Sari la conținut

Yamaha XT si Yamaha TENERE - 600/660


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

bine ca am luat unul cu putini km. Cam la cati km incepe sa se dea la ulei? Eu oricum fac putini km 6-8 mii pe an, dar dau in el. :)

 

alea care le stiu si au ajuns cu motorul refacut devreme au avut parte de abuzuri :) ymmv, verifica uleiu' constiincios… otoh, cand am refacut motorul, daca era sa iau alta mobra, adica una si atat, tot p-asta o luam… maso, nu? :D

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mihai este tenere-ul ala anniversary aici in radauti care are vreo 46 de mii de mile , si crede-ma ca " s-a dat in el " serios , si nu ia ulei deloc la rulajul asta , deci stai linistit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam la cati km incepe sa se dea la ulei?

 

a mea - undeva intre 20k si 27k a inceput sa consume… de la 20 la 27 a halit 1-5 - 1.6l. La 40 deja halea in jur de 1l / 1k.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mihai este tenere-ul ala anniversary aici in radauti care are vreo 46 de mii de mile , si crede-ma ca " s-a dat in el " serios , si nu ia ulei deloc la rulajul asta , deci stai linistit :)

intreaba te rog! Cu ce ulei a facut milele alea? Am inteles ca noile aliaje de camasa si segmenti sunt mult mai ok decat traditionala fonta. Adica golfu meu la 276 mii consuma 400 ml / 20 mii km.

 

Si ala il consuma turbina si ce mai curge prin tubulatura.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Caut sa fac o conversie supermoto pe o yamaha xtz 660, deci sunt in cautare de solutii.

Am nevoie de cerc janta 17 x 2,75 sau 3 ", cu 36 spite sau toata roata spate (butucul poate sa fie defect pt ca nu il folosesc)

sau un set de jante compatibile cu yamaha XT / TT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vreo problema majora daca tampoanele alea de cauciuc de la foaia spate ( de la transmisia lant) au unele picioruse uzate inegal, iar legaturile dintre ele ( o banda subtire de cauciuc) sunt rupte?

multumesc!

 

Nu are nimic, doar zmuceste putin mai tare la plecarile de pe loc. Poti sa iei o camera de bicicleta si tai bucati din ea cat sa pui in zonele uzate cat sa stea fix suportul pinionului. O mai lungesti asa o perioada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vreo problema majora daca tampoanele alea de cauciuc de la foaia spate ( de la transmisia lant) au unele picioruse uzate inegal, iar legaturile dintre ele ( o banda subtire de cauciuc) sunt rupte?

multumesc!

se uzeaza distantierii dinspre exterior si pinionul incepe sa pivoteze in rulment din ce in ce mai mult, ceea ce nu cred ca este tocmai ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nimic, doar zmuceste putin mai tare la plecarile de pe loc. Poti sa iei o camera de bicicleta si tai bucati din ea cat sa pui in zonele uzate cat sa stea fix suportul pinionului. O mai lungesti asa o perioada.

salut, alex ! nu zmuceste nimic deocamdata si nici n-am cum sa tai bucati de cauciuc sa fixez pe acolo, pt ca n-ar avea loc, uzura nu e atat de mare. doua dintre tampoane au rupta legatura dintre ele, iar piciorusele alea sunt uzate inegal (aprx 1-2mm). pinionul n-are joc in suportul ala, cel putin cat pot sa trag eu cu mana de el sa verific.

multumesc si sper sa revii curand in lumea bicicletelor motorizate !

yuk: hai, te rog, nu ma baga la cheltuiala, deocamdata mai merge.

Editat de dot977
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...