Sari la conținut

Accident jud. Timis


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

Toba galagioasa n am :)). Eu incerc sa nu atau in unghiul mort al masinilor si sa fac cumva sa ma vada in oglinzile retrovizoare... chiar nu reusesc sa inteleg cum nu m a vazut. Eram si eu cu degetele pe frana dar am avut impresia ca nu voi reysi si sa franez si sa ocolesc asa ca m am concentrat pe ocolit. Ce sa zic... bine ca a fost doar asa. Poate asa invata si soferul ala din experienta asta... poate

Nu comentez treaba cu toba galagioasa (mi se pare inutila), la fel si mersul cu faza lunga - in afara de injuraturile celorlalti paticipanti la trafic nu consider ca rezolvi mare lucru.

In schimb ar fi utila sa iti montezi 2 proiectoare cat mai jos si cat mai departate de motor astfel incat silueta subtire a motorcicletei sa se transforme in ceva mai mare. Nu este recomandarea mea ci a expertilor in siguranta rutiera. Eu am aplicat-o si diferenta de ''vizibilitate'' intre fara proiectoare si cu proiectoare este evidenta.

Daca mai doresti poti sa porti un ham reflectorizant care in mintea tulbure si totusi relaxata a romanului rezoneaza cu ''Pazea, Militia!!''. Da rezultate bune. Eu am cumparat unul de la Hornbach. Vreo 25 de Lei.

 

Intrebare: de ce a tras mosul de covrig? Si in ce directie? Tu pe unde erai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Faza lunga in oras e musai, circul zilnic cu masina, motocicletele cu faza lunga aprinsa le vad si cind nu vreau sa le vad, ziua nu deranjeaza cu nimic faza lunga. In schimb, motociclisti cu moto de culoare neagra, cu echipament de culori inchise, care uita sau nu vor sa aprinda farul, le urez asfalt uscat si liber. Efectiv, 2-3 din astia i-am vazut abia cind m-au depasit, De auzit tobele??? Daca ai muzica data ceva mai tare, si sint multi care circula asa, tobele zgomotoase sint zero atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai faza mea lunga e oricum reglata mai jos deci nu bate in ochii lor si nu deranjeaza atat. Silver arrow, pai nu vad daca esti din bv sau nu dar o sa incerc sa explic. In bv in fata la sanitas sunt 3 benzi cu sens unic. Pe banda din dreapta (pt autobuze era full ca isi duc toti copii la scoala, banda din mijloc e in general pt cei care merg s0re centru/poiana etc. Si apoi banda din stanga era libera pt ca de obicei toti o iau spre stanga la urmatoarele intersectii. Eu eram deja incadrat de la intersectia de dinainte (de la ceasul rau) pe stanga, mergeam incetisor ca ma asteptam sa iasa careva din parcare. Coloana din mijloc s a pus si ea in miscare si treceam pe langa ei cu un pic mai repede (de retinut ca toata banda mea era goala). Exact can trec de roata delin spate a suv ului ala trace fara semnalizare brusc stanga. Bu era mare viteza deci mare lucru nu oateam (eventual o fractura ceva ) insa mnah... m a socat cat de idiot sa fii sa nu vezi singurul vehicul din spate :)))... trebuie neaparat o camera ca nu ma pricep sa povestesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eu zic sa puneti clopotei agatati de oglinzi si un difozor cu muzica de la camionetele de inghetata.

Iar pentru raceri,coloana sonora de la Apocalypse now sau Blackhawk down.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa puneti clopotei agatati de oglinzi si un difozor cu muzica de la camionetele de inghetata.

Iar pentru raceri,coloana sonora de la Apocalypse now sau Blackhawk down.

 

Da, da, coloana sonora de la Apocalypse Now merge perfect - The Doors - The End, superb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silver Arrow...sincer sa fiu ,mie,toba galagioasa imi e destul de utila(nu te gandi ca e teava goala care urla draceste)m-a salvat in cateva situatii de un posibil impact

Editat de andutzu_85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai faza mea lunga e oricum reglata mai jos deci nu bate in ochii lor si nu deranjeaza atat. Silver arrow, pai nu vad daca esti din bv sau nu dar o sa incerc sa explic. In bv in fata la sanitas sunt 3 benzi cu sens unic. Pe banda din dreapta (pt autobuze era full ca isi duc toti copii la scoala, banda din mijloc e in general pt cei care merg s0re centru/poiana etc. Si apoi banda din stanga era libera pt ca de obicei toti o iau spre stanga la urmatoarele intersectii. Eu eram deja incadrat de la intersectia de dinainte (de la ceasul rau) pe stanga, mergeam incetisor ca ma asteptam sa iasa careva din parcare. Coloana din mijloc s a pus si ea in miscare si treceam pe langa ei cu un pic mai repede (de retinut ca toata banda mea era goala). Exact can trec de roata delin spate a suv ului ala trace fara semnalizare brusc stanga. Bu era mare viteza deci mare lucru nu oateam (eventual o fractura ceva ) insa mnah... m a socat cat de idiot sa fii sa nu vezi singurul vehicul din spate :)))... trebuie neaparat o camera ca nu ma pricep sa povestesc

Ai povestit foarte bine.

