos de pe scuter si apoi mai vorbim....apropo...in prima zi m-a oprit si un politai....auzi ca de ce scrie 80 pe bord daca tot nu prinde decat 45..un idiot...l-am lasat cu nedumerirea lui...am zis ca-i dau nr de la rar sa se certe cu ei ca l-au acceptat ca moped...frig e afara..dar nu mai conteaza..am scuter si merge bine...parparparrrrrr

 

Salut. Acum am citit si eu. Felicitari pentru probabil cea mai buna alegere. Sa-l stapanesti sanatos, sa va bucurati impreuna de cati mai multi km parcursi pe asfalt uscat si fara incidente! Bravo!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul!

 

IMPORTANT!!! - Fa-i rodajul bine, nu te juca sa-l forjezi din prima. Eu la al meu primii 50 de km am mers doar cu 30, 51-300 doar cu 40 si de la 301-1000 km am mers doar cu 50km/h. (Mint pe la 500 asa i-am dat o forja si lua 53km/h :grinbandit: )

 

PS - Fi atent, baga-i ulei FULL SYNTHETIC, nu te juca, asa te tine motorul, in speta segmentii si cilindrul mai mult. Altfel schimbi segmentii pe la 10.000 de km :haha:

 

PPS - Ce-i drept costa destul de mult, dar eu iti recomand MOTO DEMON 2T sau DYNAMIC MOTO 2T, ambele de la orice benzinarie MOL, ambele contin acelasi ulei, ambele costa 38,5RON. Ulei sintetic albastru. Dupa ce se incalzeste motorul nu mai scoate pic de fum! (Vezi in poza atasata ce ulei am folosit eu, abtibildurile de pe carena fata)

 

PPPS - Sa nu bagi sub nici o forma benzina de la LUK OIL, eu am bagat vreo 2 sapt (3 sau 4 plinuri de 6,2l ) si ajunsesem de abia mai tragea scuterul :) Ma rog acum nu inseamna ca daca eu am prins o benzina mai proasta asta ti se poate intampla si tie, sau daca scuterul meu nu a mers bine cu benzina de la LUK OIL nici al tau nu va merge bine cu benzina lor. Eu te-am avertizat cu ce am patit eu :bigstar:

 

PPPS - Consumul real poti sa-l afli abia dupa 5-600 de km, sau atunci cand simti tu ca si-a dat drumul motorul :baldy: Cred ca este undeva in jur de 3, sau poate mai putin...

post-9269-1170629723_thumb.jpg

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...