Sari la conținut

Dop cauciuc cui carburator


Postări Recomandate

Salutare,

 

Sunt in cautare de 2 dopuri care astupa unul dintre cuiele de benzina din carburator, ca si cel din link:

http://4into1.com/k-l-carburetor-rubber-passage-plug-honda-cb-cm400-cx500-cb750-cb900-cbx/#ProductReviews

 

nu gasesc sa comand doar dopul si vine odata cu kitul de reparatie pe original, care este 260lei de carburator.

dopurile vechi se cam dezintegreaza..

 

Eu am comandat deja doua kituri de reparatie, cu toate cuiele necesare si garnituri, dar nu vine si dopul respectiv.

 

Am inteles ca e dintr un cauciuc mai special care rezista in benzina.

 

Aveti idee daca pot pune altceva, tot cauciuc sau nu stiu..?

Sau unde pot gasi pe la noi?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa fac asta. Omul a comandat deja kiturile, si l as pune sa ramana cu ele pe raft.

Eu am comandat kiturile cu setul de cuie si suruburi, pt ca s au infundat cu alge de benzina ale mele, garniturile se rup.. doar 2 dopuri dintr alea am nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ala rosu de etansare?

nici un silicon nu rezista in cnc

» Post actualizat in 16 Jun 2017 21:25

el poate sa faca un dop dintr-o bucata de furtun ...

 

are o lamela pe capac care apasa dopul?

» Post actualizat in 16 Jun 2017 21:30

x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu se stie :))

eu ma intreb mai mult daca am cu ce sa inlocuiesc dopul asta

Oare nu ar fi mai simplu sa zici despre ce motocicleta e vorba, vedem si noi o schema explodata a carburatoarelor, intelegem mai bine despre ce e vorba, vedem daca vin dopurile alea separat pe original, vedem pe ce motorete au mai fost folosite tipurile alea de carburatoare, etc.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nimic care sa il impinga, doar se fixeaza acolo

 

http://www.hondatwins.net/forums/attachments/731d1340667949-carb-parts-201_4062.jpg

 

Poza este de pe hondatwins.

Este vorba de carburatoare Keihin VB, care sunt pe honde cb hawk, cx 500, 700, 900, 1000, honde vechi.

 

Ma gandeam ca poate stie cineva pe forum despre ele, sau poate are niste dopuri ramase.

Dar sigur o sa le comand din anglia, nu am ce face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La baza tehnica alfa au teflon si strung. E aproape de locul in care tii moto

Incearca sa pui un dop de teflon la o sticla, nu prea cred ca etanseaza, mai bine cu pluta sau piele ca din astea se faceau si garniturile de robinet pentru benzina.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nimic care sa il impinga, doar se fixeaza acolo

 

http://www.hondatwins.net/forums/attachments/731d1340667949-carb-parts-201_4062.jpg

 

Poza este de pe hondatwins.

Este vorba de carburatoare Keihin VB, care sunt pe honde cb hawk, cx 500, 700, 900, 1000, honde vechi.

 

Ma gandeam ca poate stie cineva pe forum despre ele, sau poate are niste dopuri ramase.

Dar sigur o sa le comand din anglia, nu am ce face.

 

Deci pe bune, esti incompetent amice, persoanelor ca tine le-as da ban pe forum. Vii, ceri sfaturi dar nu esti in stare, desi intrebat, sa scrii naibii clar ce motor e, ce an, etc. Pe un program de piese crezi ca scrii "honda cb hawk" si iti apare schema explodata?

 

Apoi mai si zici "Dar sigur o sa le comand din anglia, nu am ce face."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt incompetent, amice :))) doar ca imi ceri sa ti zic modelul si schita si eu consider ca nu are sens. Eu vorbesc strict de dop. Si intrebam: are cineva dopul asta? Stie cineva ce material rezista in benzina ca sa inlocuiesc dopul asta care vine in carburator?

Presupun ca, daca ziceam modelul, puneam schita, faceam cu creta pe asfalt si te strigam la geam ca sa vezi de sus, ziceai repede ca nu are treaba modelul si schita pt ca eu am nevoie doar de dop. Ei bine, incompetentul de mine s a gandit ca n are sens sa scriu atata, si m am axat strict pe ce e important: dopul si materialul.

Eu stiu schita, stiu modelul, stiu de unde vine si cat costa, si pt ca m ai facut incompetent degeaba si ma agit repede din probleme personale omenesti, te as si injura putin.

Fii si tu mai om, omule, ca sa n arunc cu 10 bani spre tine. Pt ca eu acum si asa invat in d ale motoretelor..

 

Creca e pe ntelesul tuturor ca nu rezolv nimic aici, si se poate inchide, sterge, ban, whatever :)

» Post actualizat in 17 Jun 2017 13:22

Dar foarte multumesc celor care au venit cu idei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te enervezi pe prostia si incompetenta ta. Cat ai batut in taste mai sus, mai bine scriai modelul si anul.

Sa iti demonstrez ca esti intr-adevar cum spun. Am cautat la CX schema carburatoarelor sa vad si eu despre ce e vorba. Dupa 10 click-uri am gasit ca solutie aftermarket asta:
21650d1427348235-my-replacements-carbure
si-s convins ca mai sunt si altele.

Alea se pot face si din teflon urmand aceeasi solutie tehnica, o-ring.


Informatia e acolo, trebuie doar sa stii sa o cauti, dar daca esti ingnorant si plin de aere, ce sa zic ... data viitoare sa te descurci singurel, la ce ai mai facut topic?

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...