Din cate mai tin eu minte acolo banda din stanga este chiar pentru stanga, si dupa ce toate cele trei benzi o fac usor spre stanga (dupa ce se intalnesc cu un drum din dreapta) este o straduta spre stanga pe unde intri de pe banda 3, dar mai apoi banda 3 dispare prin absorbtie ca asa spun asa in banda 2, si merg apoi banda 1 si 2 impreuna spre Primarie. Sper ca am localizat bine.

De cate ori trec pe acolo circul pe banda 2 intrucat nu o iau niciodata spre stanga si mi se pare riscant sa fortez intrarea din 3 in 2.

Avand in vedere ca esti pe aici sa povestesti inseamna ca ai procedat corect.

Ca idee: de cate ori este liber pe banda ta iar banda din dreapta sau stanga (daca exista) sunt cu coloana de masini, ai sanse maxime sa te trezesti cu un grabit/aiurit/bizon in fata ta.

Asa ca mergi la o limita rezonabila de viteza si esti pe faza. Poate cate un claxon .....

Incearca cu hamul reflectorizant. Vei vedea diferenta:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver arrow dap, asa e. Ma asteptam sa se intample ceva de genu', asa ca mergeam cu o idee mai repede decat coloana din dreapta. Dar sa tragi in halul ala de volan exact cand trece singurul vehicul de pe banda alaturata... :))) nebuni rau. O sa incerc cu vesta sau poate gasesc o geaca textila moto in culoarea aia. Acum o ora era o blonda cu un fiat 500 sa dea peste mine, doar ca am mirosit o si i am dat un claxon. Proasta s a speriat si a tras stanga dreapta de volan (da cam degeaba). Cred ca o sa mi iau si un claxon de ala de tren. Sa ma tina astia minte

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt FOARTE incepator la A. Am vreo 7000 km, din care cam 5k in Bucuresti. Am cam 300k facuti cu masina. Am vreo 8 ani de mers zdravan cu bicicleta atat in oras cat si in teren. Si mai am 42 ani.

 

Ce vad des in trafic sunt colegi motociclisti care pur si simplu PRESUPUN ca nu urmeaza o belea. Ca va primi prioritate, ca nu va fi o groapa in asfalt, nisip, pietris sau ulei, ca pietonul nu va sari in fata lui, ca pasagerul din masina nu va deschide usa. Ca nu va sari un caine din tufis sau de dupa o masina pe carosabil, ca soferul care iese de pe o secundara va da prioritate (sau macar ca il vede), si asa mai departe. Nu vorbesc doar de pustani.

 

Eu sunt mai batran. Presupun, dimpotriva, ca va urma o belea. Imi las loc de franat, ii las loc soferului sa faca o tampenie. Dupa atat amar de condus masina, ii cam ghicesc. Pe de alta parte, cum spuneam, nu vad aceasta preventie la multi colegi, dimpotriva.

 

Nu stiu ce sa zic de pusti. Nu sunt convins ca daca invata sa se dea pe circuit cu genunchiul la pamant, n-o sa faca treaba asta si pe strada. Doar ca pe strada mai sare cainele in fata. Si daca o pune jos, e la noroc in ce se opreste. Mai degraba i-as plimba pe la spitale, in sectii de traumatologie. Echipamentul ajuta, insa are limite, care sunt atinse repejor pe drumul public. Ca atare, eu tind sa merg mai molcom - nu accelerat sau franat brusc, nu curbe luate la limita (a mea). Insa, repet, spre jumatate din motociclistii pe care-i vad remarc in Bucuresti merg ca si cum ar fi singuri pe strada. La drum, parca e mai bun procentul.

 

Personal, as pune lipsa asta de instinct de conservare pe primul loc in cauzele accidentelor. Viteza mi se pare doar o consecinta.

 

Nici invataminte nu mi se pare ca se trag. Forumul acesta de accidente ar putea fi foarte util. Cam la toate sporturile cu risc pe care le practic, accidentele se cam centralizeaza, se analizeaza, se vede lantul cauzal, se dezbate, se trag niste concluzii. Si inveti sa nu mai faci prostia respectiva. Si prin prostie nu inteleg neaparat incalcarea unei legi sau regulament, ci pur si simplu inscrierea in respectivul lant cauzal.

 

Dar, dupa cum spuneam, sunt ceva mai batran...

 

Eu nu pot decat sa iti dau mare dreptate.

 

Toti am fost la un anumit moment mai teribilisti...insa si teribilismul asta are o limita. Cred in continuare ca putem fi civilizati (cu forta). Zilnic, eu as merita cate o amenda...ca merg prin oras cu 60, poate 70 (moto sau masina). Totusi, nu intorc pe dubla continua (desi am facut-o o singura daa si nu era nici dracu pe strada...insa regret gestul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fim seriosi, nu merge nimeni cu viteza legala, fie si cateva secunde de "rebeliune". Nu exista infrastructura sa poti ajunge in timp decent cu viteza legala in afara localitatilor. Si totusi, putem evita accidente, chiar si asa cu viteza noastra astronomica mai mare decat cea legala cu 10-20-30 km/h. Prioritatile sunt, in schimb, alta mancare de peste. Si, bineinteles, ajuta si niste limitari de viteze sub cele ale sunetului.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...