Sari la conținut

Yamaha XT si Yamaha TENERE - 600/660


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

ce nu este in regula cu tenere 97? prea nou? :) Miercuri am liber si pozez tot ce este.Tinem legatura.Eventual lasati pm cu ce piese doriti si date de contact :)

mult prea rar modelul , noroc ca se potrivesc piesele de pe 3yf , cum zice si mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Am 1.93m inaltime, care model/an de XT credeti ca ar fi cel mai bun/inalt? Nu ma intereseaza modelul supermoto, doar 21 pe fata. Si nu xt660z, e prea scump. Alea mai vechi, 1989, sunt ieftine acum vad..

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tenereul 1991-1997 este racit cu apa, jante si scut dural, este fiabil, dar consuma ulei si are saua relativ tare. Este inalt la sa.

 

La 193cm areti caraghios pe dominator sau xt

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

/index.php?/topic/702721-yamaha-xtz-660-tenere/?hl=tenere

 

Consuma ulei (cam 400ml la mie, si asta de cand am luat-o, fara variatii), benzina 5/ la mie indiferent de drum daca nu depasesti 110km/h, saua mai moale decat la KTM :). 1000 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oops, consumul de benzina e la suta de km, bineinteles. Ma tot gandeam la cat ulei imi consuma :D



mic consum ai tu mai andrei , mie imi ia 5 la suta si apropo asa arata troaca mea acum

 

I-ai tras un aspect rally raid dar saua ai facut-o touring....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

mic consum ai tu mai andrei , mie imi ia 5 la suta si apropo asa arata troaca mea acum

 

Foarte misto ti-a iesit. pacat ca ai stickerit-o......arata mai bine goala. (doar umila mea parere :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, cu motoreta asta de 1000euro ai fost pe la azuga acum cativa ani? Eram noi 4, cu 2 lc4 si 2 bmw-uri 650. ne-am intalnit cu tine sus pe munte.

Si consumul de ulei, se rezolva cu segmentare piston sau cu ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Si Angi era, nu?

Eu am luat mobra cu 20 mii km pe bord. Reali sau nu, habar n-am. Consuma ulei. Pe la vreo 33 mii km i-am schimbat segmentii. M-am uitat in cilindru - parea OK. Fara urme de uzura, ochiometric. Nu l-am masurat cu micrometru sa-i vad uzura exacta. Am schimbat si simeringurile supapelor. Dupa aceste operatiuni nu am observat absolut NICI o schimbare in conusmul de ulei, in putere , compresie, etc.... Ulterior am aflat, de fapt m-am convins, ca papatul uleiului e o caracteristica a acestui model de mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, cu motoreta asta de 1000euro ai fost pe la azuga acum cativa ani? Eram noi 4, cu 2 lc4 si 2 bmw-uri 650. ne-am intalnit cu tine sus pe munte.

Si consumul de ulei, se rezolva cu segmentare piston sau cu ce?

 

Consumul de ulei l-am rezolvat temporar la fostul meu Tenere cu un piston nou si segmenti la prima cota de reparatie, cilindrul alezat la noua cota, chiulasa rectificata si simeringuri de supape noi. In vreo 20mii km a inceput iar sa consume ulei. Nu mult, poate chiar 500 ml intre schimburi. Imediat dupa rodaj nu consuma mai deloc intr-un regim destul de agresiv de mers. Inainte de reparatie imi consuma 1-1,3L /1000km, motor la ~130 mii km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu ia cam 2l ulei intre schimburi. Adica 5 mii km. Daia aproximam cam 400ml la mie. Dar eu il mai pacalesc cu radiatoare obturate cu carton, astfel incat termometrul din bord sa stea la jumate tot timpul. In nici un caz nu il lasam sa coboare spre minim. Ciudat e faptul ca nu am sesizat vreo modificare de consum de ulei intre cei 20 mii km si 57 mii km cat am utilizat mobra; cu toata schimbarea de segmenti si simeringuri de supape. Apropos, segmentii pe care i-am dat jos erau in cote. Nici nu i-am aruncat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

for now, for now :)

bine ca am luat unul cu putini km. Cam la cati km incepe sa se dea la ulei? Eu oricum fac putini km 6-8 mii pe an, dar dau in el. :) Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...